Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na
bankructwo cypru
23.03.2013 07:09

Ważne decyzje na Cyprze. Które banki upadną?

Rząd che podzielić banki na dobre i złe. Decyzja o kontroli napływającego kapitału, to koniec podatkowego raju.

Podziel się
Dodaj komentarz
(PAP/EPA)

Parlament Cypru przyjął w nocy ustawę o uporządkowanej restrukturyzacji zadłużonych banków cypryjskich, na mocy której rząd może podzielić je na _ dobre _ i _ złe _ banki. To już trzecia ustawa, która ma zabezpieczyć pomoc od UE i MFW. * *Agencja ratingowa Moody's obniżyła rating trzech cypryjskich banków z poziomu Caa2 do Caa3 i ostrzegła, że ich noty mogą zostać ponownie obniżone.

Aktualizacja: 9:40

Według przedstawicieli cypryjskich władz nowe prawo najprawdopodobniej zostanie w pierwszej kolejności zastosowane do dwóch największych - i najbardziej zagrożonych upadkiem - pożyczkodawców na wyspie, Laiki Popular Bank oraz Bank of Cyprus. Ma to ich zdaniem umożliwić uporządkowaną restrukturyzację tych instytucji bez strat po stronie drobnych posiadaczy. Zgodnie z ustawą, nastąpi redukcja zatrudnienia w bankach, przy czym w Popular Banku ma być zagwarantowane pozostawienie około 8 tysięcy miejsc pracy.

Agencja AP pisała wcześniej, że w razie uchwalenia tej ustawy właściciele wkładów powyżej 100 tys. euro w Laiki mogą stracić do 30 proc. swych depozytów.

We wcześniejszych głosowaniach w piątek parlament przyjął dwie inne ustawy. Pierwsza pozwala na utworzenie funduszu solidarnościowego, opartego na dochodach z eksploatacji złóż gazu, emisji obligacji i innych aktywach. Jego zadaniem będzie zebranie funduszy mających zagwarantować Cyprowi pomoc zagraniczną. Druga ustawa umożliwia rządowi na okresowe wprowadzenie kontroli przepływów kapitałowych.

Rząd Cypru musi zebrać 5,8 mld euro, co jest warunkiem otrzymania pakietu pomocowego od UE i Międzynarodowego Funduszu Walutowego. Jeśli do poniedziałku władze w Nikozji nie przygotują wiarygodnego planu ratowania banków, Europejski Bank Centralny odetnie finansowanie dla banku centralnego wyspy, który zapewnia płynność Laiki i Bank of Cyprus. Oznaczałoby to de facto ich upadek.

Rozstrzygnięcie w Brukseli?Cypryjscy przywódcy polecieli do Brukseli. Mają tam rozmawiać o pomocy finansowej dla ich kraju. Do unijnej stolicy wybierają się prezydent Nikos Anastasiades i liderzy największych partii. Mają przylecieć w porze lunchu, a wrócić do Nikozji jeszcze dziś lub jutro.

Komentatorzy twierdzą, że rząd Cypru chce prowadzić dalsze rozmowy na temat nowych propozycji w sprawie opodatkowania depozytów z trojką- Unią Europejską, Europejskim Bankiem Centralnym i Międzynarodowym Funduszem Walutowym. Dopiero potem ustawa ta ma trafić ponownie do parlamentu.

Agencja tnie ratingi cypryjskich bankówAgencja ratingowa Moody's obniżyła rating trzech cypryjskich banków z poziomu Caa2 do Caa3 i ostrzegła, że ich noty mogą zostać ponownie obniżone.

Moody's obniżył noty Bank of Cyprus, Laiki Popular Bank i Hellenic Bank, tłumacząc swoją decyzję ryzykiem strat, jakie mogą ponieść klienci banków po ich ponownym otwarciu we wtorek.

_ Narastająca niepewność co do planów dekapitalizacji banków jest kolejnym powodem obniżenia ratingu _. Agencja ocenia również, że znacznie wzrosło ryzyko poważnych strat, jak i likwidacji banków.

Czytaj więcej w Money.pl
Szykuje się wielka ucieczka Rosjan z Cypru Rząd wyspy prowadzi negocjacje z opozycją oraz partnerami ze strefy euro i MFW dotyczące zmian w stawkach podatku, jakim mają być obłożone depozyty w bankach.
Europejski Bank Centralny grozi bankierom Europejski Bank Centralny grozi, że jeśli porozumienia nie będzie, odetnie po tym terminie udostępnianie funduszy cypryjskim bankom.
Władze Cypru zablokowały konta Rosjan Rosja jest zaniepokojona blokadą swoich pieniędzy w cypryjskich bankach.
Tagi: bankructwo cypru, cypr, wiadomości, wiadmomości, gospodarka, unia, najważniejsze, fundusze unijne, gospodarka światowa
Źródło:
money.pl
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz