Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na

Węgierski premier ostrzega przez niebezpieczeństwem dla gospodarki

0
Podziel się

Viktor Orban ostrzegł, że Węgrom grozi poważne niebezpieczeństwo w związku z kryzysem zadłużenia eurostrefy.

Węgierski premier ostrzega przez niebezpieczeństwem dla gospodarki
(Money.pl/Tomasz Brankiewicz)
bErzLSSZ

Viktor Orban ostrzegł, że Węgrom grozi poważne niebezpieczeństwo w związku z kryzysem zadłużenia eurostrefy. Wskazał na konieczność cięć budżetowych, gdyż inaczej krajowi może grozić na wzór Grecji utrata suwerenności gospodarczej.

Rząd Orbana rok temu zerwał stosunki z Międzynarodowym Funduszem Walutowym i zdecydował się na 16-procentowy podatek liniowy od dochodów i podatki nadzwyczajne od przedsiębiorstw, i jednocześnie na zajęcie aktywów funduszu emerytalnego o wartości około 15 mld dolarów.

Węgrom nie udało się jednak poprzez zmniejszenie podatku dochodowego zwiększyć konsumpcji ze względu na pozycję franka szwajcarskiego, która spowodowała wzrost wartości rat kredytów hipotecznych zaciągniętych w tej walucie przez tysiące gospodarstw, a eksport osłabł w związku ze spowolnieniem wzrostu gospodarczego za granicą.

bErzLSTb

_ - Węgry od trzech miesięcy dryfują w kierunku poważnie niebezpiecznej sytuacji - powiedział Orban na spotkaniu z ambasadorami . - Kryzys euro stanowi nadzwyczajne, bezpośrednie zagrożenie dla Węgier _ - dodał.

ZOBACZ JAK ROZWIJAŁ SIĘ WĘGIERSKI KRYZYS

[

bErzLSTh

Aktualne dane gospodarcze państw UE zawsze w Money.pl ]( http://www.money.pl/gospodarka/unia-europejska/statystyka/wegry,16.html )
- _ Gdybym chciał być z wami szczery i uniknąć nadawania słowom nadmiernego patosu, musiałbym powiedzieć wam, że chodzi o kwestię węgierskiej suwerenności _ - stwierdził Orban.

Premier wyjaśnił, że Węgrzy powinni przygotować się na trudne czasy jesienią, ponieważ 10-milionowy kraj ma przed sobą do wyboru: albo ześlizgnąć się na - jak ją nazwał - grecką drogę, albo dalej realizować gospodarcze plany zapoczątkowane ponad rok temu.

Przedwczoraj przedstawiono w Budapeszcie plany zatkania tegorocznej budżetowej dziury wynoszącej 80-100 mld forintów, która powstała wskutek słabszego, niż oczekiwano, wzrostu gospodarczego.

Wzrost gospodarczy na Węgrzech stanął w drugim kwartale roku i zwolnił do zaledwie 1,5 proc. w stosunku rocznym, co sprawiło, że rząd stara się dokonać dalszych cięć budżetowych, aby utrzymać deficyt na poziomie 2,94 proc. PKB, jak to uzgodniono z Unią Europejską.

bErzLSTi
Czytaj więcej na temat Węgier
[ ( http://static1.money.pl/i/h/245/t75509.jpg ) ] (http://manager.money.pl/news/artykul/zaplaca;podatek;od;chipsow;dla;zdrowia,164,0,871076.html) Zapłacą podatek od chipsów. Dla zdrowia Od września Węgry wprowadzą podatek chipsowy od żywności i napojów o wysokiej zawartości cukru, soli, węglowodanów oraz kofeiny.
[ ( http://static1.money.pl/i/h/245/t140021.jpg ) ] (http://news.money.pl/artykul/orban;najlepszym;premierem;w;ich;historii,26,0,838426.html) Orban najlepszym premierem w ich historii Viktor Orban jest uważany przez Węgrów za najlepszego premiera od zmiany systemu w 1989 r. - wynika z sondażu Instytutu Nezoepont.
[ ( http://static1.money.pl/i/h/60/t96060.jpg ) ] (http://news.money.pl/artykul/litwa;chca;by;wegry;bronily;ich;praw,80,0,836944.html) Litwa: Chcą by Węgry broniły ich praw Polacy na Litwie zwrócili się do Viktora Orbana, premiera Węgier, które w tym półroczu przewodniczą Unii Europejskiej, z prośbą o obronę na forum unijnym praw polskiej mniejszości na Litwie.
bErzLSTC
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)