Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Węgry chcą pomocy. Na wszelki wypadek

0
Podziel się:

Międzynarodowy Fundusz Walutowy (MFW) i Komisja Europejska (KE) oświadczyły, że otrzymały od kraju oficjalny wniosek o pomoc finansową.

Węgry chcą pomocy. Na wszelki wypadek
(orbanviktor.com)

Międzynarodowy Fundusz Walutowy (MFW) i Komisja Europejska (KE) oświadczyły, że otrzymały od kraju oficjalny wniosek o pomoc finansową. W piątek Budapeszt ogłosił początek negocjowania nowego porozumienia.

Na zdjęciu premier Węgier Viktor Orban

_ - MFW otrzymał prośbę władz węgierskich o ewentualną pomoc finansową. Władze tego kraju wysłały podobną prośbę od Komisji Europejskiej _ - napisano w komunikacie MFW. KE potwierdziła tę informację w odrębnym tekście.

Wszelka pomoc, która ma być okazana Węgrom przez MFW, jest uważana przez władze w Budapeszcie za _ zabezpieczenie _. List z Budapesztu pozwala MFW i Unii Europejskiej zapoczątkować rozmowy z państwami w Europie Środkowej.

W krótkim komunikacie podpisanym przez szefową MFW Christine Lagarde MFW informuje, że jego delegacja, która jest obecnie z misją w Budapeszcie i nie ma uprawnień do negocjowania pomocy finansowej dla Węgier, wróci do Waszyngtonu na rozmowy z władzami organizacji.

Z Budapesztu mają też wrócić eksperci z Brukseli, którzy przez ostatnie dwa tygodnie monitorowali wdrożenie pierwszego planu pomocy dla Węgier. W 2008 roku Węgry były pierwszym krajem UE, który na skutek kryzysu dostał wsparcie od MFW, Banku Światowego i unijnych partnerów (ze specjalnego, zapisanego w traktacie UE funduszu dla krajów poza strefą euro). W sumie Węgrom przyznano 20 mld euro.

W piątek Budapeszt zapowiedział, że chce negocjować z kredytodawcami nowe porozumienie. Premier Viktor Orban (na zdjęciu) tłumaczył, że nie chodzi o nowe kredyty, ale rodzaj ubezpieczenia, które pozwoli na rozwój gospodarki. Informując o wniosku Węgier MFW mówi o _ ewentualnej _ pomocy finansowej.

Obserwatorzy wskazują, że konserwatywny rząd Orbana ustąpił pod presją rynków finansowych. Anonimowe źródła rządowe tłumaczyły w prasie, że chodzi o uniknięcie za wszelką cenę obniżenia ratingu Węgier do poziomu śmieciowego. Agencja Standard and Poor's objęła Węgry tydzień temu _ negatywnym nadzorem _.

O sytuacji na Węgrzech czytaj w Money.pl
[ ( http://static1.money.pl/i/h/4/t80900.jpg ) ] (http://www.money.pl/gospodarka/wiadomosci/artykul/krytykuja;wegrow;za;pomysly;na;redukcje;dlugu,202,0,953546.html) Ostro atakują Węgrów za ich nowe pomysły Bank of America Merrill Lynch: pomysły zmniejszenia ciężaru zadłużenia prywatnego sektora w walutach obcych, są _ wysoce negatywne _.
[ ( http://static1.money.pl/i/h/106/t180330.jpg ) ] (http://news.money.pl/artykul/poparcie;dla;partii;orbana;spada;ale;opozycja;slaba,198,0,953030.html) Idol Kaczyńskiego stracił połowę elektoratu Od listopada 2010 roku ugrupowanie to utraciło połowę elektoratu - wynika z badania opinii publicznej Tarki.
[ ( http://static1.money.pl/i/h/60/t96060.jpg ) ] (http://news.money.pl/artykul/duze;protesty;antyrzadowe;na;wegrzech,140,0,923788.html) Duże protesty antyrządowe na Węgrzech Związkowcom nie podobają się planowane przez rząd zmiany w kodeksie pracy.
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)