Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na
kryzys na węgrzech
13.12.2011 15:25

Węgry mają się starać o 15-20 mld euro od MFW

Delegacja MFW, a także Komisji Europejskiej przybywa dzisiaj na Węgry na rozmowy o polityce budżetowej tego kraju. Rozmowy mają potrwać do 16 grudnia.

Podziel się
Dodaj komentarz
(Neilhooting/CC/Flickr)

Taką sumę Budapeszt chce wynegocjować z Międzynarodowym Funduszem Walutowym - oznajmił bliski współpracownik premiera Viktora Orbana, Mihaly Varga. Misja MFW przyjeżdża dzisiaj do Budapesztu na rozmowy.

_ - Możliwe jest porozumienie na trzy-cztery lata, w wysokości 15-20 mld euro _ - stwierdził Varga, były minister finansów, w opublikowanym w internecie wywiadzie. Dodał, że porozumienie spodziewane jest pod koniec stycznia. Wcześniej źródła rządowe, a także analitycy szacowali, że pomoc finansowa od MFW dla Węgier wyniesie 10-15 mld euro.

Delegacja MFW, a także Komisji Europejskiej przybywa dzisiaj na Węgry na rozmowy o polityce budżetowej tego kraju. Rozmowy mają potrwać do 16 grudnia i na razie nie zaowocują żadnym porozumieniem, bo nie stanowią formalnych negocjacji.

W listopadzie konserwatywny rząd Orbana zdecydował się zwrócić o pomoc do MFW, by uspokoić rynki finansowe, zapobiec dalszemu spadkowi kursu forinta i obniżyć trudną do udźwignięcia dla budżetu rentowność węgierskich obligacji. Ostatecznym ciosem było obniżenie not przez agencje ratingowe. W opinii analityków doprowadziła do tego polityka gospodarcza Orbana - obejmująca m.in. nadzwyczajne opodatkowanie banków, upaństwowienie istniejących od 1998 r. prywatnych funduszy emerytalnych czy wprowadzenie możliwości jednorazowej spłaty po stałym kursie kredytów zaciąganych przez osoby prywatne w obcych walutach.

Kraj już raz uniknął bankructwa w 2008 r., dzięki kredytom w wysokości 20 mld euro od MFW, UE i Banku Światowego. Jednak Orban, kiedy doszedł do władzy w 2010 r., oświadczył, że już nie potrzebuje pomocy, i odmówił wykorzystania ostatniej, szóstej transzy opiewającej na 6 mld euro.

Czytaj więcej o problemach Węgier
[ ( http://static1.money.pl/i/h/244/t140020.jpg ) ] (http://www.money.pl/gospodarka/wiadomosci/artykul/victor;orban;wznawia;negocjacie;z;mfw;i;ue;w;sprawie;pozyczki,231,0,987367.html) Orban jednak prosi o miliardy Gospodarka węgierska bez zewnętrznego wsparcia upadnie. Budapeszt wreszcie zdał sobie z tego sprawę.
[ ( http://static1.money.pl/i/h/78/t101198.jpg ) ] (http://www.money.pl/pieniadze/wiadomosci/artykul/bank;wegier;podnosi;stopy;procentowe,101,0,978277.html) Bank Węgier podjął decyzję w sprawie stóp Decyzja władz monetarnych Węgier była zgodna z oczekiwaniami rynku.
[ ( http://static1.money.pl/i/h/187/t160955.jpg ) ] (http://www.money.pl/pieniadze/wiadomosci/artykul/moodys;obnizyl;rating;wegier;zloty;reaguje,64,0,975680.html) Dolar i euro najdroższe od roku. Przez Węgry Obniżka ratingu kraju rządzonego przez Viktora Orbana mocno zaniepokoiła inwestorów. Rynki uciekają od ryzykownych walut.
Tagi: kryzys na węgrzech, wegry, wiadomości, wiadmomości, gospodarka, unia, gospodarka polska, fundusze unijne, gospodarka światowa
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz