Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na

Węgry porozumieją się z MFW

0
Podziel się

JP Morgan ocenia, że dojdzie do porozumienia w sprawie wyasygnowania dla Węgier awaryjnego pakietu osłonowego w II kwartale 2012 r.

Węgry porozumieją się z MFW
(Egrian/Wikipedia)
bCYrXHTV

Przyjęcie przez węgierski parlament przed Nowym Rokiem kontrowersyjnej ustawy w sprawie banku centralnego przedłuży okres napięć w stosunkach Węgier z MFW, opóźni rozpoczęcie formalnych rozmów, ale porozumienie wymusi rynek - sądzi JP Morgan.

W cotygodniowym komentarzu bank wyraził opinię, że obie strony porozumieją się w sprawie wyasygnowania dla Węgier awaryjnego pakietu osłonowego, tzw. P-SBA (Provisional Stand-By Arrangement) w II. kwartale 2012 r.

JP Morgan spodziewa się, że bank centralny Węgier (NBH) w ramach działań stabilizujących kurs forinta w I. kw. 2012 r. podwyższy podstawowe stopy procentowe o co najmniej 50 pkt bazowych. Po osiągnięciu porozumienia z MFW cofnie zwyżki.

W ocenie banku najważniejsza ze zmian przyjętych przez węgierski parlament w piątek polega na powiększeniu składu rady ds. polityki pieniężnej o dwóch członków oraz wyznaczanie przez rząd trzeciego wiceprezesa banku centralnego, na którego nominację prezes NBH nie będzie miał wpływu.

bCYrXHTX

Zmiany w konstytucji stwarzają możliwość połączenia NBH z regulatorem rynku usług finansowych i wyznaczenia na szefa połączonych instytucji nowego prezesa, choć władze zapewniły, że nie nastąpi to przed upływem mandatu obecnego prezesa NBH Andrasa Simora.

Inna kontrowersyjna ustawa - przyjęta ostatnio mimo zastrzeżeń MFW i UE, obowiązująca od 1 stycznia - wymaga, by zmiany systemu podatkowego zostały dokonane większością 2/3 głosów w parlamencie. Tym samym podatek liniowy zyskał rangę konstytucyjną, co zdaniem Brukseli odbiera rządowi pole do manewru w polityce podatkowej.

_ Nasila się międzynarodowa presja na rząd premiera Viktora Orbana, a coraz większa liczba zagranicznych przedstawicieli i instytucji niepokoi się usunięciem demokratycznych hamulców zapewniających równowagę między różnymi ośrodkami władzy w państwie _ - napisał JP Morgan w komentarzu.

_ Premier Orban oświadczył, że jest gotów bronić nowego prawa o banku centralnym przed Europejskim Trybunałem. Zaznaczył, że Węgry czułyby się bezpieczniej i pewniej dysponując osłoną finansową MFW, ale poradzą sobie bez niej _ - dodano w komentarzu.

bCYrXHUd

_ Wprawdzie perspektywę porozumienia się rządu Węgier z MFW w II. kw. 2012 r. nadal oceniamy na 65 proc. sądzimy, że to rynek w ostatecznym rozrachunku wymusi na rządzie przyjęcie programu MFW _ - ocenili analitycy banku.

bCYrXHUy
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)