Notowania

węgry
18.01.2012 08:45

Węgry zaniepokojone postepowaniem Komisji Europejskiej

Jeśli Węgry w ciągu miesiąca nie wprowadzą niezbędnych zmian, grozi im skierowanie sprawy do luksemburskiego Trybunału Sprawiedliwości.

Podziel się
Dodaj komentarz
(Neilhooting/CC/Flickr)

Węgierski rząd jest rozgoryczony decyzją KE o rozpoczęciu postępowania karnego. Zdaniem Brukseli, Budapeszt naruszył unijne prawo w swojej nowej konstytucji.

aktualizacja: 10:27

Chodzi m.in. o sposób wyboru szefa węgierskiego banku centralnego. Jeśli Węgry w ciągu miesiąca nie wprowadzą niezbędnych zmian, grozi im skierowanie sprawy do luksemburskiego Trybunału Sprawiedliwości. Dziś w Parlamencie Europejskim w Strasburgu debata na ten temat z udziałem premiera Węgier Wiktora Orbana.

Premier Węgier zasygnalizował gotowość do kompromisu w sporze z Komisją Europejską - poinformował dziś rano niemiecki _ Bild . - Jesteśmy otwarci i gotowi rozmawiać o wszystkich problemach, które zostaną przedstawione przez Komisję Europejską w oparciu o poważne argumenty _ - powiedział Orban.

Dał do zrozumienia, że gotów jest ustąpić w sprawie kontrowersyjnej ustawy o banku centralnym. _ - W tym przypadku ulegniemy sile, a nie argumentom _ - powiedział Orban. Dodał, że obecny prezes banku centralnego Węgier, wybrany jeszcze przez poprzedni parlament, pozostanie na stanowisku do końca swojej kadencji w 2013 r. _ _

Czytaj więcej [ ( http://static1.money.pl/i/h/243/m140019.jpg ) ] (http://www.money.pl/gospodarka/wiadomosci/artykul/orban;traci;polowe;sympatykow,137,0,1006729.html) *Orban traci poparcie. Ludzie wściekli * Premier Węgier, konserwatysta Viktor Orban, wciąż utrzymuje się na czele sondaży z mniejszym poparciem.

Orban podkreślił także, że _ Węgry są i pozostaną krajem demokratycznym i krajem bojowników o wolność _. _ - Bronimy swoich wartości i narodu również wówczas, gdy wieje przeciwny wiatr. Nawet, kiedy ten wiatr osiąga siłę orkanu _ - powiedział.

Rząd premiera Viktora Orbana od kilku miesięcy jest mocno krytykowany przez miejscową opozycję, ale także przez europejskich analityków. Wprowadzane przez rząd nowe przepisy, m.in. ustawa medialna, są według krytyków sprzeczne z demokracją. Premier Orban zaprzecza tym oskarżeniom. Na dzisiejszej sesji Parlamentu Europejskiego w Strasbourgu, Viktor Orban ma osobiście bronić wprowadzanych na Węgrzech zmian legislacyjnych.

W opinii profesora Witolda Orłowskiego, najważniejsze wnioski zapewne będą dotyczyć spraw politycznych, a nie gospodarczych. - _ Węgierski rząd prowadzi taką politykę ocierającą się granice zasad przyjętych jako standardy liberalnej demokracji. Gdyby Węgry nie pogodziły się z tym, że czego Europa od nich żąda, to konsekwencje mogą być dla nich ciężkie, bo skorzystanie z pomocy, zarówno Unii Europejskiej, jak i Międzynarodowego Funduszu Walutowego jest uwarunkowane spełnianiem tych standardów _ - mówi profesor Orłowski.

POSŁUCHAJ WYPOWIEDZI PROFESORA ORŁOWSKIEGO:

Oprócz przepisów dotyczących banku centralnego, Bruksela stwierdziła także, że po ostatnich zmianach legislacyjnych ograniczona jest niezależność urzędu do spraw ochrony danych, a reforma wymiaru sprawiedliwości zawiera uchybienia.

Czytaj więcej o sytuacji na Węgrzech
Komisja Europejska może ukarać ten kraj za złamanie prawa UE Jose Manuel Barroso wyjaśnił, że wszczęcie postępowania to efekt analizy prawnej ustaw.
Węgier chwali Polskę. Po rozmowie z... Minister spraw zagranicznych Radosław Sikorski rozmawiał telefonicznie z szefem MSZ Węgier Janoszem Martonyim. Rozmowa poświęcona była sytuacji na Węgrzech. Minister Martonyi podziękował za wyważone stanowisko Polski w tej kwestii - poinformowało MSZ.
Zajmą się Węgrami. Do niczego ich nie zmuszą Podczas rozpoczynającej się dziś po południu sesji, Parlament Europejski będzie debatować nad zmianami w konstytucji tego kraju. Według ekspertów to tylko symboliczny głos.
Tagi: węgry, wiadomości, wiadmomości, gospodarka, unia, fundusze unijne, gospodarka światowa
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz