Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

Westerwelle: Ostrzej wobec Łukaszenki

0
Podziel się:

Niemcy i Wielka Brytania zażądają zaostrzenia sankcji wobec białoruskiego reżimu.

Westerwelle: Ostrzej wobec Łukaszenki
(dirk@vorderstrasse.de/CC/Flickr)

Ministrowie spraw zagranicznych Niemiec i Wielkiej Brytanii Guido Westerwelle i William Hague opowiedzieli się we wspólnym artykule za zaostrzeniem przez UE sankcji wobec prezydenta Białorusi Alaksandra Łukaszenki.

_ W sąsiedztwie UE ma miejsce poważny kryzys. Musimy działać _ - apelują ministrowie w tekście, opublikowanym na łamach niemieckiego dziennika _ Sueddeutsche Zeitung _.

Zapowiadają, że w przyszłym tygodniu na spotkaniu szefów dyplomacji państw UE w Brukseli zażądają kolejnych ostrych sankcji wobec Białorusi i dalszych działań przeciw reżimowi Łukaszenki w związku z represjami wobec białoruskiej opozycji po wyborach prezydenckich z 19 grudnia 2010 r.

_ Nie możemy zamykać oczu w obliczu obecnych wydarzeń w europejskim kraju sąsiedzkim. Łukaszenka dokonał wyboru; my nie mamy innego wyjścia, jak odpowiednio na to zareagować _ - napisali Westerwelle i Hague.

_ Jeśli Białoruś odwróci się do świata plecami, będzie mieć to fatalne konsekwencje dla tego kraju. Inwestorzy stracą zaufanie do tego państwa, a Białoruś wejdzie na kurs konfrontacji z resztą świata, dla której wolność i sprawiedliwość stanowią podstawowe wartości _ - podkreślili.

Szefowie dyplomacji Niemiec i Wielkiej Brytanii przyznają też, że do niedawna, przed wyborami prezydenckimi, można było mieć wrażenie, iż Białoruś porusza się we właściwym kierunku - chociaż małymi krokami. _ Pomimo pewnego sceptycyzmu byliśmy w Unii Europejskiej zgodni: większe zaangażowanie jest możliwe, jeśli kraj ten poczyni dalsze postępy na rzecz zbliżenia do międzynarodowych standardów. Wydarzenia 19 grudnia oraz kolejnych dni i tygodni pokazały prawdziwą twarz Łukaszenki _ - oceniają Westerwelle i Hague.

_ Jesteśmy zdecydowani wspólnie występować przeciwko reżimowi białoruskiemu. Równocześnie nie możemy zostawić ludzi na Białorusi samym sobie. Chcemy nadal wspierać białoruskie społeczeństwo obywatelskie i wzmocnić nasze zaangażowanie. Naród białoruski powinien wiedzieć, że ma wsparcie europejskich sąsiadów. A jeśli Białoruś postanowi znów przyłączyć się do europejskiej wspólnoty narodów, będziemy gotowi na to, by Białoruś w niej powitać _ - dodają.

Artykuł ukazał się również na łamach _ The Wall Street Journal _.

Czytaj w Money.pl
[ ( http://static1.money.pl/i/h/87/t73815.jpg ) ] (http://news.money.pl/artykul/unia;zbojkotuje;inaguracje;tej;prezydentury,82,0,757586.html) Unia zbojkotuje inagurację tej prezydentury Dziś zaprzysiężenie Aleksandra Łukaszenki na prezydenta. Nie będzie wielu ambasadorów.
[ ( http://static1.money.pl/i/h/145/t124561.jpg ) ] (http://news.money.pl/artykul/niemcy;oburzeni;slowami;lukaszenki,191,0,757439.html) Niemcy oburzeni słowami Łukaszenki _ Na dywanik _ trafi ambasador Białorusi. Ministrowie odwołują udział w uroczystościach.
[ ( http://static1.money.pl/i/h/87/t73815.jpg ) ] (http://news.money.pl/artykul/lukaszenka;to;byl;spisek;polski;i;niemiec,246,0,757238.html) Łukaszenka: To był spisek Polski i Niemiec _ Te dwa kraje sponsorowały próby obalenia konstytucyjnego porządku _ - twierdzi prezydent.
wiadomości
wiadmomości
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)