Notowania

przemysł zbrojeniowy
27.07.2014 21:25

Wicekanclerz Niemiec krytykuje Paryż i Londyn za sprzedaż broni Rosji

Kontrowersje budzą kontrakty na dostarczanie Rosji broni.

Podziel się
Dodaj komentarz
(Center for American Progress Action Fund)

Niemiecki minister gospodarki i wicekanclerz Sigmar Gabriel skrytykował w telewizji ARD Francję i Wielką Brytanię za eksport broni i wyposażenia wojskowego do Rosji w czasie konfliktu na Ukrainie.

_ My jej (broni i wyposażenia wojskowego) nie dostarczamy, nawet wtedy, gdy w przeszłości podpisane zostały takie umowy. Spodziewałem się tego samego po Francji i Wielkiej Brytanii _- powiedział Gabriel.

_ _

Czytaj więcej [ ( http://static1.money.pl/i/h/189/m314813.jpg ) ] (http://www.money.pl/gospodarka/wiadomosci/artykul/te;kraje;sprzedaja;najwiecej;broni;rosji,211,0,1587411.html) *Te kraje sprzedają najwięcej broni Rosji * Drony, sprzęt dla jednostek specjalnych, nowoczesne desantowce i wirtualne ośrodki szkoleniowe - tego rosyjska armia potrzebuje od zachodnich koncernów zbrojeniowych.
_ - Nie jest to rozsądne rozwiązanie - _ podkreślił lider niemieckich socjaldemokratów, odnosząc się do przewidywanej dostawy francuskich okrętów typu Mistral do Rosji.

_ - W takiej sytuacji uznaję za właściwe, by solidarność europejska umożliwiła tym firmom niewywiązanie się _ z kontraktów na dostawy broni - powiedział Gabriel, wspominając o możliwości _ europejskiej rekompensaty finansowej _ dla zaangażowanych firm zbrojeniowych.

Premier Wielkiej Brytanii David Cameron zaapelował do Unii Europejskiej, by zakazała sprzedaży broni do Rosji, oskarżanej o wyposażenie i szkolenie prorosyjskich separatystów na Ukrainie, i potwierdził, że Wielka Brytania już zaprzestała takiego eksportu.

Ale według parlamentarnego raportu opublikowanego w zeszłym tygodniu Wielka Brytania nadal eksportuje do Rosji broń i wyposażenie militarne.

Francja ma z kolei dostarczyć do Rosji według wcześniej podpisanej umowy dwa okręty typu Mistral wartości 1,2 mld euro. Ten kontrakt jednak zawieszono od czasu aneksji Półwyspu Krymskiego przez Rosję.

W poniedziałek prezydent Francji Francois Hollande poinformował, że decyzja, czy dostarczyć Rosji drugi okręt typu Mistral będzie uzależniona od postawy Moskwy wobec kryzysu na Ukrainie. Hollande powiedział, że pierwszy z okrętów jest prawie gotowy i zostanie dostarczony zgodnie z planem w październiku mimo zdecydowanego sprzeciwu sojuszników Francji.

Czytaj więcej w Money.pl
Unia chce zakazać eksportu broni do Rosji Europosłowie podkreślili, że Unia Europejska powinna mówić jednym głosem w sprawie Rosji i Ukrainy; wyrazili żal, że niektóre z państw wyłamują się z tej jedności.
Rosja eksportuje broń za 50 mld dolarów Według stanu z września tego roku, firma Rosoboroneksport zrealizowała 75 procent rocznego planu eksportu broni.
Rosja wie, jak zniszczyć syryjską broń Siergiej Ławrow podkreślił, że chodzi o specjalistyczny sprzęt przenośny, który może zostać przetransportowany do Syrii, aby tam na miejscu utylizować trujące środki.
Tagi: przemysł zbrojeniowy, broń, wiadomości, wiadmomości, gospodarka, unia, prawo, najważniejsze, wiadmości, fundusze unijne, gospodarka światowa
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz