Notowania

wiadomości
27.08.2014 18:50

Widać wpływ embarga na gospodarki Unii. Bieńkowska pisze do KE

Z unijnych źródeł wynika, że podczas spotkania Komisja Europejska przedstawi nowe środki wsparcia.

Podziel się
Dodaj komentarz
(Ministerstwo Infrastruktury i Rozwoju)

W ubiegłym roku Unia Europejska wyeksportowała do Rosji ponad 500 tysięcy ton produktów mlecznych w tym serów, masła czy mleka w proszku. - _ Z informacji przekazanych nam przez państwa członkowskie wynika, że w niektórych krajach w sektorze mlecznym już zaczyna być widać wpływ embarga _ - powiedział rzecznik Komisji ds. rolnictwa Roger Waite.
Sytuacja na rynku produktów mlecznych i mięsa - o tym dziś będą rozmawiać w Brukseli eksperci państw członkowskich. Z unijnych źródeł wynika, że podczas spotkania Komisja Europejska przedstawi nowe środki wsparcia dla sektora mleczarskiego.

Pakiet wsparcia jaki ma być dziś ogłoszony, to będzie już trzecia - po brzoskwiniach i nektarynkach oraz owocach i warzywach, które się szybko psują -propozycja pomocy dla europejskich producentów. Źródła w Brukseli wskazują, że tym razem unijne fundusze zostaną przeznaczone głównie na prywatne przechowywanie odtłuszczonego mleka w proszku oraz masła.

Aż 32 procent eksportu tego ostatniego produktu trafia do Rosji. Komisja może zaproponować, iż będzie pokrywać koszty magazynowania towarów, by na kilka miesięcy wycofać je z rynku i w ten sposób zmniejszyć presję na ceny.

Polskie 841 miliony euro

Z danych Eurostatu wynika, że unijny eksport rolno-spożywczy do Rosji wyniósł w ub. roku 11,372 mld euro, z czego najwięcej przypadło na Niemcy, Holandię, Litwę i Polskę (1,075 mld). Ponieważ rosyjskie sankcje obejmują tylko wybrane kategorie produktów, Komisja Europejska uważa, że straty będą znacznie mniejsze, niż początkowo myślano w Brukseli. Ze wstępnych analiz wynika, że sankcje obejmą towary, których eksport w 2013 r. wyniósł 5,252 mld euro.

W przypadku Polski jest to jednak blisko 80 proc. eksportu rolno-spożywczego do Rosji, bo aż 841 mln euro (tyle był wart w 2013 r. polski eksport towarów, które w ubiegły zostały objęte sankcjami).

**Bieńkowska pisze do KE w sprawie...**

Władze Unii Europejskiej powinny interweniować w sprawie rosyjskiego embarga na polską żywność - minister Infrastruktury i Rozwoju napisała list do Komisarza Transportu Siim Kallasa, w którym prosi o pomoc w sprawie uchylenia embarga.

Jej zdaniem Komisja powinna się o to starać na forum Światowej Organizacji Handlu. Jednym z argumentów jest sytuacja polskich przewoźników. Zdaniem Elżbiety Bieńkowskiej wiele firm transportowych, nastawionych na wożenie towarów do Rosji, może niedługo zbankrutować.

Minister podkreśliła, że Służba Celna Federacji Rosyjskiej zakazała wwozu towarów objętych embargiem także w przypadku, gdy są one przewożone jedynie tranzytem. W opinii strony polskiej jest to złamanie zasady wolności tranzytu. Według nieoficjalnych informacji, decyzja o interwencji w WHO może zapaść do połowy września.

Czytaj więcej w Money.pl
W Brukseli liczą koszty rosyjskiego embarga Eksperci z krajów członkowskich szacują skutków rosyjskiego embarga na towary rolno-spożywcze z Unii Europejskiej.
Uderzenie w rynek wart 340 milionów euro Rynek, który w ubiegłym roku miał wartość 340 mln euro, jest najbardziej dotkniętym sektorem rolno-spożywczym ze wszystkich krajów UE.
Embargo na gaz z Rosji? Europa nie jest na ten krok gotowa Unia jest za bardzo uzależniona od dostaw błękitnego paliwa ze Wschodu.
Energetyka: sankcje USA wobec Rosji Wczoraj prezydent Barak Obama zapowiedział kolejne kroki wobec Rosji. To konsekwencja wspierania przez Rosję ukraińskich separatystów. Sankcje obejmą również energetykę.
Tagi: wiadomości, wiadmomości, kraj, gospodarka, unia, najważniejsze, gospodarka polska, fundusze unijne, gospodarka światowa
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz