Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

Więcej pieniędzy na wsparcie bankrutów?

0
Podziel się:

Niemcy są przeciw zwiększeniu funduszu antykryzysowego dla ratowania bankrutów.

Więcej pieniędzy na wsparcie bankrutów?
(PAP/EPA)
bELyGVeJ

Między państwami strefy euro zdania na temat zwiększenia europejskiego funduszu antykryzysowego dla ratowania bankrutów są podzielone.

Z apelem o zwiększenie puli pieniędzy wystąpił Międzynarodowy Fundusz Walutowy, a poparł go między innymi minister finansów Belgii, kierującej pracami Unii. Stanowczo przeciwne są jednak Niemcy, główny fundator antykryzysowego wsparcia, co podkreślała wczoraj kanclerz Angela Merkel. To stanowisko powtórzył też wczoraj minister finansów Wolfgang Schaeuble (na zdjęciu z Angelą Merkel) na wieczornym spotkaniu grupy euro w Brukseli.

_ - Nie zamierzamy rozpoczynać nowych debat, nie powinniśmy niepokoić rynków finansowych niekończącymi się dyskusjami. Skupmy się więc na tym, co już ustaliliśmy _ - powiedział.

bELyGVeL

Fundusz antykryzysowy to w sumie 750 miliardów euro, z czego 440 miliardów to wkład Europejskiego Funduszu Stabilności Finansowej. Z tej pomocy skorzystała już Irlandia, niewykluczone, że w przyszłości skorzysta także Portugalia, ale już przy Hiszpanii pieniędzy może zabraknąć. Ministrowie finansów strefy euro na razie odłożyli dyskusje na ten temat – poinformował po spotkaniu szef Eurogrupy Jean-Claude Juncker.

_ - Jeśli chodzi o zwiększenie poziomu funduszu antykryzysowego, to słuchaliśmy pilnie co mówił nam przedstawiciel Europejskiego Funduszu Stabilności Finansowej. A on powiedział, że nie ma na razie potrzeby go zwiększać, w związku z czym nie podejmujemy natychmiastowych działań _ - wyjaśnił Juncker.

Zwiększenie puli pieniędzy w antykryzysowym funduszu to nie jedyny temat, który rozpala debatę w strefie euro. Wiele emocji wzbudziła także propozycja szefa Eurogrupy dotycząca wyemitowania wspólnych euroobligacji. To spowodowałoby, że Niemcy zostałyby obarczone dodatkowym ciężarem wspierania strefy euro, bo mogłoby doprowadzić do wyższego oprocentowanie niemieckich obligacji. Decyzji w tej sprawie na razie nie ma.

Czytaj w Money.pl
[ ( http://static1.money.pl/i/h/119/t91767.jpg ) ] (http://www.money.pl/gospodarka/unia-europejska/wiadomosci/artykul/unia;zdecyduje;co;dalej;z;grecja,115,0,602739.html) Unia zdecyduje co dalej z Grecją Po południu w Brukseli rozpocznie się szczyt Unii Europejskiej, poświęcony m.in. kryzysowi w Grecji.
[ ( http://static1.money.pl/i/h/213/t96981.jpg ) ] (http://www.money.pl/gospodarka/unia-europejska/wiadomosci/artykul/niemcy;chca;szybkiej;regulacji;rynkow;finansowych,240,0,622832.html) Niemcy chcą szybkiej regulacji rynków finansowych Merkel: Musimy coś postanowić już na czerwcowym szczycie G20.
bELyGVfm
KOMENTARZE
(0)