Notowania

Wielka Brytania nie poprze planów redukcji CO2

Komisja Europejska rozpoczęła wczoraj konsultacje w sprawie polityki klimatycznej i energetycznej UE w perspektywie 2030 roku.

Podziel się
Dodaj komentarz
(Nickolaykhoroshkov/Dreamstime)

Wielka Brytania najprawdopodobniej nie poprze wprowadzenia wiążącego celu w zakresie udziału energetyki odnawialnej w europejskim sektorze energetycznym - podają brytyjskie media. Spodziewają się, że rząd zaproponuje szerszy cel dotyczący redukcji emisji CO2 w krajach Unii Europejskiej.

Komisja Europejska rozpoczęła wczoraj konsultacje w sprawie polityki klimatycznej i energetycznej UE w perspektywie 2030 roku. Komisja w tak zwanej zielonej księdze uruchamiającej konsultacje pyta między innymi, czy UE powinna wyznaczyć nowy wiążący cel redukcji emisji CO2 po 2020 r. Konsultacje potrwają do 2 lipca. Komisarze UE ds. klimatu i energii zasygnalizowali, że KE może pod koniec roku zaproponować nowe, wiążące cele redukcji emisji CO2 i udziału energii ze źródeł odnawialnych (OZE). Niewykluczona jest propozycja 40-proc. redukcji emisji CO2 do 2030 r. i 30-proc. udziału OZE.

Zainaugurowany proces konsultacji w sprawie unijnych celów w zakresie redukcji emisji gazów cieplarnianych oraz udziału energetyki odnawialnej w miksie energetycznym może obnażyć kolejną istotną różnicę pomiędzy Wielką Brytanią a niektórymi kontynentalnymi członkami Unii. Rząd Davida Camerona opowiada się bowiem przeciwko wprowadzeniu wiążącego celu w zakresie energetyki odnawialnej. W to miejsce proponuje ustanowienie ogólnego celu redukcji emisji i pozostawienie krajom członkowskim dowolności co do sposobu jego osiągnięcia.

Takie podejście jest kontynuacją ostatnich decyzji brytyjskiego rządu, zakładających znaczące wsparcie dla energetyki opartej na gazie, stopniowe likwidowanie przywilejów fiskalnych dla odnawialnych źródeł energii, a przede wszystkim kontynuację inwestycji w energetykę atomową i czyste technologie węglowe.

Rząd może przy tym liczyć na wsparcie wielu gałęzi europejskiego przemysłu, które borykają się z rosnącymi kosztami energii w UE i tracą coraz mocniej wobec pozaeuropejskich konkurentów rynkowych.

Zdaniem wielu przedstawicieli przemysłu, ale także niektórych ekspertów, UE powinna wstrzymać decyzje w sprawie długoterminowych celów klimatycznych do czasu wyniku rozmów klimatycznych na szczeblu Organizacji Narodów Zjednoczonych. Do 2015 roku w ramach inicjatywy klimatycznej ONZ podjęte mają zostać pierwsze decyzje w sprawie nowego porozumienia o ograniczeniu emisji. Wejście w życie zaplanowane jest jednak dopiero na rok 2020, co niepokoi z kolei europejskich inwestorów działających w obszarze energetyki odnawialnej. Obawiają się, że brak jednoznacznie zapisanego celu dla OZE spowoduje, że po 2020 roku większość krajów zacznie odchodzić od czystych źródeł energii na rzecz tańszych gazu i węgla.

Brytyjskie media stanowisko swojego rządu określają jako pośrednie pomiędzy zwolennikami szybkiego zwiększania celów emisyjnych i dotyczących OZE a przeciwnikami dalszego zwiększania przez UE zobowiązań klimatycznych w obawie przed utratą konkurencyjności europejskiej gospodarki.

Czytaj więcej o Wielkiej Brytanii w UE w Money.pl
Londyn poza Unią? Są wyniki nowego sondażu Gdyby referendum w sprawie przyszłości W. Brytanii w UE odbyło się jutro, 50 proc. Brytyjczyków głosowałoby za wyjściem kraju z UE.
Brytyjska gospodarka ostro hamuje Trzecia największa gospodarka UE i szósta największa w świecie rośnie poniżej potencjału i ma trudności, by odbić się w sposób przekonujący.
Dlatego Wielka Brytania powinna zostać w UE Członkostwo daje W. Brytanii wpływ na największy światowy rynek. Umożliwia utrzymanie stosunków z USA na wyjątkowym poziomie, pisze Financial Times.
Tagi: gospodarka unii europejskiej, wielka brytania, wiadomości, wiadmomości, gospodarka, unia, fundusze unijne, gospodarka światowa, pap
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz