Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na

Wielka Brytania strajkuje przeciw polityce zaciskania pasa

0
Podziel się

Związki twierdzą, że będzie to największy protest od czasu demonstracji i strajków przeciwko reformie emerytur w końcu listopada 2011 roku.

Wielka Brytania strajkuje przeciw polityce zaciskania pasa
(PAP/EPA/ANDY RAIN)
bDYcJxcl

Brytyjskie związki zawodowe oczekują, że w dzisiejszym strajku przeciw rządowej polityce zaciskania pasa weźmie udział do dwóch milionów ich członków. Strajk podejmą pracownicy sektora publicznego od nauczycieli, przez urzędników państwowych po strażaków.

Brytyjskie związki zawodowe protestują przeciw spadkowi zarobków realnych pracowników służb publicznych. Powołany w 2010 roku rząd koalicji konserwatywno-liberalnej zamroził natychmiast płace w sektorze budżetowym. W 2012 ograniczył roczne podwyżki do najwyżej 1 proc., co obowiązuje do dziś. Tymczasem inflacja od 2010 roku wynosiła od 2 do 4 proc. rocznie. Od czterech lat pracownicy sektora publicznego z roku na rok zarabiają więc realnie coraz mniej.

Na niezadowolenie z poziomu płac nałożyła się kwestia opóźniania wieku przechodzenia na emeryturę. Na tym tle doszło już do kilku strajków strażaków i nauczycieli. Nauczyciele strajkowali też przeciw zmianie warunków pracy.

bDYcJxcn

Oprócz nich, dzisiejszy strajk obejmie również pracowników municypalnych, część obsługi szpitali i domów opieki, pracowników komunikacji miejskiej i służby granicznej. Nie będzie to strajk generalny, na co nie zezwala brytyjskie prawo, ale związki i tak twierdzą, że będzie to największy protest od czasu demonstracji i strajków przeciwko reformie emerytur w końcu listopada 2011 roku.

Czytaj więcej w Money.pl
Polacy protestują w Wielkiej Brytanii. Chcą... Około 300 osób protestowało po południu przed siedzibą brytyjskiego premiera na Downing Street przeciwko lekceważeniu Polaków przez brytyjskich polityków.
Starcia w Belfaście. Już 58 rannych Napięta sytuacja panuje także w innych częściach Irlandii Północnej.
Cameron beszta urzędników. Wielki strajk Premier Wielkiej Brytanii skrytykował planowany na czwartek strajk pracowników sektora publicznego, którzy sprzeciwiają się zamrożeniem płac i cięciom budżetowym.
bDYcJxcO
wiadomości
wiadmomości
KOMENTARZE
(0)