Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

Wielka Brytania uniknęła recesji. PKB w górę

0
Podziel się:

Tamtejszy urząd statystyczny opublikował dane, które zaskoczyły nawet analityków.

Wielka Brytania uniknęła recesji. PKB w górę
(Endostock/Dreamstime.com)

Wielka Brytania uniknęła popadnięcia w trzecią od czasu kryzysu z 2008 roku recesję, gdyż - jak poinformował Państwowy Urząd Statystyczny - w pierwszym kwartale wzrost gospodarczy wyniósł 0,3 procent w stosunku do kwartału poprzedniego.

Jest to wynik znacznie lepszy niż prognozowane wcześniej 0,1 procent. Brytyjski produkt krajowy brutto spadł w IV kwartale ub.r. o 0,3 proc. w porównaniu z III kwartałem. Gdyby trend ten się utrzymał, spowodowałby wystąpienie trzeciej już kolejnej recesji na przestrzeni mniej niż pięciu lat.

W skali rok do roku PKB w I kwartale br. zwiększył się o 0,6 proc., co oznacza jego najsilniejszy wzrost od końca 2011 roku. Minister finansów George Osborne uznał w czwartek te dane za zachęcające, deklarując jednocześnie utrzymanie dotychczasowego kursu w rozwiązywaniu problemów budżetowych.

_ - Wszyscy wiemy, że nie ma łatwych odpowiedzi na nagromadzone przez wiele lat problemy i nie mogę obiecać, że droga naprzód zawsze będzie gładka, ale kontynuując rozwiązywanie stojących przed nami problemów Wielka Brytania dochodzi do siebie i budujemy gospodarkę zdolną sprostać wymogom przyszłości _ - głosi wydane przez Osborne'a oświadczenie.

Wzrost PKB w I kwartale nastąpił głównie dzięki dobrym wynikom sektora usług oraz zwiększeniu wydobycia ropy i gazu na Morzu Północnym.

Czytaj więcej w Money.pl
Zaskakująco dobre dane z gospodarki. PKB... Produkt Krajowy Brutto Wielkiej Brytanii wzrósł w pierwszym kwartale 2013 roku o 0,3 procent kwartał do kwartału.
Recesja się pogłębia. Jest najgorzej od stu lat? Wzrost PKB wyniósł minus siedem dziesiątych procent. To wynik znacznie słabszy, niż przewidywali ekonomiści.
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)