Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Wielkie manifestacje w Hiszpanii i Portugalii

0
Podziel się:

Potępiają politykę oszczędności, eksmisji, reformy pracy i prywatyzacji, wymaganych przez Komisję Europejską, Europejski Bank Centralny i Międzynarodowy Fundusz Walutowy.

Wielkie manifestacje w Hiszpanii i Portugalii
(PAP/EPA)

Pod hasłem _ Wszyscy zjednoczeni przeciwko trojce _ tysiące ludzi przeszły, przy dźwiękach bębnów i gwizdków, ulicami Madrytu w ramach europejskiego dnia demonstracji przeciwko kryzysowi i polityce oszczędności. Do manifestacji przyłączyli się także Portugalczycy.

W Hiszpanii zaplanowano tego dnia 80 różnych zgromadzeń. Koordynujący je ruch potępia _ wielką porażkę polityki oszczędności, eksmisji, reformy pracy i prywatyzacji _, wymaganych przez trojkę, czyli Komisję Europejską, Europejski Bank Centralny i Międzynarodowy Fundusz Walutowy.

W Madrycie barwny pochód przeszedł przed przedstawicielstwo Komisji Europejskiej. Niektórzy trzymali republikańskie flagi w chwili, gdy notowania monarchii, na której ostatnio zaciążyły skandale, bezprecedensowo spadły w sondażach. Uczestnicy marszu zwracali uwagę, że _ rządy w Europie robią wszystko pod dyktando trojki, za cenę zubożenia pracujących _.

Rząd Hiszpanii wprowadza rygorystyczne środki oszczędnościowe, które mają pomóc w uniknięciu konieczności zwrócenia się o pożyczkę ratunkową i zredukować deficyt budżetowy do poziomu wymaganego przez UE. Zakrojony na szeroką skalę program oszczędności ma przynieść 150 miliardów euro w latach 2012-2014.

W ponad stu europejskich miastach odbywały się dziś protesty przeciwko antykryzysowym działaniom trojki, czyli Komisji Europejskiej, Międzynarodowego Funduszu Walutowego i Europejskiego Banku Centralnego.

Także w Portugalii, w kilkunastu miastach w całym kraju demonstranci domagali się natychmiastowej dymisji rządu w Lizbonie i powstrzymania restrykcyjnej polityki oszczędnościowej, narzucanej przez międzynarodowe instytucje.

_ Głód, mizeria i MFW - precz stąd _ - skandowali manifestanci w portugalskiej stolicy. Przekonywali też, że władze nie mają już żadnego społecznego poparcia, dlatego premier powinien natychmiast ustąpić ze stanowiska. Niektórzy nawoływali wręcz do ogólnonarodowej rewolty. Zwracali uwagę na dramatyczną sytuację w kraju: galopujące bezrobocie, pogłębiającą się biedę i pogrążoną w recesji gospodarkę.

Manifestacje zostały zorganizowane w ramach akcji _ narody zjednoczone przeciwko trojce _. Podobne protesty odbyły się także Hiszpanii, Grecji, Francji, Niemczech, we Włoszech i w innych europejskich krajach.

Czytaj więcej w Money.pl
Kraj w kryzysie, ale mieszkańcy nie chcą... Zdecydowana większość Portugalczyków chce wstrzymania realizacji programu naprawczego, będącego efektem porozumienia z eurolandem i Międzynarodowym Funduszem Walutowym z 2011 roku.
Niemcy wyszli na ulice przeciwko cięciom Demonstranci demonstrowali przed siedzibą EBC i Deutsche Bank oraz na frankfurckim lotnisku, domagając się zmiany polityki gospodarczej.
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(0)