Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na
kryzys we włoszech
06.02.2013 12:28

Włochy: Cofnięto 100 tys. rent z powodu fałszywych zaświadczeń

Włoski zakład ubezpieczeń społecznych cofnął w ostatnich latach prawie 100 tysięcy rent inwalidzkich, przyznanych na podstawie fałszywych zaświadczeń.

Podziel się
Dodaj komentarz
(pedrosimoes7/CC/Flickr)

Włoski zakład ubezpieczeń społecznych cofnął w ostatnich latach prawie 100 tysięcy rent inwalidzkich, przyznanych na podstawie fałszywych zaświadczeń - ogłosił prezes tej instytucji. Trwają skrupulatne kontrole, by wyeliminować to zjawisko.

Szef włoskiego odpowiednika ZUS (Inps) Antonio Mastrapasqua powiedział w wywiadzie telewizyjnym, że w związku z falą oszustw skontrolowano 800 tysięcy spośród ogółu 2,7 miliona osób pobierających renty inwalidzkie.

_ - System kontroli działa, nie ma już luk, w rezultacie których szerzyłyby się niegodne, nieprzejrzyste praktyki _ - zapewnił prezes. Zapowiedział kontynuowanie walki z masowym we Włoszech zjawiskiem wyłudzania świadczeń przez osoby podające się za inwalidów. Na ten rok przewidziano 150 tysięcy procedur kontrolnych.

Niemal codziennie włoska Gwardia Finansowa wpada na trop takich oszustw. Najwięcej przypadków dotyczy osób rzekomo niewidomych, które na podstawie sfałszowanych zaświadczeń lekarskich pobierają niekiedy renty inwalidzkie od wielu lat. Tymczasem policja skarbowa stwierdza, śledząc tych _ rencistów _, że mimo uznanej przez lekarzy całkowitej ślepoty, prowadzą oni samochody i motory, oglądają wystawy sklepów. Tylko niektórzy, aby uwiarygodnić swoje _ inwalidztwo _ udają, chodząc po ulicach z białą laską.

Jednym z rekordzistów, o którym informowały media, jest 65-letni mieszkaniec Rzymu, przyłapany niedawno przez Gwardię Finansową, gdy chodził po ulicy, machając z dezynwolturą laską inwalidzką. Przez 23 lata oszust pobierał rentę, która ostatnio wynosiła 1000 euro miesięcznie. Od 2003 roku dostawał także dodatek dla osoby opiekującej się nim jako niewidomym, chociaż - mieszkając z żoną - żadnej opieki nie potrzebował. W ten sposób wyłudził świadczenia w wysokości blisko 400 tysięcy euro.

Czytaj więcej w Money.pl
Nie stać ich na jedzenie. Kupują smartfony Szeroko zakrojona akcja specjalnych oddziałów karabinierów do walki z oszustwami na rynku spożywczym przyniosła przerażające rezultaty.
Kolejne konsekwencje kryzysu we Włoszech Ministerstwo kultury Włoch odwołało tegoroczny, organizowany zawsze na wiosnę, Tydzień Kultury, podczas którego można było za darmo zwiedzić 419 muzeów i wykopalisk archeologicznych w całym kraju.
Dramat. Mają najwyższe bezrobocie w historii Bezrobocie we Włoszech wzrosło w grudniu zeszłego roku do 11,2 procent - ogłosił krajowy Instytut Statystyczny Istat.
Tagi: kryzys we włoszech, włochy, wiadomości, wiadmomości, gospodarka, unia, fundusze unijne, gospodarka światowa, pap
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz