Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

Włochy coraz bardziej pogrążają się recesji

0
Podziel się:

PKB kraju spada, przyczynić się do tego mogło gwałtowne cięcie wydatków publicznych.

Włochy coraz bardziej pogrążają się recesji
(PAP/EPA)

Między kwietniem a czerwcem PKB Włoch skurczył się o 0,7 proc. wobec poprzednich trzech miesięcy. Gospodarka tego kraju od czterech kwartałów znajduje się w recesji.

Na zdjęciu premier Włoch Mario Monti.

Jak poinformował włoski urząd statystyczny Istat, gospodarka tego kraju w drugim kwartale bieżącego roku zmniejszyła się o 0,7 proc. wobec pierwszych trzech miesięcy. To o 0,1 pkt. proc. mniej niż wynosiła prognoza ekonomistów Bloomberga. Istat dodał, że w ujęciu rocznym PKB Włoch spadł w drugim kw. o 2,5 proc., po spadku w pierwszym kw. o 1,4 proc.

To czwarta recesja Włoch od 2001 r. i czwarty kwartał z rzędu kurczenia się gospodarki tego kraju. W trzecim kwartale 2011 r. PKB spadło o 0,2 proc., w czwartym o 0,7 proc., a w pierwszych trzech miesiącach 2012 r. o 0,8 proc.

Do kontynuacji recesji przyczynić się mogło gwałtowne cięcie wydatków publicznych. Rząd premiera Mario Montiego wprowadza program mający zaoszczędzić 20 mld euro. Wprawdzie dzięki tym wysiłkom jego administracji może udać się zmniejszenie deficytu budżetowego do wartości wymaganych przez Unię Europejską już w tym roku. Jednak oszczędności doprowadziły do znacznego zwiększenia bezrobocia i spadku wydatków konsumenckich, co negatywnie odbija się na wzroście gospodarczym. Produkcja przemysłowa w czerwcu spadła o 1,4 proc. wobec maja i o 1,8 proc. w drugim kwartale. Konfederacja przedsiębiorców włoskich Confindustria prognozuje spadek PKB w tym roku o 2,4 proc.

PKB Włoch spadł w drugim kwartale tego roku o 0,7 proc. w ujęciu kwartalnym, po spadku w pierwszym kw. o 0,8 proc. - poinformował we wtorek urząd statystyczny Istat we wstępnym wyliczeniu.

Włochy, których rosnący koszt obsługi długu umieścił je w centrum europejskiego kryzysu zadłużenia, nie zamierzają jednak prosić o europejską pomoc finansową. Tak przynajmniej twierdzi premier Monti. W przeciwieństwie do Hiszpanii, jego rząd jest na dobrej drodze do ograniczenia deficytu budżetowego do 2 proc. PKB, nawet pomimo trwającej recesji.

Indeks PMI we Włoszech za lipiec spadł z 44,6 pkt. do 44,3 pkt., co jest najniższym poziomem od trzech miesięcy i przedsiębiorcy obawiają się dalszego spadku produkcji. Fiat, największy włoski producent, powiedział w zeszłym tygodniu, że zawiesza inwestycje w tym kraju w odpowiedzi na spadek zapotrzebowania na jego wyroby. Produkcja samochodów we Włoszech w pierwszej połowie roku spadła o ponad 20 proc.

Skutki spowolnienia odczują pracownicy. Szef Fiata, Sergio Marchionne, zapowiedział, że decyzję o kolejnych zwolnieniach, będących częścią restrukturyzacji, podejmie dopiero po ogłoszeniu wyników za trzeci kwartał. Każde kolejne redukcje zatrudnienia w Fiacie, który jest największym włoskim pracodawcą, mogą zwiększyć najwyższe od prawie 13 lat bezrobocie w tym kraju. Obecnie stopa bezrobocia w Italii wynosi 10,8 proc.

Czytaj więcej w Money.pl
Niepokojące informacje z włoskiej gospodarki Analitycy szacowali spadek PKB na 0,8 proc. w ujęciu kwartalnym.
Kolejne banki na czarnej liście. Zabacz, które Gospodarka, która dotkliwie odczuwa kryzys zadłużeniowy, wyraźnie słabnie. Obniżyli rating 15 bankom.
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(0)