Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Włochy pójdą w ślady Cypru? MFW alarmuje

0
Podziel się:

Przedłużająca się recesja oraz zadłużenie stanowią wielkie zagrożenia dla tamtejszego sektora bankowego.

Włochy pójdą w ślady Cypru? MFW alarmuje
(World Economic Forum/CC BY-SA 2.0/Flickr)

Międzynarodowy Fundusz Walutowy opublikował raport, w którym ostrzega, że przedłużająca się recesja we Włoszech oraz zadłużenie publiczne stanowią najpoważniejsze zagrożenia dla tamtejszego sektora bankowego.

Nasilający się kryzys zadłużenia publicznego, utrzymująca się od dawna zła kondycja realnej gospodarki mogą źle się odbić na włoskich bankach - ocenia MFW. W ciągu trzech ostatnich miesięcy 2012 roku zmalał PKB Włoch. Gospodarka kraju kruczyła się też w ciągu ostatnich sześciu kwartałów.

_ Recesja przekłada się na niską rentowność banków oraz pogorszenie jakości udzielanych przez nie kredytów _ - głosi dokument przedstawiony przez MFW. Eksperci Funduszu wyjaśniają też, że szczególnie zagrożone są banki, które zainwestowały duże środki we włoskie papiery dłużne.

_ Instytucje te będą narażone na straty i na wzrost kosztów finansowania, jeśli w istotny sposób wzrośnie rentowność włoskich obligacji skarbowych _ - ocenia MFW.

Fundusz zwraca jednak uwagę, że według wstępnych wyników stress testów przeprowadzonych we włoskich bankach sektor finansowy tego kraju powinien być w stanie _ znieść _ silny wstrząs gospodarczy oraz długi okres słabego wzrostu gospodarczego, a ponadto _ w chwili obecnej włoski sektor bankowy wydaje się dobrze skapitalizowany _.

_ Nawet jeśli sektor ten okazał się dotąd stabilny, nie oznacza to, że nie jest zagrożony _ - ostrzega MFW. Eksperci waszyngtońskiej instytucji zwracają też uwagę na niepewność co do rozwoju sytuacji politycznej we Włoszech.

W piątek prezydent Włoch Giorgio Napolitano powierzył przywódcy centrolewicowej Partii Demokratycznej Pier Luigiemu Bersaniemu misję zorientowania się, czy zdoła utworzyć gabinet, który może liczyć na poparcie obu izb parlamentu. Blisko miesiąc po wyborach Włochy nadal nie mają rządu. Ewentualne fiasko misji Bersaniego mogłoby przybliżyć perspektywę ponownych wyborów.

Klienci włoskich banków jak Cypryjczycy?Choć Komisja Europejska zapewniała, że sytuacja Cypru jest wyjątkowa i nie przewiduje się jej powtórki, to dyskutowane obecnie propozycje KE nie wykluczają strat właścicieli nieubezpieczonych depozytów powyżej 100 tys. euro w razie kłopotów banku.

Uzgodniony w weekend program pomocowy dla Cypru przewiduje straty niektórych inwestorów i właścicieli większych depozytów w restrukturyzowanych bankach. W poniedziałek szef eurogrupy Jeroen Dijsselbloem zasygnalizował, że może to być nowe podejście wobec ratowanych banków w strefie euro. Wieczorem Dijsselbloem łagodził swoją wypowiedź ze względu na nerwową reakcję rynków.

Także Komisja Europejska zapewniała, że sytuacja Cypru jest wyjątkowa i że nie jest modelem do stosowania w przyszłości. Rzeczniczka KE ds. rynku wewnętrznego Chantal Hughes przyznała jednak, że dyskutowane obecnie propozycje KE z czerwca ubiegłego roku nie wykluczają możliwości strat właścicieli nieubezpieczonych depozytów powyżej 100 tys. euro w razie potrzeby rekapitalizacji upadających banków.

Czytaj więcej w Money.pl
Dziś otworzą banki, ale limit pozostanie Banki zamknięto 16 marca, aby uniemożliwić ich klientom masowe opróżnianie kont w reakcji na zapowiedzi obłożenia części depozytów jednorazowym podatkiem.
Inwestorzy wpadną w panikę? Konsekwencje... Porozumienie Eurogrupy w sprawie pomocy dla Cypru wcale nie oznacza końca kłopotów.
Cypr to początek. Inni w strefie euro też stracą? Bruksela nie wyklucza strat właścicieli nieubezpieczonych depozytów, w razie kłopotów banków w całym eurolandzie.
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(0)