Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na
Sylwia Wysocka
|

Włoscy lekarze strajkują przeciw cięciom

0
Podziel się

W wyniku strajku odwołano około 40 tysięcy zaplanowanych na ten dzień zabiegów.

Włoscy lekarze strajkują przeciw cięciom
(juhansonin / Flickr (CC BY SA 3.0))
bErDQqzV

W dniu 24-godzinnego strajku pracowników włoskiej służby zdrowia ponad 100 lekarzy manifestowało przed gmachem parlamentu w Rzymie przeciwko rządowemu programowi oszczędności, nad którym pracuje teraz Izba Deputowanych.

Protest lekarzy był wyjątkowo hałaśliwy; grali na wuwuzelach - trąbkach, które zasłynęły podczas tegorocznego Mundialu w RPA.

W wyniku strajku odwołano około 40 tysięcy zaplanowanych na ten dzień operacji, zabiegów chirurgicznych i badań. Zapewniono natomiast pomoc w nagłych przypadkach. Lewicowa centrala związkowa CGIL poinformowała, że do strajku przystąpiło 75 procent personelu medycznego.

bErDQqzX

Powodem protestu jest program oszczędności, przygotowany przez rząd Silvio Berlusconiego, który w rezultacie cięć w nakładach niemal na wszystkie dziedziny ma zatrzymać w kasie państwa w ciągu dwóch najbliższych lat prawie 25 miliardów euro.

Lekarski związek zawodowy należący do centrali CGIL ogłosił, że akcja strajkowa jest wyrazem protestu oraz obrony tych, którzy - jak podkreślono - "wierzą jeszcze w publiczną służbę zdrowia i którzy na co dzień pracują w coraz gorszych warunkach, by zagwarantować wszystkim obywatelom prawo do zdrowia".

Związkowcy argumentują, że cięcia w nakładach na służbę zdrowia doprowadzą do tego, że za cztery lata brakować będzie w niej 30 tysięcy pracowników. Poza tym - jak dodają - grozi to zwolnieniem połowy zatrudnionego czasowo personelu medycznego w stacjach pogotowia ratunkowego i innych kluczowych placówkach. Jako kolejny rezultat oszczędności strajkujący wskazują wydłużenie o dalsze tygodnie i tak bardzo długiego czasu oczekiwania na wizytę u specjalisty.

Z tymi argumentami nie zgadza się minister zdrowia Ferruccio Fazio, który zapewnił, że program oszczędnościowy nie doprowadzi do zamrożenia liczby etatów w regionalnych placówkach.

bErDQqAd
Czytaj w Money.pl
[ ( http://static1.money.pl/i/h/74/t40522.jpg ) ] (http://www.money.pl/gospodarka/unia-europejska/wiadomosci/artykul/niemcy;szukaja;sposobow;na;oszczednosci,224,0,628192.html) Niemcy szukają sposobów na oszczędności W związku z sytuacją finansów państwa trzeba zaoszczędzić 10 mld euro rocznie do 2016 roku.
[ ( http://static1.money.pl/i/h/48/t97584.jpg ) ] (http://www.money.pl/gospodarka/unia-europejska/wiadomosci/artykul/parlament;zdecydowal;-;hiszpanie;beda;oszczedzac,150,0,625814.html) Parlament zdecydował - Hiszpanie będą oszczędzać Pakiet oszczędności na kwotę 15 mld euro ma pomóc w redukcji deficytu finansów publicznych.
[ ( http://static1.money.pl/i/h/239/t91631.jpg ) ] (http://www.money.pl/gospodarka/wiadomosci/artykul/dania;demonstruje;przeciwko;oszczednosciom;rzadu,36,0,630052.html) Dania demonstruje przeciwko oszczędnościom rządu Prawica obcina zasiłki dla bezrobotnych i dodatki dla rodzin.
bErDQqAy
wiadomości
wiadmomości
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)