Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na
włochy
12.03.2011 20:59

Włosi na ulicach 100 miast. Bronią konstytucji

Protesty zorganizowali przeciwnicy rządu Silvio Berlusconiego.

Podziel się
Dodaj komentarz
(PAP/EPA)

*Dziesiątki tysięcy ludzi uczestniczyły w zorganizowanych w 100 włoskich miastach manifestacjach w obronie konstytucji kraju, a także szkół publicznych. Protesty zwołały środowiska polityczne i społeczne oraz obywatelskie ruchy przeciwników rządu Silvio Berlusconiego.*

W Rzymie pochód 25 tysięcy ludzi przeszedł od Piazza della Repubblica na Piazza del Popolo za niesioną na jego czele włoską flagą o powierzchni 200 metrów kwadratowych.

Manifestację w Wiecznym Mieście otworzyło odczytanie pierwszego artykułu włoskiej konstytucji: _ Włochy to Republika demokratyczna, zbudowana na pracy _. Następnie uczestnicy wiecu oddali minutą ciszy hołd ofiarom trzęsienia ziemi i tsunami w Japonii.

Na rzymską demonstrację, nazwaną C-Day (od słowa: Costituzione), przybyli przedstawiciele wymiaru sprawiedliwości, protestujący przeciwko rządowym planom jego reformy, a także nauczyciele i studenci, których celem jest obrona szkoły publicznej, ostro krytykowanej ostatnio przez premiera Berlusconiego.

[ ( http://static1.money.pl/i/h/24/t92696.jpg ) ] (http://manager.money.pl/news/artykul/wlosi;protestuja;nie;robcie;dzis;zakupow,238,0,615918.html) Włosi protestują: Nie róbcie dziś zakupów
Przyszli także włoscy artyści, wśród nich triumfator tegorocznego festiwalu w San Remo Roberto Vecchioni, który zaśpiewał zwycięską piosenkę _ Chiamami ancora amore _. Jego obecność na manifestacji, zwołanej też dla obrony szkół publicznych, miała dużą symboliczną wymowę, ponieważ jest on nie tylko nestorem włoskiej piosenki, ale także emerytowanym nauczycielem.

Jeden z liderów centrolewicowej opozycyjnej Partii Demokratycznej Dario Franceschini w swym wystąpieniu wyraził przekonanie, że sobotnia demonstracja dowodzi tego, że _ przeciwciała włoskiej demokracji są znacznie silniejsze od wirusa Berlusconiego _.

Do manifestacji przyłączyła się też największa lewicowa centrala związkowa CGIL. Wiec w Wiecznym Mieście zakończyły długo skandowane okrzyki _ Niech żyje konstytucja _.

W Mediolanie do tysięcy przeciwników centroprawicowego rządu dołączył laureat literackiej nagrody Nobla, dramaturg Dario Fo. - _ Uczymy się reagować _ - mówił w wystąpieniu. Nie brakowało w nim dużej dawki sarkazmu. Fo drwił z plastra, jaki nosi na twarzy premier Berlusconi po poniedziałkowej operacji szczęki. - _ Może operowali go też głębiej, bo on nigdy nie otwiera ust, zwłaszcza na swoich procesach _ - ironizował noblista.

Falę protestów poparł były prezydent Włoch Oscar Luigi Scalfaro, który w wystosowanym do organizatorów przesłaniu napisał: _ "Nie" dla zmian konstytucji w imię interesów premiera _.

Intencje protestów wyjaśnił były prezes Trybunału Konstytucyjnego Gustavo Zagrebelsky, stojący na czele ruchu przeciwników Berlusconiego - Wolność i Sprawiedliwość.

- _ Stoimy w obliczu wywrócenia demokratycznych podstaw _ - oświadczył w wywiadzie dla lewicowego dziennika _ L'Unita _, podkreślając, że _ demokrację trzeba wspierać oddolnie _. Zdaniem Zagrebelsky'ego należy bronić konstytucji, ponieważ jej _ tekst daje obywatelom prawo do tego, by liczyć na politykę, i wyklucza władzę przez aklamację _.

W wielu miastach uczestnicy demonstracji rozdawali przechodniom egzemplarze konstytucji Włoch.

Czytaj w Money.pl
[ ( http://static1.money.pl/i/h/84/t134228.jpg ) ] (http://news.money.pl/artykul/wlosi;nie;zamroza;libijskich;udzialow,179,0,787891.html) Włosi nie zamrożą libijskich udziałów Kaddafi grzmiał, że byłoby to kradzieżą. Juventus i Fiat Auto odetchną z ulgą.
[ ( http://static1.money.pl/i/h/189/t132541.jpg ) ] (http://news.money.pl/artykul/akcja;hermes;wlosi;czekaja;na;uchodzcow,183,0,784823.html) Akcja Hermes. Włosi czekają na uchodźców Agencja do spraw granic UE wysłała do Włoch ekspertów, statki patrolowe i samoloty.
[ ( http://static1.money.pl/i/h/108/t83820.jpg ) ] (http://news.money.pl/artykul/berlusconi;nie;boi;sie;procesu;za;bunga;bunga,168,0,772776.html) Berlusconi nie boi się procesu za bunga bunga Premier Włoch Silvio Berlusconi zapewnił, że jest też spokojny o losy koalicji rządowej.
Tagi: włochy, wiadomości, wiadmomości, gospodarka, unia, prawo, wiadmości, fundusze unijne, gospodarka światowa
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz