Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Włoski parlament ma nową szefową - to Laura Boldrini

0
Podziel się:

Jej wybór to pierwszy biały dym we włoskim parlamencie - podkreślają włoskie media, stosując porównanie do konklawe.

Włoski parlament ma nową szefową - to Laura Boldrini
(PAP/EPA)

Wybrana w lutowych wyborach we Włoszech z listy skrajnej lewicy Laura Boldrini (na zdj.) została przewodniczącą Izby Deputowanych. Przez ostatnich 14 lat była rzeczniczką biura Wysokiego Komisarza ONZ ds. Uchodźców (UNHCR).

- _ Ta sala pochyli się nad cierpieniami społecznymi całego pokolenia młodzieży _ - zapewniła w przemówieniu Boldrini, która po raz pierwszy otrzymała parlamentarny mandat. Weszła do Izby z postkomunistycznej listy Lewica i Ekologia, sojusznika centrolewicowej Partii Demokratycznej. Laura Boldrini apelowała: _ Uczyńmy z tej izby dom dobrej polityki _.

Jej wybór to pierwszy _ biały dym _ we włoskim parlamencie - podkreślają włoskie media, stosując porównanie do konklawe. Dzień po wczorajszej inauguracji prac parlamentu XVII kadencji w Izbie Deputowanych udało się przezwyciężyć impas polityczny, do którego doszło w rezultacie wyborów.

Centrolewica wygrała je tylko w Izbie Deputowanych, a w Senacie ma niemal równą liczbę głosów, co centroprawica byłego premiera Silvio Berlusconiego. W izbie wyższej pat wokół wyboru przewodniczącego utrzymuje się, ponieważ poszczególne frakcje nadal blokują kandydatów swych rywali, wrzucając do urny puste kartki.

Dotychczasowe próby podjęcia rozmów na temat możliwości powołania nowego rządu nie powiodły się. Wszystko dlatego - komentują obserwatorzy - że do parlamentu weszły trzy silne mniejszości: centrolewica, centroprawica i populistyczny Ruch Pięciu Gwiazd komika Beppe Grillo, który odrzuca możliwość jakiejkolwiek koalicji.

Dotychczasowy premier Mario Monti, stojący na czele ruchu Obywatelski Wybór, stara się nawiązać kontakt z liderem centrolewicy Pier Luigim Bersanim; na razie - bezskutecznie.

Czytaj więcej w Money.pl
Czarny dym we Włoszech. Głosowania... Jeśli pat się utrzyma, już za kilka miesięcy mogą odbyć się we Włoszech kolejne wybory.
Prezydent nie chce dłużej sprawować funkcji To odpowiedź na apel, aby szef państwa pozostał na stanowisku jeszcze przez kilka miesięcy w związku z politycznym patem w kraju.
Były premier ambasadorem... czarnej trufli - _ Jestem zaszczycony _ - powiedział Massimo D'Alema zapewniając, że będzie starał się o uznanie tego gatunku cennego grzyba na arenie międzynarodowej.
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)