Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na

Wojna domowa w Egipcie. Unia rozważa sankcje gospodarcze

0
Podziel się

Unia rozważa wstrzymanie pomocy finansowej, udzielanej Egiptowi. O tym rozmawiali dziś ministrowie spraw zagranicznych na nadzwyczajnym spotkaniu.

Wojna domowa w Egipcie. Unia rozważa sankcje gospodarcze
(PAP/EPA)
bEhzVViZ

Szefowa unijnej dyplomacji Catherine Ashton otrzymała dziś oficjalne wsparcie od ministrów spraw zagranicznych Unii Europejskiej w wysiłkach na rzecz pokoju w Egipcie. Na nadzwyczajnym spotkaniu w Brukseli zdecydowano o utrzymaniu dialogu ze wszystkimi stronami konfliktu, jednocześnie potępiając przemoc, jakiej się ostatnio dopuściły.

Szefowie dyplomacji krajów członkowskich uznali, że w obliczu ostatnich wydarzeń konieczny jest przegląd pomocy finansowej, udzielanej Egiptowi przez Unię Europejską. Jednocześnie podkreślono, że wsparcie dla egipskiego społeczeństwa i organizacji pozarządowych będzie kontynuowane.

_ - Wszystkie kraje Unii Europejskiej są przekonane o tym, że chcą nadal wspierać Egipcjan, zwłaszcza tych najbardziej potrzebujących _ - powiedziała po spotkaniu Ashton.

bEhzVVjb

Kraje członkowskie uzgodniły także, iż dokonają rewizji współpracy w sferze bezpieczeństwa z Egiptem. Licencje eksportowe na sprzęt, który mógłby zostać wykorzystany do wewnętrznych represji, mają zostać zawieszone. Jednocześnie ministrowie zaapelowali o dialog i przerwanie aktów przemocy w Egipcie.

_ - To musi się skończyć, dlatego potępienie przemocy z naszej strony jest bardzo wyraźne _ - dodała Ashton. W dokumencie końcowym ministrowie zapewnili także o swoim wsparciu dla szefowej unijnej dyplomacji i jej zaangażowania w Egipcie. Wczoraj Catherine Ashton powiedziała, że jest gotowa wrócić do Kairu, by pomóc w politycznym rozwiązaniu konfliktu w tym kraju.

Czytaj więcej w Money.pl
Saudowie: Pomożemy Egiptowi w razie sankcji Arabia Saudyjska - największy eksporter ropy naftowej - udzieliła pełnego poparcia wojskowym władzom Egiptu.
Raport o dyplomacji UE. Ashton zapracowana Autorzy raportu o działalności unijnej dyplomacji doszli do wniosku, że obowiązki, jakie spoczywają na Catherine Ashton czasem są zbyt dużym obciążeniem dla jednej osoby.
To Izrael stoi za obaleniem prezydenta Egiptu? Tak uważa premier Turcji Recep Tayyip Erdogan, a przywódca koalicyjnej partii w izraelskim gabinecie Awigdor Lieberman, ostro mu odpowiada: to retoryka Goebbelsa.
bEhzVVjC
KOMENTARZE
(0)