Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

Wojsko we Francji. Większy kontyngent jedzie do Republiki Środkowoafrykańskiej

0
Podziel się:

To odpowiedź na największą od miesięcy falę przemocy w stolicy Republiki Środkowoafrykańskiej.

Wojsko we Francji. Większy kontyngent jedzie do Republiki Środkowoafrykańskiej
(imago stock&people/EAST NEWS)
bFgrxbvV

Francja zwiększyła dziś swój kontyngent wojskowy w Republice Środkowoafrykańskiej do 1600 żołnierzy - poinformował prezydent Francois Hollande. Powodem jest obawa przed nowymi atakami byłych rebeliantów islamskich na ludność stolicy, głównie chrześcijan.

Od czwartku wskutek największej w ciągu ostatnich miesięcy fali przemocy zginęło w stolicy Republiki Środkowoafrykańskiej, mieście Bangi, blisko 400 osób - podał Czerwony Krzyż, opierając się na liczbie znalezionych dotąd zwłok.

Po decyzji Francji, ogłoszonej przez Hollande'a na szczycie francusko-afrykańskim w Paryżu, również Unia Afrykańska zapowiedziała zwiększenie - do 6 tys. żołnierzy - swego kontyngentu wojskowego w Republice Środkowoafrykańskiej; wynosi on obecnie 3,5 tys. ludzi.

bFgrxbvX

Republika Środkowoafrykańska, jeden z najbiedniejszych krajów świata, od dziesięcioleci nękana jest zamachami stanu i buntami.

Sprawcami nowej fali morderstw i grabieży w Bangi są byli rebelianci z ugrupowania Seleka wywodzący się z muzułmańskiej północy Republiki Środkowoafrykańskiej. W marcu tego roku muzułmańscy rebelianci obalili chrześcijańskiego prezydenta Francois Bozize, a jego miejsce zajął przywódca Seleki, Michel Djotodia.

Prezydent Hollande obiecał w sobotę na szczycie w sprawie bezpieczeństwa w Afryce, że interwencja wojskowa Francji będzie _ szybka i skuteczna _. - _ Powinna doprowadzić do rozbrojenia wszystkich milicji i grup zbrojnych, które terroryzują ludność _ i _ przywrócić stabilizację w kraju, umożliwiając przeprowadzenie wolnych i pluralistycznych wyborów _ - podkreślił Hollande.

Czytaj więcej w Money.pl
Szykują rakiety z głowicami jądrowymi Próbny lot francuskiej międzykontynentalnej rakiety balistycznej M51 zakończył się dzisiaj fiaskiem, gdyż wkrótce po starcie pocisk trzeba było zdetonować.
Likwidują 34 tys. miejsc pracy w armii Komisja ekspertów starała się respektować ambicje Francji dotyczące _ pozostania potęgą europejską o światowym zasięgu, przy jednoczesnym ograniczaniu środków na wojsko _.
Poważna deklaracja w sprawie Mali. Francja... Począwszy od marca francuskie siły zaczną wycofywać się z Mali i skupią się na wypieraniu islamskich rebeliantów z północy - poinformował minister spraw zagranicznych Francji Laurent Fabius.
bFgrxbwy
wiadomości
wiadmomości
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)