Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na
Sylwia Wysocka
|

Wotum zaufania Izby Deputowanych dla rządu Letty

0
Podziel się:

Gabinetowi szerokiego porozumienia wotum zaufania nie udzieliła postkomunistyczna lewica oraz Ruch Pięciu Gwiazd. Prawicowa Liga Północna wstrzymała się od głosu.

Wotum zaufania Izby Deputowanych dla rządu Letty
(PAP/EPA/ETTORE FERRARI)
bEUMHGjp

Włoska Izba Deputowanych udzieliła w poniedziałek wotum zaufania rządowi Enrico Letty, utworzonemu przez centrolewicę i centroprawicę przy wsparciu formacji poprzedniego premiera Mario Montiego. Gabinet poparło 453 deputowanych, przeciwko było 153.

Gabinetowi szerokiego porozumienia wotum zaufania nie udzieliła postkomunistyczna lewica oraz Ruch Pięciu Gwiazd. Prawicowa Liga Północna wstrzymała się od głosu.

W wygłoszonym po południu expose premier Enrico Letta przyznał, że sytuacja gospodarcza Włoch jest wciąż poważna, mimo znacznych wysiłków podjętych przez poprzedni rząd ekspertów Mario Montiego. Ogłosił, że program jego gabinetu będzie opierać się na trzech zasadniczych kwestiach: rozwiązaniu obecnego kryzysu gospodarczego i wynikającego z niego - społecznego, wielkiej reformie życia politycznego, a także przyszłości Europy, potrzebującej jego zdaniem większej integracji oraz _ motywacji _.

bEUMHGjr

Letta zapowiedział podjęcie na forum Unii Europejskiej działań, by wypracować strategię dla wzrostu bez narażania procesu uzdrawiania finansów.

Mówił, że bez wzrostu i ożywienia kraj _ umiera _. Wyraził też chęć złagodzenia niektórych aspektów wprowadzonego przez poprzedni rząd surowego programu oszczędności, na przykład rewizję przywróconego komunalnego podatku od nieruchomości.

Szef rządu powiedział też, że praca jest _ absolutnym priorytetem, by powstrzymać _koszmar zubożenia" społeczeństwa. Zapewnił, że jego gabinet obniży koszty pracy, podatki od pracy najemnej i będzie pomagać firmom, by mogły zatrudniać młodych ludzi.

Zaraz po wystąpieniu nowego premiera wskaźnik mediolańskiej giełdy wzrósł o 1,63 procent, co uznano za pierwszą pozytywną reakcję rynków na zmiany polityczne we Włoszech po długim okresie niepewności i impasu, do jakiego doszło po lutowych wyborach parlamentarnych.

bEUMHGjx

Agencja ratingowa Standard&Poor's potwierdziła zaś wcześniejszy ranking dla Włoch BBB+. Wyjaśniając tę decyzję amerykańska agencja oświadczyła: _ Nie jest jasne, czy nowa koalicja rządowa będzie w stanie zrealizować reformy na rzecz wzrostu _.

_ Początkowe słowa premiera Enrico Letty sugerują zamiar zwolnienia, ale nie całkowitej zmiany prędkości uzdrawiania finansów publicznych _ - oceniła S&P w wydanym komunikacie. Głosowanie nad wotum zaufania dla nowego rządu w Senacie odbędzie się we wtorek.

Czytaj więcej w Money.pl
Premier Włoch: Potrzeba odwagi Dawida Pierwsza prawda jest taka, że sytuacja gospodarcza Włoch jest wciąż poważna, dług publiczny ciąży jak kamień młyński na obecnych i przyszłych pokoleniach - oświadczył premier Letta.
Powstał rząd z "rekordową liczbą kobiet" Premierem jest Enrico Letta. Prezydent Giorgio Napolitano podkreślił, że to jedyny rząd możliwy w tej chwili i zapewnił, iż będzie miał poparcie obu izb parlamentu.
bEUMHGjS
wiadomości
wiadmomości
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)