Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

Wpuszczą Gazprom do Niemiec? Rosja sonduje

0
Podziel się:

Dziś ruszają niemiecko-rosyjskie konsultacje z udziałem prezydenta Miedwiediewa i kanclerz Merkel. Według Spiegela, tematem rozmów ma być partnerstwo między Gazpromem a RWE.

Wpuszczą Gazprom do Niemiec? Rosja sonduje
(ec.europa.eu)

Prezydent Rosji Dmitrij Miedwiediew chce wysondować podczas niemiecko-rosyjskich konsultacji międzyrządowych w Hanowerze, czy władze w Berlinie będą gotowe na szerokie zaangażowanie Gazpromu w Niemczech - podał w najnowszym wydaniu tygodnik _ Der Spiegel _.

Konsultacje pod przewodnictwem Miedwiediewa i kanclerz Niemiec Angeli Merkel rozpoczynają się dziś wieczorem od kolacji obojga przywódców. Na jutro zaplanowano rozmowy z udziałem ministrów. Jak poinformowały w zeszły piątek źródła rządowe w Berlinie, w trakcie spotkania w Hanowerze nastąpi podpisanie _ blisko tuzina _ umów.

Według tych źródeł rozmowy będą dotyczyć szerokiej gamy tematów gospodarczych i politycznych. Dla Rosji jedną z najważniejszych spraw będzie współpraca energetyczna, w tym perspektywa partnerstwa pomiędzy rosyjskim Gazpromem a niemieckim koncernem RWE. W zeszłym tygodniu oba koncerny podpisały w Rzymie memorandum o strategicznym partnerstwie w dziedzinie produkcji energii elektrycznej.

Gazprom jest zainteresowany rozszerzeniem zaangażowania w Niemczech, także w zakresie eksploatacji i budowy elektrowni gazowych. Rosyjski monopolista nie ukrywa, że wiąże duże nadzieje z planowaną przez Niemcy rezygnacją z energii jądrowej do końca 2022 roku i zapowiadaną budową nowych elektrowni na paliwa kopalne.

[ ( http://static1.money.pl/i/h/214/t74966.jpg ) ] (http://manager.money.pl/strategie/case_study/artykul/gazprom;bedzie;kupowal;w;niemczech,150,0,865174.html) Gazprom będzie kupował w Niemczech
Eksperci wskazują, że w związku z odchodzeniem od atomu wzrośnie zapotrzebowanie Niemiec na gaz, również rosyjski. W miniony piątek premier Rosji Władimir Putin nie wykluczył nawet, że być może powstanie trzecia nitka budowanego pod Bałtykiem Gazociągu Północnego.

Jak napisał _ Spiegel _, możliwość partnerstwa między Gazpromem a RWE ma być tematem rozmów _ na najwyższym politycznym szczeblu _. _ Według źródeł zbliżonych do negocjacji prezydent Dmitrij Miedwiediew chce omówić sprawę planowanej współpracy (koncernów) bezpośrednio z kanclerz Angelą Merkel i przetestować, czy niemiecki rząd jest gotowy na szerokie zaangażowanie koncernu gazowego na niemieckim rynku _ - pisze tygodnik. Jak dodaje, rozważana jest nawet możliwość przejęcia przez Gazprom udziałów w RWE.

Według źródeł zbliżonych do Urzędu Kanclerskiego w Berlinie poza współpracą Merkel poruszy w rozmowach z Miedwiediewem tematy związane z polityką wewnętrzną, w tym kwestię dopuszczenia obserwatorów na wybory do Dumy Państwowej i przyszłoroczne wybory prezydenckie w Rosji. Konsultacje obejmą też aktualne problemy międzynarodowe, jak sytuacja w Afryce Północnej, proces pokojowy na Bliskim Wschodzie czy możliwość zaostrzenia przez Moskwę kursu wobec Iranu i Syrii.

[ ( http://static1.money.pl/i/h/115/t139891.jpg ) ] (http://www.money.pl/gospodarka/wiadomosci/artykul/byly;kanclerze;niemiec;bedzie;pracowal;dla;gazpromu,73,0,834377.html) Były kanclerze Niemiec będzie pracował dla Gazpromu?
Wśród międzynarodowych tematów rozmów będzie też _ możliwość wspólnej presji na prezydenta Alaksandra Łukaszenki, by uwolnił więźniów politycznych _ - powiedział dziennikarzom przedstawiciel Urzędu Kanclerskiego. Jak dodał, rosyjscy przywódcy mogliby wykorzystać swoje kontakty z reżimem Łukaszenki, by dać mu do zrozumienia, że _ jego podejście do praw człowieka i demokracji nie jest właściwą drogą na przyszłość _.

Atmosferę przed spotkaniem w Hanowerze zakłóciły w minionych dniach kontrowersje wokół przyznania prestiżowej niemieckiej nagrody Kwadrygi premierowi Rosji Władimirowi Putinowi. Miał on zostać uhonorowany za zasługi dla rozwoju opartych na zaufaniu i stabilnych stosunków rosyjsko-niemieckich. Decyzja ta została jednak ostro skrytykowana przez niektórych polityków i obrońców praw człowieka, dlatego kuratorium nagrody postanowiło w minioną sobotę, że w tym roku w ogóle nie przyzna Kwadrygi.

Rzecznik Putina zapewnił w sobotę, że incydent z nagrodą nie wpłynie na stosunki z Niemcami. Powtórzył to dzisiaj w rozmowie telewizją ARD ambasador Rosji w Niemczech Władimir Grinin. Oświadczył jednak, że rezygnacja uhonorowania Putina była _ bardzo niesympatyczna i nieprzyzwoita _.

Czytaj w Money.pl
[ ( http://static1.money.pl/i/h/2/t95746.jpg ) ] (http://www.money.pl/gospodarka/wiadomosci/artykul/merkel;europa;powinna;miec;wlasna;agencje;ratingowa,164,0,874404.html) Merkel chce, by Unia poszła śladem Chin Kanclerz Niemiec potwierdziła obietnicę, że pieniądze i oszczędności niemieckich obywateli pozostaną bezpieczne.
[ ( http://static1.money.pl/i/h/87/t73815.jpg ) ] (http://news.money.pl/artykul/rosja;i;niemcy;spotkaja;sie;by;rozmawiac;m;in;o;rezimie;lukaszenki,50,0,873778.html) Będą wywierać presję na reżim Łukaszenki Rozmowy mają dotyczyć także współpracy gospodarczej, kryzysu w strefie euro, polityki wewnętrznej, w tym kwestii dopuszczenia obserwatorów na wybory do Dumy Państwowej i przyszłoroczne wybory prezydenckie w Rosji.
[ ( http://static1.money.pl/i/h/63/t40511.jpg ) ] (http://www.money.pl/gospodarka/unia-europejska/wiadomosci/artykul/niemcy;pomoc;dla;strefy;euro;w;trybunale,127,0,866175.html) Niemcy: Pomoc dla strefy euro w Trybunale Federalny Trybunał Konstytucyjny w Karlsruhe rozpatruje skargę przeciwko unijnym programom ratunkowym dla Grecji oraz innych krajów strefy euro, borykających się z kryzysem zadłużenia.
wiadomości
wiadmomości
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)