Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Wrócą kontrole na granicach wewnątrz Unii. Koniec Schengen?

0
Podziel się:

Do września ma być przygotowany mechanizm pozwalający na czasowe przywracanie kontroli na granicach wewnątrz strefy Schengen

Wrócą kontrole na granicach wewnątrz Unii. Koniec Schengen?
(PAP/Radek Pietruszka)

Unia Europejska osiągnęła porozumienie w sprawie reformy strefy Schengen - poinformował premier Donald Tusk. Przywódcy UE wezwali dzisiaj Komisję Europejską, by do września przygotowała mechanizm pozwalający na czasowe przywracanie kontroli na granicach wewnątrz strefy Schengen, ale tylko w ostateczności i w krytycznych sytuacjach jak np. duży napływ imigrantów.

Zakłada ono, że wszelkie ograniczenia funkcjonowania tej strefy nie będą dotyczyć mieszkańców Unii, którzy należą do strefy.

Premier Tusk mówił, że w tej sprawie toczył się ostry spór na szczycie Unii. Część państw chciała zaostrzenia przepisów w związku z nielegalną imigracją. Polska natomiast broniła dawnych zapisów. _ - Klauzule ochronne nas nie dotkną - _ zapewnia premier.

POSŁUCHAJ DONALDA TUSKA:

Unijni przywódcy potwierdzili na szczycie w Brukseli zakończenie negocjacji z Chorwacją. Ma to nastąpić do końca czerwca. Wszystko wskazuje na to, że w czasie naszego przewodnictwa zostanie podpisany traktat akcesyjny.

_ - Rada Europejska chwali Chorwację za poczynione wysiłki, które pozwoliły negocjacjom akcesyjnym osiągnąć końcową fazę - _głosi deklaracja przyjęta przez przywódców 27 państw UE.

Konferencja Międzyrządowa, która zamknie negocjacje w ostatnich czterech rozdziałach (sądownictwo, stocznie, sprawy finansowe i _ inne sprawy _) jest przewidziana na 30 czerwca.

Europejscy liderzy dali na szczycie UE w Brukseli zielone światło dla zakończenia negocjacji członkowskich z Chorwacją do końca czerwca, by podpisanie traktatu akcesyjnego nastąpiło przed końcem roku, czyli za polskiej prezydencji. Wejście Chorwacji do UE powinno nastąpić 1 lipca 2013 roku.

Ale już dziś _ będzie można zacząć otwierać szampana _ - powiedział jeden z unijnych dyplomatów. Do Brukseli przyjechał z tej okazji premier Chorwacji Jadranka Kosor.

_ Nie dołożymy się do ratowania Grecji choć moglibyśmy _

W nowym pakiecie pomocy dla Grecji nie zostanie użyty mechanizm gwarancji z budżetu UE, w którym chciała uczestniczyć Polska. Ogłosił to przewodniczący Rady Europejskiej Herman Van Rompuy już po pierwszym dniu szczytu UE. Wybrano wsparcie od strefy euro i MFW.Nie zdecydowano się skorzystać z Europejskiego Mechanizmu Stabilizacji Finansowej (EFSM), który jest jednym z trzech narzędzi pomocy dla krajów strefy euro. Pozostałe to bilateralne gwarancje krajów strefy euro do Europejskiego Funduszu Stabilizacji Finansowej (opiewa on na kwotę 440 mld euro) oraz kredyty Międzynarodowego Funduszu Walutowego. W ramach EFSM Komisja Europejska może zebrać na rynkach finansowych korzystnie oprocentowane pożyczki na łączną kwotę do 60 mld euro.

Ponieważ EFSM jest finansowany dzięki gwarancjom budżetu UE, dotyczy on wszystkich 27 krajów i gdyby zastosowano ten mechanizm wobec Grecji, także Polska brałaby udział w pomocy. Na użycie EFSM nie zgodziły się jednak nienależące do strefy euro Wielka Brytania i Czechy.

[ ( http://static1.money.pl/i/h/244/t148468.jpg ) ] (http://www.money.pl/gospodarka/wiadomosci/artykul/polska;nie;bedzie;musiala;sie;dokladac;do;ratowania;grecji,159,0,860063.html) Polska nie będzie musiała się dokładać do ratowania Grecji
Herman Van Rompuy proszony o potwierdzenie, że w nowym pakiecie dla Grecji ESFM nie zostanie użyty, krótko odpowiedział: _ Tak, to nie jest część pakietu _.

Nieoficjalnie wiadomo, że nie chodzi tylko o sprzeciw Wielkiej Brytanii i Czech. Te dwa kraje razem nie mają bowiem wymaganej mniejszości blokującej. Wątpliwości mają też niektóre państwa strefy euro, które nie chcą angażowania Komisji Europejskiej w cały proces przyznawania pakietu. Wolą, by pomoc miała formę bilateralnych gwarancji w ramach strefy euro.

Takie rozwiązanie nie wyklucza dobrowolnego udzielenia Grecji pomocy przez któryś z krajów spoza strefy euro. Polska raczej się na taką pomoc nie zdecyduje._ _Premier Donald Tusk mówił w czwartek w Brukseli, że Polska nie zablokuje uruchomienia pomocy dla Grecji w ramach EFSM.

_ - To jest ta forma pomocy, w której Polska będzie uczestniczyła, jeśli Europa przyjmie taką zasadę. Wtedy wszyscy bez wyjątku uczestniczą w tej pomocy. Jeśli nie uzyskamy porozumienia w tej kwestii, to ten mechanizm nie będzie działał i nikt nie będzie w nim uczestniczył _ - powiedział szef polskiego rządu przed rozpoczęciem szczytu UE w Brukseli.

Tusk zaznaczył, ze Polska nie będzie blokowała, ani głosowała przeciw użyciu tego mechanizmu dotyczącego wszystkich 27 państw UE. Po wsparciu Irlandii i Portugalii zostało w nim ok. 11 mld euro. Gdyby EFSM został użyty, Polska pokryłaby gwarancjami ok. 3 proc., tyle bowiem wynosi polska składka do unijnego budżetu, obliczona na podstawie PKB. To daje ok. 250 mln euro, czyli około miliarda złotych.

Na szczycie UE przyjęto deklarację zapewniającą o gotowości do dalszej pomocy dla zagrożonej bankructwem Grecji, uzależniając jednak tę pomoc od przyjęcia przez grecki parlament nowego pakietu rygorystycznych reform oszczędnościowych i prywatyzacji. Nowy plan pomocy dla Grecji ma być gotowy w lipcu.

Głosowanie w greckim parlamencie jest spodziewane w przyszłym tygodniu. Do przyjęcia pakietu wystarczy zwykła większość parlamentarna rządzącej partii Pasok.

Czytaj w Money.pl
[ ( http://static1.money.pl/i/h/132/t142980.jpg ) ] (http://www.money.pl/gospodarka/unia-europejska/wiadomosci/artykul/grecy;chca;sie;ratowac;na;razie;maja;plan,235,0,860139.html) Grecy chcą się ratować. Na razie mają plan Wzrost podatków, redukcja liczby etatów, zaostrzenie kryteriów przyznawania zasiłków to tylko niektóre założenia pakietu.
[ ( http://static1.money.pl/i/h/58/t75322.jpg ) ] (http://www.money.pl/gospodarka/unia-europejska/wiadomosci/artykul/lagarde;nie;bede;poblazliwa;dla;europy,217,0,860121.html) Lagarde: Nie będę pobłażliwa dla Europy Kandydatka na stanowisko szefa Funduszu obiecała też, że załagodzi szkody powstałe po odejściu Strauss-Kahna.
[ ( http://static1.money.pl/i/h/3/t148483.jpg ) ] (http://manager.money.pl/news/artykul/wloch;na;czele;najwazniejszej;instytucji;w;eurolandzie,237,0,860141.html) Włoch na czele najważniejszej instytucji w eurolandzie Na szczycie w Brukseli oficjalnie zatwierdzono kandydaturę Maria Draghiego na stanowisko prezesa Europejskiego Banku Centralnego.
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(0)