Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Wspólny rynek energii elektrycznej w UE. Rządy oporne

0
Podziel się:

Rządy i operatorzy przesyłu mają opory przed oddaniem kontroli nad ich rynkami energii elektrycznej - zdradziło unijne źródło.

Wspólny rynek energii elektrycznej w UE. Rządy oporne
(no_limit_pictures/iStockphoto)

Wspólny rynek, na którym energia byłaby swobodnie sprzedawana i przesyłana, mógłby zmienić krajobraz energetyczny UE.

Stworzenie wspólnego rynku energii do końca 2014 r. planuje Komisja Europejska, jednak aby tak się stało kraje UE muszą do tego czasu przyjąć tzw. kody, czyli wspólne zasady sprzedaży i transportu energii elektrycznej w UE. Zasady wdrożą liberalizujący unijny rynek energii trzeci pakiet energetyczny z 2009 r.

Wspólny rynek pozwoliłby na sprzedaż i przesył energii nawet między odległymi krajami i tak na przykład Niemcy, które wycofują się z energii jądrowej, mogłyby importować energię z solarów z Hiszpanii. Już teraz dochodzi do takich transakcji, ale wspólne rynki są co najwyżej regionalne, a kraje bałtyckie są zupełnie odcięte od reszty UE, bo wciąż są zintegrowane z rosyjskim systemem energii elektrycznej.

Jednak wspólny rynek wymaga przejrzystości, wymiany informacji między krajowymi regulatorami o dostępnych mocach i tzw. wąskich gardłach w sieci oraz wspólnych zasad dotyczące między innymi tego, kto płaci za transport energii przy transakcji. To oznacza zrzeczenie się przez kraje UE i ich operatorów przesyłu kontroli, jaką mają teraz na rodzimym rynku. Jak wskazało unijne źródło, krajowi operatorzy są w tej kwestii _ konserwatywni _, szansy we wspólnym rynku energii upatrują natomiast koncerny energetyczne, nie sprzeciwiają się też krajowi regulatorzy.

Koordynacja przepływu energii elektrycznej pomogłaby też rozwiązać problemy takie jakie napotyka Polska z zachodnim sąsiadem, gdy do naszego kraju trafia _ niechciana _ energia z wiatrowych elektrowni na południu Niemiec ze względu na przeciążenie tamtejszej sieci. Ponadto Niemcy przesyłają energię do Austrii przez polskie sieci elektroenergetyczne, co powoduje ich obciążenie.

Gdyby unijny rynek energetyczny był rzeczywiście zintegrowany, mogłaby też powstać europejska giełda energii elektrycznej, gdzie wszystkie dostępne moce w całej Europie mogłyby być _ wyświetlone na jednym ekranie _ i handlowane.

By wesprzeć rozwój infrastruktury wspólnego rynku energii, a zwłaszcza połączeń transgranicznych w przyszłym budżecie UE na lata 2014-2020 przeznaczono na ten cel 5 mld euro. Ponadto umożliwiono szybsze procedury uzyskiwania pozwoleń na budowę takich połączeń. W październiku Komisja Europejska ma przyjąć listę priorytetowych projektów w tym zakresie.

Czytaj więcej w Money.pl
Ceny energii elektrycznej. Będzie taniej? Stawki za energię płacone przez kilkanaście milionów gospodarstw domowych dopiero co spadły, ale już idzie kolejna obniżka.
Od dziś drożeją energia i papierosy Od dziś drożeje o 12 procent energia elektryczna. To już czwarta tak duża podwyżka cen energii w tym roku na Białorusi.
energia
wiadomości
wiadmomości
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)