Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Wybór Komisji Europejskiej. To ona jest największą rywalką Sikorskiego

0
Podziel się:

Włoski rząd oficjalnie zgłosił kandydaturę swej obecnej minister spraw zagranicznych Federiki Mogherini na stanowisko szefa unijnej dyplomacji.

Wybór Komisji Europejskiej. To ona jest największą rywalką Sikorskiego
(EPA/FABIO CAMPANA)

Włoski rząd oficjalnie zgłosił kandydaturę swej obecnej minister spraw zagranicznych Federiki Mogherini do składu Komisji Europejskiej, precyzując, że chodzi o stanowisko szefa dyplomacji Unii Europejskiej.

Wczoraj źródła w polskim rządzie poinformowały, że premier Donald Tusk zgłosił kandydaturę ministra Radosława Sikorskiego na stanowisko szefa unijnej dyplomacji.

O decyzji włoskiego rządu w sprawie zgłoszenia Mogherini poinformował w liście do przewodniczącego Komisji Europejskiej Jeana-Claude'a Junckera premier Włoch Matteo Renzi.

Renzi od wielu tygodni próbuje przeforsować kandydaturę włoskiej minister na stanowisko szefowej dyplomacji UE, co - jak pisze agencja AFP - napotyka silny opór, gdyż wiele państw uważa, że Mogherini jest zanadto przychylna Rosji.

Na szczycie UE w połowie lipca nie udało się porozumieć w kwestii obsady najwyższych unijnych stanowisk, w tym funkcji wysokiego przedstawiciela ds. polityki zagranicnzej. Przywódcy państw UE mają czas na znalezienie kompromisu w tej sprawie do 30 sierpnia, gdy odbędzie się nadzwyczajny szczyt.

Według niektórych dyplomatów jednym z powodów fiaska lipcowego szczytu był sprzeciw kilku państw Europy Środkowej i Wschodniej wobec nominacji Mogherini na szefową unijnej dyplomacji. Przeciwnicy włoskiej kandydatki zarzucają jej brak doświadczenia w dyplomacji i miękki stosunek do Rosji. Wschodnioeuropejskie kraje UE miały domagać się też uwzględnienia ich regionu przy podziale stanowisk.

Czytaj więcej w Money.pl
Dziś dowiemy się czy nowym szefem unijnej dyplomacji będzie Polak? Merkel niepewna Według doniesień prasowych niemiecka kanclerz miałaby namawiać do kandydowania na to stanowisko Donalda Tuska.
Tusk już w Brukseli. "Negocjacje będą długie" Czy Radosław Sikorski ma szansę zostać szefem unijnej dyplomacji? - _ Negocjacje będą trudne, bo każdy region chce powalczyć o swojego kandydata _- uważa rzecznik polskiego rządu.
Sikorski poparł Junckera na szefa KE Stanowisko Polski jest diametralnie odmienne od brytyjskich zastrzeżeń wobec Junckera.
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)