Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na
szef unijnej dyplomacji
01.08.2014 13:25

Wybór Komisji Europejskiej. To ona jest największą rywalką Sikorskiego

Włoski rząd oficjalnie zgłosił kandydaturę swej obecnej minister spraw zagranicznych Federiki Mogherini na stanowisko szefa unijnej dyplomacji.

Podziel się
Dodaj komentarz
(EPA/FABIO CAMPANA)

Włoski rząd oficjalnie zgłosił kandydaturę swej obecnej minister spraw zagranicznych Federiki Mogherini do składu Komisji Europejskiej, precyzując, że chodzi o stanowisko szefa dyplomacji Unii Europejskiej.

Wczoraj źródła w polskim rządzie poinformowały, że premier Donald Tusk zgłosił kandydaturę ministra Radosława Sikorskiego na stanowisko szefa unijnej dyplomacji.

O decyzji włoskiego rządu w sprawie zgłoszenia Mogherini poinformował w liście do przewodniczącego Komisji Europejskiej Jeana-Claude'a Junckera premier Włoch Matteo Renzi.

Renzi od wielu tygodni próbuje przeforsować kandydaturę włoskiej minister na stanowisko szefowej dyplomacji UE, co - jak pisze agencja AFP - napotyka silny opór, gdyż wiele państw uważa, że Mogherini jest zanadto przychylna Rosji.

Na szczycie UE w połowie lipca nie udało się porozumieć w kwestii obsady najwyższych unijnych stanowisk, w tym funkcji wysokiego przedstawiciela ds. polityki zagranicnzej. Przywódcy państw UE mają czas na znalezienie kompromisu w tej sprawie do 30 sierpnia, gdy odbędzie się nadzwyczajny szczyt.

Według niektórych dyplomatów jednym z powodów fiaska lipcowego szczytu był sprzeciw kilku państw Europy Środkowej i Wschodniej wobec nominacji Mogherini na szefową unijnej dyplomacji. Przeciwnicy włoskiej kandydatki zarzucają jej brak doświadczenia w dyplomacji i miękki stosunek do Rosji. Wschodnioeuropejskie kraje UE miały domagać się też uwzględnienia ich regionu przy podziale stanowisk.

Czytaj więcej w Money.pl
Dziś dowiemy się czy nowym szefem unijnej dyplomacji będzie Polak? Merkel niepewna Według doniesień prasowych niemiecka kanclerz miałaby namawiać do kandydowania na to stanowisko Donalda Tuska.
Tusk już w Brukseli. "Negocjacje będą długie" Czy Radosław Sikorski ma szansę zostać szefem unijnej dyplomacji? - _ Negocjacje będą trudne, bo każdy region chce powalczyć o swojego kandydata _- uważa rzecznik polskiego rządu.
Sikorski poparł Junckera na szefa KE Stanowisko Polski jest diametralnie odmienne od brytyjskich zastrzeżeń wobec Junckera.
Tagi: szef unijnej dyplomacji, sikorski, wiadomości, wiadmomości, kraj, gospodarka, unia, fundusze unijne, gospodarka światowa
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz