Notowania

nikos anastasiadis
24.02.2013 18:43

Wybory prezydenckie na Cyprze. Nikos Anastasiadis wygra?

Wstępne oficjalne wyniki potwierdzają zwycięstwo przywódcy konserwatywno-liberalnego Zgromadzenia Demokratycznego Nikosa Anastasiadisa.

Podziel się
Dodaj komentarz
(PAP/EPA)

Nowym prezydentem Cypru, według sondaży przeprowadzonych przy wyjściu z lokali wyborczych, zostanie konserwatywny polityk Nikos Anastasiadis (na zdj.). W przeprowadzonej w niedzielę drugiej turze wyborów zdobył on według różnych szacunków od 57,6 do 61,5 proc. głosów.

Jak podała państwowa telewizja CyBC, jego rywal, przedstawiciel rządzącej dotychczas lewicy Stawros Malas zdobył od 38,5 do 42,5 proc. poparcia. Ankietę przeprowadzono na próbie 4 tys. wyborców. Margines błędu wynosi 2 proc.

Również wstępne oficjalne wyniki potwierdzają zwycięstwo Anastasiadisa - po przeliczeniu 30 proc. głosów ma on 58 proc. poparcia.

W pierwszej turze wyborów, która odbyła się 17 lutego, Anastasiadis, 66-letni prawnik, przywódca konserwatywno-liberalnego Zgromadzenia Demokratycznego (DISY), głównej partii opozycyjnej, otrzymał 45 proc. głosów. Malas, genetyk, były minister zdrowia w rządzie ustępującego komunistycznego prezydenta Dimitrisa Christofiasa, 27 proc.

Przed nowym szefem państwa stoi trudne zadanie jak najszybszego zakończenia negocjacji z Unią Europejską i Międzynarodowym Funduszem Walutowym (MFW) w sprawie pożyczki, której wyspa potrzebuje, aby nie zbankrutować. Anastasiadis opowiada się za jak najszybszym zawarciem porozumienia z zagranicznymi wierzycielami.

Cypryjski prezydent ma, zgodnie z konstytucją, praktycznie nieograniczone uprawnienia, jego decyzji parlament nie może zawetować.

Cypr wystąpił o pomoc od partnerów w strefie euro i MFW w czerwcu 2012 r. Wcześniej jego banki straciły ponad cztery mld euro z powodu restrukturyzacji greckiego długu w marcu 2012 r.

Eksperci uważają, że aby odbić się od dna, wyspa będzie potrzebować co najmniej 17 mld euro - tyle samo, ile wynosi jej roczne PKB. Jeśli do tego dodać cały istniejący już dług (obliczany na ok. 90 proc. PKB), zadłużenie wyspy sięgnie grubo powyżej 120 proc. PKB.

Na Cyprze uprawnionych do obowiązkowego głosowania jest ponad 545 tysięcy osób. Wybory prezydenckie odbywają się raz na pięć lat.

Czytaj więcej w Money.pl
To on znajdzie sposób, aby zażegnać kryzys? Eksperci uważają, że aby odbić się od dna będą potrzebować co najmniej 17 mld euro.
Przed nimi druga tura wyborów. Kto prowadzi? Anastasiadis i Malas zmierzą się w drugiej turze wyborów 24 lutego. Za faworyta uważany jest pierwszy z nich.
Kraj potrzebuje 17,5 mld euro. Nie ma rozstrzygnięcia Według oficjalnych danych pieniędzy w kasie państwowej wystarczy tylko do końca marca.
Tagi: nikos anastasiadis, wiadomości, wiadmomości, gospodarka, unia, fundusze unijne, gospodarka światowa
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz