Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

Wybory prezydenckie we Włoszech: Uroczysty finał już dziś

0
Podziel się:

Po pięciu nieudanych próbach wyboru następcy Giorgio Napolitano, dotychczasowy szef państwa w końcu się zgodził na reelekcję.

Wybory prezydenckie we Włoszech: Uroczysty finał już dziś
(PAP/EPA/ANGELO CARCONI)

Już dziś we włoskim parlamencie odbędzie się zaprzysiężenie nowego prezydenta republiki. Wydarzenie jest bezprecedensowe, na szefa państwa wybrany został bowiem ponownie Giorgio Napolitano.

Kiedy prezydent, gotowy do odejścia po siedmioletniej kadencji, odmawiał zgodny na reelekcję, powoływał się na konstytucję. Nie przewiduje ona drugiego wyboru, ale też go nie zabrania. Po pięciu nieudanych próbach wyboru jego następcy dotychczasowy szef państwa w końcu się zgodził.

Komentatorzy mówią o niezwykłym poświęceniu Napolitano, który w czerwcu skończy 87 lat. On sam woli podkreślać, że podobnej odpowiedzialności za losy państwa oczekuje od innych. Zapowiedział, że w trakcie dzisiejszego zaprzysiężenia ujawni warunki na jakich uznał możliwe ponowne objęcie funkcji.

Jednym z nich jest jak najszybsze utworzenie rządu, na który Włosi czekają od dwóch miesięcy.

Czytaj więcej w Money.pl
Kompromitująca rozmowa. Nagrali prezydenta We Włoszech doszło do poważnego konfliktu pomiędzy prezydentem i prokuraturą w sprawie wykorzystania nagranej na jej życzenie rozmowy podejrzanego o kontakty z mafią.
Jest kandydat na prezydenta Włoch Przeciwko Mariniemu występuje część polityków Partii Demokratycznej, skupiona wokół burmistrza Florencji Matteo Renziego.
W tym kraju nikt nie chce być prezydentem Obecny szef państwa, prawie 88-letni Giorgio Napolitano powtarza, że nikt nie przekona go, by pozostał na drugą kadencję. Wciąż nie wiadomo, kto może być jego następcą.
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
KOMENTARZE
(0)