Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Wybory w Grecji. Ekonomiści widzą wielkie zagrożenie i wielką szansę dla kraju

0
Podziel się:

Społeczeństwo też było beneficjentem oszukańczej polityki prowadzonej przez polityków.

Wybory w Grecji. Ekonomiści widzą wielkie zagrożenie i wielką szansę dla kraju
(PAP/EPA)

_ - Grecję czeka około 10-15 lat pogorszenia poziomu życia i ciężkiej pracy _- uważa profesor Roman Kuźniar. Z kolei * *ekonomistka Monika Kurtek ocenia, że * *na razie nie ma mowy o wychodzeniu Grecji ze strefy euro. Jak widać zdania na ten temat są podzielone. Tak samo podzielona jest i grecka prasa.

Konserwatywna partia Nowa Demokracja wygrała powtórzone wybory parlamentarne w Grecji. Na drugim miejscu jest radykalnie lewicowa koalicja SYRIZA.

Doradca prezydenta do spraw międzynarodowych Roman Kuźniar mówił w Programie Pierwszym Polskiego Radia, że najistotniejsze w procesie wychodzenia państwa z kryzysu będzie zachowanie narodu greckiego.

- _ Problem leży przede wszystkim w samej Grecji i w Grekach. Czy oni są gotowi, na długotrwałe zmiany. Dla młodych Greków, dla tego pokolenia, to będzie sytuacja względnie trwała, bo czeka ich około 10-15 lat pogorszenia poziomu życia i ciężkiej pracy, żeby ten kraj wyprowadzić na w miarę prostą drogę. Czy oni potrafią to zrobić? _ - zastanawia się profesor.

POSŁUCHAJ ROMANA KUŹNIARA:

Zdaniem profesora Kuźniara, winę za doprowadzenie do sytuacji, w jakiej znalazła się Grecja, ponoszą zarówno politycy, jak i społeczeństwo greckie.

- _ W Grecji stało się nieszczęście, na które zapracowała cała Grecja. Nie tylko partie polityczne, ale greckie społeczeństwo także było beneficjentem oszukańczej polityki, którą prowadziła była klasa polityczna. Wszystko na koszt Europy _ - dodaje profesor Kuźniar.

POSŁUCHAJ ROMANA KUŹNIARA:

Główna ekonomistka Banku Pocztowego uważa, że szansa utworzenia rządu przez zwolenników reform na razie oddala wizję rozpadu strefy euro.

- _ Wyniki wyborów w Grecji zażegnały, jak się wydaje, kwestię wychodzenia Grecji ze strefy euro - przynajmniej na ten moment. Oddala to także zagrożenie rozpadu strefy euro, bo takowe również było. Najbliższe dni pokażą, jakiego rodzaju rząd zostanie w Grecji sformowany. Wszystko wskazuje, że powstanie jednak rząd proreformatorski, czyli taki, który będzie wspierał ten plan oszczędności i trudnych reform oraz jest przeciwny wychodzeniu Grecji ze strefy euro _ - mówi ekonomistka.

POSŁUCHAJ MONIKI KURTEK:

Na dobre informacje z Aten rynki zareagowały wzrostami. Umocnił się również złoty.

- _ Na rynkach finansowych mamy dziś od rana dużą dawkę optymizmu. Złoty się umocnił i to dosyć istotnie, ale również inne pary zagraniczne, odreagowały te straty, które odnotowały w dniach poprzedzających wybory _ - dodaje Kurtek.

POSŁUCHAJ MONIKI KURTEK:

Monika Kurtek spodziewa się, że dobry nastrój inwestorów utrzyma się przez kilka dni, ale czas tworzenia rządu i negocjacji z Brukselą znów może przynieść nerwową atmosferę.
Indeksy na warszawskim parkiecie zyskują około procenta.

Na rynku walutowym za euro trzeba płacić 4 złote 24 grosze, za dolara 3 złote 34 grosze, a za franka szwajcarskiego 3 złote i 53 grosze.

Z kolei profesor Roman Kuźniar uważa, że Grecję czeka wiele lat zubożenia i ciężkiej pracy. Wczorajsze wybory wygrała konserwatywna partia Nowa Demokracja, która uzyskała blisko 30 procent głosów.

Natomiast profesor Dariusz Filar zwraca uwagę, że rynki finansowe pozytywnie zareagowały na wynik wyborów w Grecji. Zwyciężyła w nich konserwatywna Nowa Demokracja, na którą zagłosowało blisko 30 procent Greków.

Ekonomista mówił w Programie Pierwszym Polskiego Radia, że wynik wyborów w Grecji może przynieść uspokojenie sytuacji na światowych giełdach.

- _ Mamy leciuteńkie umocnienie euro w stosunku do dolara, bo tu jest ta najważniejsza relacja. Z tego wynika, że rynki finansowe odebrały, wynik wyborów w Grecji, jako szansę na uspokojenie sytuacji - przynajmniej w najbliższej perspektywie _ - mówi ekonomista.

POSŁUCHAJ DARIUSZA FILARA:

Zdaniem profesora Filara sytuacja po wyborach w Grecji może doprowadzić do złagodzenia wymogów zawartych w planie ratunkowym dla tego kraju.

- _ Usłyszeliśmy takie sygnały ze strony MFW i ze strony europejskich polityków: dajmy Grecji trochę więcej czasu, sprawmy by te warunki dostosowywania się, były łagodniejsze. Odbieram to, jako sygnały, które mają ułatwić sformowanie rządu _ - dodaje Filar.

POSŁUCHAJ DARIUSZA FILARA:

Większość greckich dzienników dziś z ulgą pisze o wyniku wczorajszych wyborów parlamentarnych. Zwycięstwo odniosły partie, które chcą, by Grecja wywiązała się ze zobowiązań wobec kredytodawców w zamian za pomoc finansową, ratującą przed bankructwem.

Według konserwatywnego dziennika _ Kathimerini _ wybory zakończyły się _ werdyktem w postaci westchnienia ulgi _.

Konserwatywna Nowa Demokracja Antonisa Samarasa, która zobowiązała się utrzymać kraj w strefie euro poprzez przestrzeganie memorandum podpisanego między Grecją a UE i Międzynarodowym Funduszem Walutowym, zdobyła 129 z 300 miejsc w parlamencie. Socjalistyczny PASOK, który mógłby wejść w skład rządu koalicyjnego wraz z ND, otrzymał 33 mandaty.

Szef PASOK Ewangelos Wenizelos w niedzielę zaproponował utworzenie rządu jedności z udziałem czterech największych partii, w tym odrzucającej program oszczędnościowy lewicowej Syrizy , która znalazła się na drugim miejscu i będzie miała 71 deputowanych.

Wzywając do rezygnacji z procedury polegającej na poszukiwaniu przez każdą z partii partnerów koalicyjnych, Wenizelos zasugerował, aby rząd sformowały ND, SYRIZA, PASOK i Nowa Lewica.

_ Istnieją stabilne podstawy do utworzenia rządu koalicyjnego _ - ocenił _ Kathimerini . Wyborami nadziei _ nazywa niedzielne głosowanie popierający ND dziennik _ Eleftheros Tipos _.

Centrolewicowa gazeta _ Ethnos _ napisała, że wyborcy dali rządowi _ jasny mandat _ do tego, by utrzymał Grecję w strefie euro i renegocjował warunki planu ratunkowego. _ Komunikat z lokali wyborczych: pozostać w strefie euro _ - podkreśla dziennik biznesowy _ Neftemporiki _.

_ Rząd, natychmiast! _ - apeluje gazeta _ Ta Nea _, wyrażająca poglądy partii PASOK. Dziennik przewiduje, że w Grecji w końcu zakończy się _ polityczny impas _.

Gazeta _ Awgi _, będąca organem Syrizy, domaga się _ rządu wszystkich Greków _. Zwolennicy tej lewicowej koalicji wykazywali chęć pozostania w strefie euro, ale odrzucali drakońskie środki oszczędnościowe, które ich zdaniem wywołały głęboką recesję w Grecji.

Jednak ten _ rząd wszystkich Greków _ wydaje się mało prawdopodobny, ponieważ lider radykalnej lewicy Aleksis Cipras odrzucił możliwość wejścia w skład rządu jedności. W nowym parlamencie partie przeciwne oszczędnościowemu memorandum posiadają łącznie 121 deputowanych.

Czytaj więcej w Money.pl
Jak żyć za 900 euro? W Grecji nawet lekarze mniej biorą - _ Nie obchodzi mnie, czy Grecja wyjdzie ze strefy euro czy nie. Będę głosował na SYRIZĘ, bo oni kradną najmniej _ - mówi 29-letni Manus.
Grecja rozdaje karty. Euroland się ugina Od czasu, gdy w marcu dokonano konwersji greckiego zadłużenia i zatwierdzono drugi pakiet pomocowy, reformy strukturalne niemal nie posunęły się do przodu
Czym grozi wyjście Grecji z Eurolandu? Minister finansów Francji zdradza, dlaczego należy uniknąć rozpadu strefy euro.
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(0)