Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

Wybory w Grecji. "Memorandum podpisane z trojką to przeszłość"

0
Podziel się:

Przywódca SYRIZY Aleksis Cipras obiecał, że wybory 17 czerwca doprowadzą do zmiany warunków porozumienia jakie Grecja podpisała z UE i MFW.

Wybory w Grecji. "Memorandum podpisane z trojką to przeszłość"
(PAP/EPA)
bESStbTV

Przywódca SYRIZY Aleksis Cipras (na zdj.) obiecał wiwatującym na ateńskim placu Omonia tłumom, że wybory 17 czerwca doprowadzą do zmiany warunków porozumienia jakie Grecja podpisała z UE i MFW, ale nie spowodują wystąpienia kraju ani ze strefy euro ani z UE.

_ - Niedzielne wybory będą zwycięstwem nadziei nad depresją. Dzień po wyborach memorandum, które przywiodło Grecję do bankructwa będzie już tylko przeszłością _ - oświadczył Cipras podczas wiecu przedwyborczego, na który przyszło około 10 tysięcy Ateńczyków.

Koalicja Radykalnej Lewicy (SYRIZA), która w wyborach z 6 maja zajęła drugie, po Nowej Demokracji, miejsce uważa, że memorandum podpisane między Grecją a _ trojką _ (Komisja Europejska, Europejski Bank Centralny i Międzynarodowy Fundusz Walutowy) powinno zostać zastąpione przez Narodowy Plan Odnowy i Rozwoju.

bESStbTX

To stanowisko było jednym z głównych powodów, dla których próby utworzenia rządu koalicyjnego po poprzednich wyborach zakończyły się fiaskiem. Według wielu komentatorów, może ono też doprowadzić do sytuacji, w której - jeśli SYRIZA zwycięży w następnych wyborach i zdoła utworzyć rząd na swoich warunkach - Grecja będzie zmuszona do opuszczenia strefy euro.

Cipras nie zgadza się jednak z takim scenariuszem i podczas swoich wystąpień przedwyborczych konsekwentnie utrzymuje, że koszt wystąpienia Grecji ze strefy euro byłby niewspółmiernie wysoki i że Unii bardziej opłaca się zgodzić na powtórne negocjacje.

_ _

_ Czytaj więcej [ ( http://static1.money.pl/i/h/83/219987.jpg ) ] (http://www.money.pl/sekcja/wybory-w-grecji/) *W którą stronę pójdzie Grecja? Będzie kolejna fala kryzysu? * W niedzielnych wyborach Grecy zdecydują nie tylko o swojej przyszłości. _

bESStbUd

_ - W niedzielę będziemy głosować pamiętając o tym, co się zdarzyło w Hiszpanii. Hiszpanii udało się uzyskać pomoc finansową, mimo że nie zgodziła się na pakiet fiskalny, jaki chcieli jej narzucić pożyczkodawcy _ - powiedział przywódca SYRIZY.

Cipras zwrócił się też bezpośrednio do swoich głównych rywali politycznych, Antonisa Samarasa i Ewangelosa Wenizelosa, przywódców dwóch do niedawna wiodących partii politycznych Grecji - konserwatywnej Nowej Demokracji i socjalistycznego PASOKU. Przez wielu Greków są oni uważani za winnych obecnemu kryzysowi.

_ Panie Samaras i panie Wenizelos, dość już waszej władzy, w niedzielę położymy temu kres. Czas oddać władzę masom _ - kilkakrotnie powtórzył Cipras, wywołując entuzjazm wśród uczestników wiecu.

_ - To jest autentyczny ruch mas, od podstaw _ - skomentował dla PAP obecny na wiecu jako obserwator przedstawiciel brytyjskiej Partii Zielonych Constantin Buhayer. Wielu obecnych na wiecu Ateńczyków nie podjęło jeszcze decyzji na kogo będą głosować.

bESStbUe

_ - Dziś przyszedłem wysłuchać Ciprasa, jutro idę na wiec Samarasa. Dopiero wtedy podejmę decyzję. Tak naprawdę żadnemu nie ufam bo ani jeden ani drugi nie wytłumaczyli ludziom, dlaczego mamy ten kryzys i dlaczego Grecja nie ma pieniędzy _ - powiedział PAP 50-letni George Hajichristu .

Według sondaży przedwyborczych, Nowa Demokracja jest obecnie jedyną partią mogącą pokonać SYRIZĘ a także zdecydowanym faworytem wierzycieli Grecji pomimo faktu, że także ona w swoim programie wyborczym mówi o renegocjacji warunków porozumienia z _ trojką _.

Jednak emerytowany marynarz, Andreas Papadakis, którego troje dorosłych dzieci nie ma pracy, uważa, że Cipras jest jedyną nadzieją na poprawę sytuacji w kraju, w którym bezrobocie sięga obecnie prawie 22 procent.

_ - Całe życie głosowałem na Nową Demokrację, ale i w majowych wyborach i teraz oddam głos na SYRIZĘ. Cipras jest młody. Jest naszą jedyną nadzieją. Może uda mu się coś zmienić _ - powiedział Papadakis.

bESStbUf

Czytaj więcej w Money.pl
Szefowa MFW: Bardziej obchodzą mnie dzieci w Afryce niż Grecja Christine Lagarde straciła cierpliwość. Dla Aten nadszedł czas spłaty długów.
Wkrótce ważna decyzja w sprawie euro Jest to najbaczniej obserwowane głosowanie w Unii, ze względu na obawy, że wyjście Aten z unii walutowej nasili kryzys finansowy w całej Europie.
Hollande w greckiej TV. Mówi, co im grozi Prezydent Francji udzielił wywiadu greckiej stacji telewizyjnej cztery dni przed wyborami parlamentarnymi w tym kraju.
bESStbUy
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)