Notowania

syriza
19.05.2012 21:15

Wybory w Grecji. Na czele SYRIZA lub Nowa Demokracja

Co czwarty Grek chce głosować na polityków, którzy nie wprowadzą oszczędności Unii i MFW.

Podziel się
Dodaj komentarz
(Polaris/East News)
Lider socjalistycznego PASOK-u Ewangelos Wenizelos

W opublikowanych sondażach przed ogłoszonymi na 17 czerwca wyborami parlamentarnymi w Grecji prowadzą - w zależności od ośrodka badawczego - albo lewicowa koalicja SYRIZA, albo konserwatywna Nowa Demokracja.

SYRIZA, przeciwna oszczędnościom narzuconych Atenom przez EU i MFW w zamian za pakiet ratunkowy, zdobyła 25,1 proc. poparcia i wysunęła się na pierwsze miejsce w sondażu ośrodka Metron Analysis na zlecenie internetowej strony Protagon. Według tego sondażu na Nową Demokrację oddałoby głosy 23,8 proc. wyborców, a na socjalistyczny PASOK - 17,3 proc.

SYRIZA w wyborach 6 maja zajęła drugie po Nowej Demokracji miejsce, nieznacznie ustępując konserwatystom. Chce zniesienia restrykcji budżetowych przy jednoczesnym utrzymaniu Grecji w strefie euro. Natomiast Nowa Demokracja i PASOK opowiadają się za oszczędnościami i międzynarodowym pakietem ratunkowym dla Grecji.

Z kolei w sondażu MRB dla gazety _ Real News _ Nowa Demokracja uzyskała poparcie 24,4 proc., podczas gdy SYRIZA niewiele mniejsze - 23,8 proc. Według tego sondażu na PASOK zagłosowałoby 14,5 proc. wyborców.

Czytaj więcej [ ( http://static1.money.pl/i/h/249/m214265.jpg ) ] (http://www.money.pl/gielda/wiadomosci/artykul/indeksy;30;proc;w;dol;zobacz;co;pozniej,189,0,1086141.html) *Indeksy 30 proc. w dół. Zobacz, co później * O tym, że Grecja będzie musiała wyjść ze strefy euro, przekonani są ekonomiści.Poparcie dla konserwatywnej, prawicowej partii Niezależnych Greków, przeciwnych pakietowi ratunkowemu, utrzymuje się od tygodnia na poziomie 7,8-10,5 proc. Choć w wyborach głosowało na nich 10,6 proc. wyborców, według sobotnich sondaży mogliby oni liczyć - według Metrona na 7,8 proc., a według MRB - na 8,5 proc. głosów.

Partia komunistyczna, również przeciwna pakietowi ratunkowemu, cieszy się nieco mniejszą sympatią badanych - oddałoby na nią głos od 5,5 do 6 proc. W wyborach z 6 maja komuniści uzyskali 8 proc. głosów.

Natomiast poparcie dla neonazistowakiej, antyimigranckiej Złotej Jutrzenki, przeciwnej Czytaj więcej [ ( http://static1.money.pl/i/h/240/m214256.jpg ) ] (http://www.money.pl/gospodarka/unia-europejska/wiadomosci/artykul/wybory;w;grecji;zlota;jutrzenka;czarnym;koniem;wyborow,7,0,1079559.html) *Radykałowie w greckim parlamencie. Szok * Partyjni działacze pilnują podwórek, żeby wchodziły tam tylko białe dzieci. Są także nastawieni antyimigracyjnie. _ - Jeżeli zostaną, zniszczą naszą kulturę. _ - mówią. pakietowi ratunkowemu, która w wyborach z 6 maja zdobyła blisko 7 proc. głosów, oscyluje od tygodnia w granicach 4,7-6 proc. Jak wskazują sondaże z soboty, głosowałoby na nią - według MRB 5,8 proc., a według Metronu - 4,8 proc.

Badania Metron Analysis i MBR przeprowadzono w dniach 16-17 maja, już po ogłoszeniu fiaska rozmów w sprawie utworzenia rządu koalicyjnego i ogłoszeniu nowych wyborów w czerwcu.

Według poprzedniego, opublikowanego w czwartek sondażu ośrodka MARC, Nowa Demokracja z 26,1 proc. głosów wyprzedzała radykalnie lewicową SYRIZĘ (23,7 proc.). Sondaż ten był jedynym z ostatnich badań wykazujących przewagę Nowej Demokracji nad SYRIZĄ.

W rezultacie wyborów z 6 maja żadna z partii nie uzyskała wystarczającej liczby głosów do powołania rządu. Według greckiego ustawodawstwa partia, która zajmie pierwsze miejsce w wyborach, uzyskuje dodatkowo 50 mandatów w parlamencie. Tak więc nawet niewielka przewaga może okazać się kluczowa.

Czytaj więcej o sytuacji w Grecji w Money.pl
To była ostatnia taka sesja w Grecji Obecny układ sił w parlamencie wyklucza utworzenie trwałej koalicji rządowej, zdolnej kontynuować przyjęty przez Grecję program sanacji finansów publicznych.
Grecy się wystraszyli? Jest nowy sondaż Notowania lewicowej partii przeciwnej dotrzymaniu zobowiązań Grecji wobec UE i MFW wydają się słabnąć.
Nie wyciągną ręki do Grecji. "To wykluczone" - _ Grecy muszą być w pełni poinformowani o konsekwencjach swego wyboru _- powiedział Barroso.
Tagi: syriza, wiadomości, wiadmomości, gospodarka, unia, najważniejsze, fundusze unijne, gospodarka światowa, pap
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz