Notowania

wybory w grecji
18.06.2012 14:15

Wybory w Grecji rozstrzygnięte, a Niemcy i tak nie chcą rozmawiać

Niemiecki rząd twardo odpowiada na wynik wyborów w Grecji. To nie czas na udzielanie jakichkolwiek rabatów.

Podziel się
Dodaj komentarz
(Tomás Fano/CC/Flickr)

- _ Aktualnie nie ma rozmów o tym, by dać Grecji więcej czasu na realizację uzgodnionych reform _ - oświadczył rzecznik rządu Niemiec Georg Streiter. Wczoraj szef niemieckiego MSZ Guido Westerwelle mówił, że takie rozmowy są możliwe._ _

_ - Nikt nie rozmawia o harmonogramie reform w Grecji _ - powiedział Streiter na konferencji prasowej. _ - Obowiązuje to, co zostało uzgodnione. To nie czas na udzielanie jakichkolwiek rabatów _ - podkreślił, odpowiadając na pytania o sytuację po wczorajszych wyborach parlamentarnych w Grecji.

Według Streitera decydującą kwestią pozostaje to, aby przyszły rząd w Atenach trzymał się treści programu reform, których wdrażanie jest warunkiem kontynuowania pomocy finansowej dla Grecji.

Rzecznik przypomniał, że po powołaniu nowego rządu uda się do Grecji misja trojki, czyli ekspertów Komisji Europejskiej, EBC i MFW, by ocenić stan realizacji programu oszczędnościowego. Trojka przygotuje raport, będący podstawą decyzji o wypłacie kolejnej transzy pomocy finansowej w wys. 31,3 mld euro. Trojka może zaproponować rozłożenie w czasie uzgodnionych reform.

Wypowiedź Streitera różni się nieco od tego, co mówił wcześniej szef niemieckiej dyplomacji Guido Westerwelle. Jeszcze wczoraj wieczorem oświadczył on w wywiadzie dla telewizji ARD, że może sobie _ jak najbardziej wyobrazić, że jeszcze raz porozmawiamy o rozłożeniu oszczędności w czasie _. Wykluczył równocześnie jakiekolwiek zmiany merytoryczne w pakiecie oszczędnościowym. - _ Drogi reform nie da się obejść _ - zaznaczył.

Według rzecznika rządu te słowa ministra zostały źle zinterpretowane jako dopuszczenie możliwości negocjacji z Grecją o zmianie harmonogramu wdrażania reform w tym kraju.

Zamieszanie próbował wyjaśnić rzecznik MSZ Andreas Peschke. Jak tłumaczył, kampania wyborcza w Grecji spowodowała, że _ stracono trochę czasu _ w procesie reform, co trojka może wziąć pod uwagę i zaproponować wydłużenie harmonogramu realizacji zobowiązań przez Ateny.

Wybory w Grecji nieznacznie wygrała konserwatywna Nowa Demokracja, która prawdopodobnie utworzy rząd z socjalistyczną partią PASOK. Obie partie chcą kontynuować wdrażanie programu oszczędności i reform. Przeciwna drastycznym reformom jest koalicja radykalnej lewicy SYRIZA, która zajęła drugie miejsce w wyborach.

Streiter potwierdził, że Berlin cieszy się z takiego wyniku wyborów, które uważano za decydujące dla przyszłości Grecji w strefie euro. _ To dobre wiadomości dla Grecji, strefy euro i całej UE _ - powiedział Streiter. Jego zdaniem wynik wyborów można potraktować jako znak, że Grecja chce iść dalej drogą głębokich reform. Kanclerz Angela Merkel liczy na to, że w Grecji możliwie szybko powstanie stabilny rząd - dodał rzecznik.

Czytaj więcej w Money.pl
Jak żyć za 900 euro? W Grecji nawet lekarze mniej biorą - _ Nie obchodzi mnie, czy Grecja wyjdzie ze strefy euro czy nie. Będę głosował na SYRIZĘ, bo oni kradną najmniej _ - mówi 29-letni Manus.
Grecję czeka wiele lat zubożenia i ciężkiej pracy _ Społeczeństwo też było beneficjentem oszukańczej polityki prowadzonej przez polityków. _
Czym grozi wyjście Grecji z Eurolandu? Minister finansów Francji zdradza, dlaczego należy uniknąć rozpadu strefy euro.
Tagi: wybory w grecji, grecja, wiadomości, wiadmomości, gospodarka, unia, fundusze unijne, gospodarka światowa
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz