Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

Wybory w Niemczech. 72 proc. ankietowanych nie chce zmiany ministra finansów

0
Podziel się:

Niemal trzy czwarte Niemców chce, by ministrem finansów w nowym
rządzie Angeli Merkel pozostał Wolfgang Schaeuble.

Wybory w Niemczech. 72 proc. ankietowanych nie chce zmiany ministra finansów
(Reporter Poland)

Niemal trzy czwarte Niemców (72 proc.) chce, by ministrem finansów w nowym rządzie kanclerz Angeli Merkel pozostał dotychczasowy szef tego resortu Wolfgang Schaeuble (na zdjęciu) - poinformował dziś tygodnik _ Stern _, powołując się na sondaż instytutu Forsa.

Jak wynika z sondażu. 71-letni polityk CDU cieszy się poparciem sympatyków wszystkich reprezentowanych w Bundestagu partii.

Schaeuble należy do najbardziej doświadczonych niemieckich polityków. W latach 1984-1989 był szefem urzędu kanclerskiego, a następnie do 1991 roku szefem MSW w rządzie Helmuta Kohla. W pierwszym rządzie Merkel (2005-2009) kierował resortem spraw wewnętrznych, w minionej kadencji był ministrem finansów. Uważany jest za zdecydowanego zwolennika ścisłej integracji europejskiej.

W październiku 1990 roku chory psychicznie mężczyzna postrzelił polityka z pistoletu. Schaeuble doznał ciężkich uszkodzeń kręgosłupa, jest częściowo sparaliżowany i porusza się od tego czasu na wózku inwalidzkim.

W sondażu instytutu Forsa 61 proc. ankietowanych opowiedziało się za pozostaniem w rządzie minister pracy Ursuli von der Leyen. 55 proc. chce, by resort obrony zachował Thomas de Maiziere, a 54 proc. widziałoby chętnie w nowym rządzie ministra ochrony środowiska Petera Altmaiera.

W wyborach do Bundestagu w zeszłą niedzielę partie chadeckie CDU i CSU odniosły wielki sukces, zdobywając 41,5 proc. głosów. Do absolutnej większości zabrakło im tylko pięciu mandatów. Ponieważ ich dotychczasowy partner, FDP, nie wszedł do parlamentu, Merkel musi zaleźć nowego koalicjanta. W rachubę wchodzą SPD (25,7 proc.) i Zieloni (8,4 proc.).

W obu partiach opinie co do współpracy z chadekami są mocno podzielone. Socjaldemokraci obawiają się, że w przypadku zgody na koalicję może powtórzyć się sytuacja z lat 2005-2009, gdy oba ugrupowania tworzyły wspólny rząd. Wyborcy obarczyli wówczas SPD winą za niepopularne decyzje kierowanego przez Merkel rządu (podniesienie wieku emerytalnego do 67 lat), co spowodowało, że w wyborach w 2009 roku partia uzyskała najgorszy wynik w powojennej historii - 23 proc.

Oba ugrupowania różnią się istotnie w sprawach podatków - SPD chce zwiększyć obciążenia dla najbogatszych, CDU/CSU są temu przeciwne.

W najbliższy piątek o ewentualnym rozpoczęciu negocjacji z CDU będzie debatował konwent SPD - gremium złożone z 200 działaczy. Część polityków opowiada się za przeprowadzeniem w partii referendum na ten temat. SPD liczy blisko pół miliona członków.

Politycy Zielonych też są sceptyczni wobec współpracy z chadekami. Ich kampania wyborcza opierała się na ostrej krytyce polityki Merkel. Jednym z tematów mocno dzielących obie partie są kwestie energetyczne, przede wszystkim przyszła rola węgla i gazu. Szef CSU, bawarskiej partnerki CDU, Horst Seehofer zapowiedział, że nie będzie rozmawiał z Zielonymi.

Obserwatorzy niemieckiej sceny politycznej nastawiają się na trudne i długie negocjacje w sprawie utworzenia nowego rządu, które mogą potrwać nawet do końca roku.

Czytaj więcej w Money.pl
Budżet bez deficytu. Pierwszy raz od 40 lat - _ Niemcy wyszły z kryzysu finansowego obronną ręką _- powiedział minister finansów.
Unia upadnie? Niemcy przeciwko niej Traktaty unijne w obecnym kształcie nie gwarantują wystarczająco silnego umocowania prawnego dla jednolitego systemu likwidacji banków.
Niemcy bliżej Rosji? To poprawi ich stosunki Cytowany we wtorek przez rządową "Rossijską Gazietę" ceniony w Rosji niemiecki politolog Alexander Rahr przewiduje, że w wypadku utworzenia w Niemczech koalicji CDU/CSU-SPD nastąpi znacząca poprawa stosunków między Moskwą i Berlinem.
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(0)