Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Wybory w Niemczech. Wygrana CSU w Bawarii pomoże Merkel?

0
Podziel się:

- To historyczny sukces. Chcieliśmy wygrać i wygraliśmy - komentował premier Bawarii.

Wybory w Niemczech. Wygrana CSU w Bawarii pomoże Merkel?
(ec.europa.eu)

Konserwatywna CSU zdobyła dziś - według powyborczych sondaży - absolutną większość mandatów w wyborach do parlamentu lokalnego Bawarii. Ten wynik wzmacnia Angelę Merkel, walczącą o reelekcję w wyborach do Bundestagu 22 września. FDP jest poza parlamentem.

Na CSU głosowało według ARD 49 procent wyborców, co oznacza zdobycie przez bawarskich chadeków absolutnej większości mandatów w parlamencie lokalnym w Monachium (landtagu) i możliwość samodzielnego utworzenia rządu.

Bawarski premier Horst Seehofer (CSU) rządził w minionych pięciu latach wspólnie z liberalną FDP. Utworzenie koalicji było konieczne, ponieważ w wyborach w 2008 roku CSU straciła wskutek wewnętrznych sporów aż 17 punktów procentowych, uzyskując tylko 43 proc. CSU rządzi nieprzerwanie w Bawarii od 56 lat. FDP nie przekroczyła tym razem progu wyborczego, uzyskując jedynie 3 proc. głosów.

_ - To historyczny sukces. CSU żyje jako partia masowa _ - powiedział Seehofer, komentując wyniki wyborów. _ - Chcieliśmy wygrać i wygraliśmy _ - podkreślił premier i szef CSU.

Największa partia opozycyjna SPD musiała zadowolić się poparciem 21 proc., ich partner Zieloni otrzymał 8,5 proc., a Wolni Wyborcy, ugrupowanie koncentrujące się na lokalnych problemach, też 8,5 proc. Niemal identyczne wyniki exit polls podał drugi program telewizji publicznej ZDF, opierając się na innym instytucie badania opinii publicznej.

Wybory w największym i jednym z najsilniejszych gospodarczo krajów związkowych Niemiec traktowane były przez wszystkie liczące się partie jako ważny sprawdzian przed wyborami do parlamentu ogólnoniemieckiego - Bundestagu 22 września.

Zdecydowane zwycięstwo CSU, która jest partią siostrzaną kierowanej przez kanclerz Angelę Merkel CDU, oceniane jest jako wzmocnienie pozycji szefowej rządu na finiszu kampanii wyborczej, w której CDU i CSU są zdecydowanymi faworytami.

CSU działa tylko na terenie Bawarii, a CDU jest obecna w pozostałych 15 krajach związkowych. W Bundestagu obie partie tworzą wspólny klub parlamentarny. CSU uczestniczy w koalicyjnym rządzie Merkel w Berlinie; ma w nim trzech ministrów.

Klęska FDP może mieć poważne konsekwencje dla wyborów do Bundestagu. Zdaniem politologów wyborcy mogą teraz uznać, że nie warto głosować na liberałów, co może oznaczać, że także 22 września nie przekroczą progu wyborczego. Szef partii Philipp Roesler przyznał, że jego ugrupowanie poniosło _ ciężką porażkę _. Wezwał do walki o głosy na finiszu kampanii. _ - Stawką są Niemcy i wolność _ - powiedział Roesler.

Odejście FDP z Bundestagu pokrzyżowałoby plany Merkel, która zapowiedziała, że chce kontynuować koalicję z liberałami. Bardziej prawdopodobna stałaby się wtedy tzw. wielka koalicja CDU/CSU i SPD. Te trzy partie rządziły Niemcami w latach 2005-2009. Większość wyborców dobrze ocenia tę koalicję i opowiada się za powrotem do tego układu politycznego.

Rolnicza Bawaria należała po wojnie do najbiedniejszych i najbardziej cofanych obszarów RFN. Dzięki konsekwentnej polityce CSU _ Wolne państwo Bawaria _, jak brzmi oficjalna nazwa landu, stało się wysoko uprzemysłowioną i najlepiej prosperującą częścią zjednoczonych Niemiec.

W większości katolicka Bawaria demonstruje równocześnie silne przywiązanie do tradycji. Bawarscy politycy pojawiają się na oficjalnym imprezach w stroju ludowym. Media ukuły powiedzenie, że współczesna Bawaria jest symbiozą _ laptopa i lederhose _ (lederhose - skórzane krótkie spodnie, będące elementem stroju ludowego).

Czytaj więcej w Money.pl
Kto wygrał wybory w Niemczech? Sondaże... Chadecka partia CSU wygrała wybory do parlamentu lokalnego Bawarii - wynika z pierwszych sondaży podanych po zamknięciu lokali wyborczych.
Bawarczycy zmienią rządzących od pół wieku? Dla niemieckich partii bawarskie wybory są ważnym testem przed wyborami do Bundestagu 22 września.
Merkel ujawnia swoje plany na przyszłość Angela Merkel zapewniła, że w przypadku zwycięstwa w wyborach do Bundestagu, chce pozostać na stanowisku kanclerza przez całą czteroletnią kadencję.
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)