Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na
wybory w rosji
05.03.2012 16:55

Wybory w Rosji. Schulz zaniepokojony nieprawidłowościami

Władze Rosji powinny odpowiedzieć na coraz głośniejsze wezwania do demokratyzacji kraju - uważa przewodniczący Parlamentu Europejskiego.

Podziel się
Dodaj komentarz
(imago stock&people/EAST NEWS)

Szef Parlamentu Europejskiego Martin Schulz wyraził zaniepokojenie, że wybory w Rosji nie były w pełni uczciwe, zwłaszcza co się tyczy ograniczonego wyboru kandydatów na prezydenta. Wyraził zadowolenie z aktywizmu społecznego w Rosji i wezwał władze do reform politycznych.

- _ Jestem zaniepokojony tym, że proces wyborczy nie był w pełni uczciwy, zwłaszcza z powodu ograniczonego wyboru kandydatów i nieprawidłowości w procedurze _ - oświadczył Schulz, komentując wyniki wczorajszych wyborów prezydenckich w Rosji, które wygrał premier Władimir Putin. - _ Oczekuję, że władze szybko zbadają zgłoszone nieprawidłowości _ - dodał.

Przewodniczący Parlamentu Europejskiego podkreślił, że Rosja to strategiczny partner UE i dlatego Unia powinna działać na rzecz poprawy stosunków w takich obszarach, jak handel, bezpieczeństwo energetyczne czy stabilność na świecie. - _ Jednak nasze strategiczne partnerstwo powinno opierać się na poszanowaniu takich wartości, jak demokracja, praworządność i wolność słowa _ - podkreślił Schulz.

Szef PE wyraził zadowolenie z _ przebudzenia aktywności obywatelskiej _ w Rosji, czego dowodem były pokojowe protesty podczas kampanii na terenie całego kraju. - _ Pokazały one, że Rosjanie oczekują pełnych praw demokratycznych, aby móc decydować o przyszłości swego kraju _ - powiedział.

- _ Teraz, gdy wybory się skończyły, rosyjscy liderzy powinni spełniać obietnice reform: poprawy praworządności i poszanowania praw człowieka, zapewnienia niezależności sądownictwa i wykorzenienia korupcji. Władze powinny odpowiedzieć na coraz głośniejsze wezwania do demokratyzacji kraju. Zadaniem rosyjskiego przywództwa jest odzyskanie zaufania znacznej części społeczeństwa rosyjskiego, która manifestowała niezadowolenie w trakcie kampanii _ - oświadczył Schulz.

Według obserwatorów OBWE i Zgromadzenia Parlamentarnego Rady Europy wybory prezydenckie w Rosji nie były wolne od nieprawidłowości zarówno w trakcie kampanii wyborczej, jak i w samym przebiegu głosowania.

O wyborach w Rosji czytaj w Money.pl
Londyn: Putin oszukiwał - nic się nie stało Dawid Cameron zaakceptował wyniki wyborów w Rosji. Mimo zastrzeżeń.
Wałęsa dla Money.pl: Problem z Rosją to moja wina Lech Wałęsa w rozmowie z Money.pl wyjaśnia, dlaczego dobrze się stało, że wygrał Putin.
Rosjanom wcale nie zależy na demokracji Stanisław Ciosek, były ambasador w Rosji, mówi do kiedy będzie rządził Putin.
Tagi: wybory w rosji, martin schulz, wiadomości, wiadmomości, gospodarka, unia, fundusze unijne, gospodarka światowa
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz