Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na
wybory we francji
29.03.2012 16:45

Wybory we Francji. Kłopoty Sarkozy'ego

Nicolas Sarkozy wygrywa w sondażach z kandydatem socjalistów Francois Hollande'em. W drugiej turze kandydat centroprawicy nadal przegrywa z socjalistą.

Podziel się
Dodaj komentarz
(ec.europa.eu)

Na prawie trzy tygodnie przed pierwszą turą, Nicolas Sarkozy wygrywa w sondażach z kandydatem socjalistów Francois Hollande'em. W drugiej turze kandydat centroprawicy nadal przegrywa z socjalistą.

Z sondażu CSA opublikowanego w środę wieczorem wynika, że Sarkozy w pierwszej turze 22 kwietnia może liczyć na 30-procentowe poparcie, a Hollande na 26 proc. głosów. Ankieta TNS-Sofres po raz pierwszy daje 29 proc. obecnemu szefowi państwa, a Hollande'owi o jeden punkt procentowy mniej.

W drugiej turze przewidzianej na 6 maja kandydat socjalistów ma uzyskać 55 proc. głosów, a Sarkozy 45 proc. - wynika z sondażu TNS-Sofres. Według CSA ta różnica jest mniejsza i wynosi 53 do 47 proc. Jerome Sainte-Marie z CSA zwraca uwagę, że jeszcze _ na początku lutego różnica wynosiła 60 do 40 proc. na korzyść Hollande'a _.

Według dyrektora generalnego TNS-Sofres Edouarda Lecerfa, _ choć można powiedzieć, że kandydaci idą łeb w łeb, to dynamika odwróciła się na korzyść Nicolasa Sarkozy'ego _. Lewicowy tygodnik _ Le Nouvel Observateur _ pisze _ Pomocy, Sarkozy powraca! _, a analitycy zastanawiają się, czym tłumaczyć te nowe tendencje przedwyborcze.

Instytut CSA wyjaśnia zmianę rozczarowaniem niektórych zwolenników lewicy, _ przyciągniętych postawą Francois Hollande'a, kiedy ten zaatakował dochody najbogatszych, lecz zawiedzionych tym, że nie usłyszeli z jego strony wystarczająco dużo zapowiedzi dotyczących kwestii socjalnych _.

Jerome Sainte-Marie obserwuje również bardziej pozytywne wobec Sarkozy'ego nastawienie wyborców z kręgów centrowych.

Agencja AFP zauważa, że nawet jeśli zabicie siedmiu osób przez 23-letniego dżihadystę na południu Francji zbulwersowało cały kraj, to nie miało to tak dużego ciężaru politycznego; wymiar bezpieczeństwa oczywiście zadziałał na rzecz urzędującego prezydenta, który jeszcze bardziej mógł uwypuklić swój wizerunek _ obrońcy _ w obliczu zaistniałego kryzysu.

Czytaj więcej o wyborach prezydenckich we Francji w Money.pl
Francja zamyka granice dla kaznodziejów Po ostatnich zamachach Francja uważniej dobiera gości. Teraz odmówiła wjazdu czterem kaznodziejom muzułmańskim.
Pomimo tragedii rośnie mu poparcie. Co dalej? Im więcej pokazuje się w telewizji, tym bardziej Francuzi go lubią. Co będzie jak wstrzyma kampanię?
Masakra w szkole. Są w szoku, co z kampanią? - Nienawiść nie może zwyciężać. Państwo jest silniejsze - powiedział prezydent Nicolas Sarkozy.
Tagi: wybory we francji, nicolas sarkozy, wiadomości, wiadmomości, gospodarka, unia, fundusze unijne, gospodarka światowa, pap
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz