Notowania

wybory we francji
09.02.2012 22:46

Wybory we Francji: Sarkozy ujawnia program wyborczy

Nowy system pomocy dla bezrobotnych, "nie" dla małżeństw homoseksualnych i ostra polityka imigracyjna.

Podziel się
Dodaj komentarz
(PAP/EPA)

*Nowy system pomocy dla bezrobotnych, _ nie _ dla małżeństw homoseksualnych, ostra polityka imigracyjna, to niektóre z pomysłów, które mają zapewnić reelekcję obecnemu prezydentowi Francji. Nicolas Sarkozy wymienił je w wywiadzie dla dziennika _ Le Figaro _. *

Sarkozy kreśli główne linii swojej kampanii przed kwietniowymi wyborami prezydenckimi. Prezydent wciąż nie potwierdził oficjalnie, że będzie ubiegał się o reelekcję, mimo że jest we Francji publiczną tajemnicą, że od wielu miesięcy szykuje się do wyborczego starcia. Także w wywiadzie dla _ Le Figaro _ szef państwa nie składa żadnych deklaracji na ten temat, ale jego liczne aluzje do nadchodzących wyborów są dość czytelne.

_ - Powiedziałem ostatnio, że spotkanie (z Francuzami) zbliża się: i faktycznie, jest ono coraz bliżej _ - powiedział Sarkozy gazecie. _ Jeśli stawia mi się pytanie, czy zastanowiłem się nad tym (czy wystartuję w wyborach), co do formy i treści, to moja odpowiedź brzmi "tak" _ - oświadczył prezydent.

Nie stawiając kropki nad _ i _ w kwestii swojej kandydatury, szef państwa zarysowuje jednak swoją wizję Francji w następnych latach, którą można interpretować jako podstawy jego programu wyborczego. Sarkozy wymienia najważniejsze _ wartości _ które, według niego, _ pozwalają zbudować projekt osobisty i zbiorowy _. Są to: _ praca _, _ odpowiedzialność _ i _ autorytet _.

Prezydent obiecuje przeprowadzenie _ rewolucji _ w dziedzinie walki z bezrobociem we Francji. Liczba osób bez pracy w tym kraju jest obecnie najwyższa od 12 lat (stopa bezrobocia zbliża się obecnie do 10 proc.). W wywiadzie dla _ Le Figaro _ Sarkozy po raz pierwszy wysuwa propozycję generalnej zmiany systemy pomocy dla bezrobotnych. W jego opinii, należy znieść _ zasiłki, które pobiera się biernie _, a zamiast nich wprowadzić rodzaj _ wynagrodzenia przyznawanego wszystkim tym poszukującym pracy, którzy korzystają ze szkoleń zawodowych _.

Zdaniem Sarkozy'ego, jeśli ta propozycja nie uzyska akceptacji związków zawodowych, należy zorganizować ogólnokrajowe referendum, aby sami Francuzi zdecydowali o systemie _ rekompensaty za bezrobocie oraz sposobie pojmowania pracy i pomocy socjalnej _. Sarkozy podkreślił także w rozmowie z _ Le Figaro _, że - w przeciwieństwie do swojego socjalistycznego konkurenta Francoisa Hollande'a - sprzeciwia się prawnemu uznaniu małżeństw homoseksualnych.

_ W tych czasach, gdy nasze społeczeństwo potrzebuje punktów odniesienia, nie sądzę, że trzeba rozmazywać obraz tej zasadniczej instytucji społecznej, jaką jest małżeństwo _ - wyjaśnił. Obecnie we Francji osoby tej samej płci mogą zawierać związki cywilne, ale nie mają prawa do małżeństwa ani do wspólnej adopcji dzieci.

Sarkozy zaznaczył także, że w przeciwieństwie do Hollande'a, nie jest zwolennikiem legalizowania na większą skalę pobytu nielegalnych imigrantów, a także sprzeciwia się propozycji przyznania praw głosowania w wyborach lokalnych tym przybyszom spoza Unii Europejskiej, którzy legalnie przebywają we Francji.

Jak podają wszystkie sondaże, faworytem wiosennych wyborów prezydenckich pozostaje lider socjalistów Francois Hollande, a jego najgroźniejszym rywalem - prezydent Sarkozy. Według badań opinii publicznej, oprócz tej prowadzącej dwójki faworytów do drugiej tury mają szanse wejść: Le Pen i centrysta Francois Bayrou, przywódca Ruchu Demokratycznego.

Czytaj o planach francuskiego prezydenta w Money.pl
Sarkozy ma sposób na kryzys. Przedwyborczy Sarkozy przedstawił różne pomysły, których wdrożenie ma uzdrowić gospodarkę.
Chcą wcześniej wycofać wojska z Afganistanu Francja zawiesiła operacje w Afganistanie po zabiciu w zeszłym tygodniu w tym kraju czterech jej wojskowych.
Merkel i Sarkozy poparli kontrowersyjny podatek Przed wyznaczonym na 30 stycznia szczytem UE kanclerz Niemiec i prezydent Francji poparli wprowadzenie w Europie tego podatku - informuje niemiecki dziennik Sueddeutsche Zeitung.
Tagi: wybory we francji, wiadomości, wiadmomości, gospodarka, unia, fundusze unijne, gospodarka światowa, pap
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz