Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Wydajemy najwięcej unijnych pieniędzy

0
Podziel się:

Polska wykorzystała 106,6 procent kwot przyznanych na lata 2004-2006.

Wydajemy najwięcej unijnych pieniędzy
(kprm.gov.pl)

Z kwot przyznanych na lata 2004-2006 Polska wykorzystała 106,6 proc. _ - To jest ogromny sukces na tle innych państw europejskich _ - mówi minister rozwoju regionalnego Elżbieta Bieńkowska (na zdjęciu).

Minister dodała, że rząd przyjął na ten rok plan, według którego chce wydać z unijnych pieniędzy 27 mld zł. Wyjaśniła, że ten rok będzie ostatnim, kiedy będzie można ubiegać się o dofinansowanie ze wszystkich unijnych programów, ponieważ pieniądze z niektórych do końca 2010 r. będą już rozdysponowane.

Z kolei przewodnicząca klubu parlamentarnego PiS, była minister rozwoju Grażyna Gęsicka przyznaje, że pod tym względem zajmujemy 1. miejsce, lecz jej zdaniem gorzej jest z efektywnością.
Jeżeli porównać procentowe wykorzystanie wszystkich dostępnych dla różnych krajów środków, to Polska wypada gorzej, niż przedstawia to rząd - twierdzi Gęsicka. Powołała się na dane z Komisji Europejskiej, według których 6 stycznia br. nasz kraj był na 14. miejscu na 27 państw, z 13,41-proc. wykorzystaniem unijnych pieniędzy. Pierwsza jest Irlandia, która do tej pory wykorzystała 23,33 proc. przyznanej jej na lata 2007-2013 pomocy. Litwa zajęła drugą pozycję, wydając 21,27 proc., a ostatnie miejsce należy do Holandii (8,33 proc.).
_ - Gdybyśmy wydawali w tempie czy w proporcji takiej jak Irlandia, to mielibyśmy ponad 15 mld euro. Gdybyśmy wydawali tak jak Litwa, to mielibyśmy ponad 14 mld euro _ - zaznaczyła była minister.

Przewodnicząca klubu PiS skrytykowała wykonanie rządowego planu wydania w ubiegłym roku 16,8 mld zł z pieniędzy unijnych. Jej zdaniem, planu nie wykonano. Jak mówiła, faktycznie było to 16,1 mld, przy czym ok. 1 mld wydano w 2008 r. - _ Pani minister Bieńkowska mówi, że owszem, uzyskaliśmy ten rezultat, ale dodaje do środków unijnych to, co żeśmy wydali ze środków polskich, czyli pieniądze budżetowe, samorządowe, przedsiębiorców. Tak nie możemy liczyć wykorzystania środków unijnych _ - powiedziała Gęsicka.

_ - Powinniśmy być dumni zarówno z beneficjentów, jak i naszej administracji, że w ciągu roku 2008 nadrobiła wszystkie zaległości, które wstrzymywały wydatkowanie, a w ciągu 2009 r. tę prognozę, która była założona przez rząd, wykonała z naddatkiem _ - powiedziała z kolei Bieńkowska.

wiadomości
wiadmomości
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)