Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

Wynalazki Polaków doceniono na targach w Norymberdze

0
Podziel się:

Na targach nagrodzono 30 innowacyjnych rozwiązań.

Wynalazki Polaków doceniono na targach w Norymberdze
(soylentgreen23/CC/Flickr)

Łóżko przeciw odleżynom, lek przeciw bólowi neuropatycznemu czy taktyczny robot do odpalania ładunków wybuchowych to tylko niektóre z polskich wynalazków nagrodzonych na Międzynarodowych Targach iENA 2013 w Norymberdze.

Twórcy niemal 30 wynalazków i innowacyjnych rozwiązań, nagrodzonych na 65-tym Międzynarodowych Targach _ Pomysły, Wynalazki, Nowe Produkty _ iENA 2013 w Norymberdze odebrali dziś w Warszawie specjalne medale i dyplomy Rady Głównej Instytutów Badawczych i Agencji Promocyjnej Inventor.

_ - Nasza skuteczność, jeśli chodzi o innowacyjność, nie jest jeszcze idealna, czasami oceniana jest niezbyt dobrze _ - podkreślił podczas spotkania przewodniczący Rady Głównej Instytutów Badawczych prof. Leszek Rafalski. Wyjaśnił, że działania instytutów badawczych czy uczelni wyższych powinny iść w kierunku szerokiej współpracy z przedsiębiorcami, którzy będą wdrażać wyniki badań.

W grupie nagrodzonych na przełomie października i listopada w Norymberdze wynalazków znalazła się np. innowacyjna turbina wiatrowa z wewnętrznym przepływem powietrza skonstruowana w Instytucie Technicznym Wojsk Lotniczych. Z targów wróciła ze złotym medalem.

Srebrny medal iENA otrzymali inżynierowie z Przemysłowego Instytutu Automatyki i Pomiarów, twórcy Taktycznego Robota Miotanego. To niewielkie urządzenie - kształtem i wielkością przypominające hantle - mieści w sobie kamerę, mikrofon i dodatkowe urządzenia, które pozwalają wyzwalać ładunki oślepiające, ogłuszające czy wybuchowe. Porusza się na kołach (jest zdalnie sterowany) i zgodnie z przeznaczeniem można go wrzucać do różnych pomieszczeń, by zbadał teren lub odwrócił uwagę przestępców od działań antyterrorystów. Sprawdza się w trudno dostępnym i niebezpiecznym otoczeniu. Może też służyć do poszukiwania ofiar pożarów w zadymionych pomieszczeniach.

Instytut Włókiennictwa zdobył natomiast uznanie za łóżko przeciwodleżynowe. Wykonano je ze specjalnego materiału elastycznego w każdym kierunku oraz odprowadzającego ciepło i wilgoć od leżącej osoby - tłumaczyła prof. Jadwiga Sójka-Ledakowicz z tego instytutu.

Z kolei na Uniwersytecie Jagiellońskim powstał nagrodzony srebrem lek przeciw bólowi neuropatycznemu. Ochronie zdrowia służy też biopolimerowy materiał do zastosowań medyczno-kosmetycznych, opracowany na Politechnice Gdańskiej.

Srebro zdobył Elektroniczny System Komunikacji Osób Niepełnosprawnych z Otoczeniem. Został skonstruowany w Zespole szkół nr 6 im. Króla Jana III Sobieskiego w Jastrzębiu Zdroju. Urządzenie może być dostosowane do potrzeb osób z różnym stopniem niepełnosprawności i pozwala im m.in. komunikować się z otoczeniem oraz obsługiwać komputer.

Czytaj więcej w Money.pl

wiadomości
wiadmomości
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)