Notowania

wypadki drogowe
20.03.2013 07:16

Wypadki na drogach UE. Spada liczba ofiar śmiertelnych

W 2012 roku liczba ofiar śmiertelnych wypadków drogowych w UE zmniejszyła się o 9 procent - poinformował wiceprzewodniczący KE odpowiedzialny za transport Siim Kallas.

Podziel się
Dodaj komentarz
(bttoro/iStockphoto)

*W 2012 roku liczba ofiar śmiertelnych wypadków drogowych w UE zmniejszyła się o 9 procent - poinformował wiceprzewodniczący KE odpowiedzialny za transport Siim Kallas. Rok wcześniej liczba ta spadła tylko o 2 procent. *

Kallas powiedział, że spadek o 9 procent oznacza, iż w ubiegłym roku o 3 tysiące mniej osób straciło życie. - _ Mimo że dane te wypadają bardzo pozytywnie na drogach Europy nadal codziennie ginie 75 osób, a to oznacza, że pozostaje jeszcze wiele do zrobienia. Wyznaczyliśmy sobie ambitne cele zakładające zmniejszenie o połowę liczby śmiertelnych ofiar wypadków na europejskich drogach do 2020 r. i musimy prowadzić konsekwentne działania, aby cele te zrealizować _ - zaznaczył.

Krajami o najniższej liczbie śmiertelnych ofiar wypadków drogowych w ub.r. były: Wielka Brytania, Szwecja, Holandia i Dania (około 30 ofiar śmiertelnych na milion mieszkańców). Najgorzej jest na Litwie, w Grecji, Polsce i Rumunii, gdzie liczba ofiar na milion mieszkańców przekracza 90. Niemniej jednak liczba ofiar śmiertelnych w Polsce w ub.r. w porównaniu z 2011 r. spadła o 15 proc.

Jak powiedział Kallas, na każdą ofiarę śmiertelną wypadków drogowych w Europie przypada dziesięć osób, które doznały ciężkich obrażeń. "Potrzebujemy strategii, która umożliwi zmniejszenie liczby osób ciężko rannych w wypadkach drogowych w całej UE" - podkreślił.

We wtorek KE opublikowała dokument, który ma być krokiem w kierunku opracowania takiej strategii. Dotyczy on m.in. usprawnienia zbierania danych o poważnych wypadkach na unijnych drogach. Każdego roku w UE około 250 tys. osób zostaje ciężko rannych w wypadkach drogowych. Najczęściej występujące ciężkie obrażenia to urazy głowy.

W 2011 roku, kiedy w UE odnotowano zaledwie dwuprocentowy spadek liczby śmiertelnych ofiar wypadków drogowych w porównaniu z rokiem poprzednim, w W Polsce nastąpił wzrost liczby ofiar o 7 procent.

Czytaj więcej w Money.pl
Wypadki drogowe kosztują 10 procent PKB Wypadki na drogach są główną przyczyną śmierci w RPA. Średnio, rocznie ginie tam około 11 tysięcy osób.
Tragiczne warunki na drogach. Są śmiertelne ofiary Dwie osoby zginęły, a 14 zostało ciężko rannych w wypadku autobusu, do jakiego doszło koło Włocławka. Zima paraliżuje ruch w całym kraju.
Droga zablokowana. Jedna osoba nie żyje Droga krajowa nr 50 jest zablokowana w wyniku zderzenia sześciu samochodów, do którego doszło dzisiaj przed południem w miejscowości Chudolipie w gm. Mszczonów (Mazowieckie).
Tagi: wypadki drogowe, drogi, wiadomości, wiadmomości, gospodarka, unia, fundusze unijne, gospodarka światowa
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz