Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Wyrok trybunału ws. EMS. Co myślą o nim Niemcy?

0
Podziel się:

Prawie połowa Niemców uważa, że zgoda sądu konstytucyjnego na ratyfikację europejskiego funduszu ratunkowego EMS jest słuszną decyzją.

Wyrok trybunału ws. EMS. Co myślą o nim Niemcy?
(AP/Fotolink/East News)

Prawie połowa Niemców (48 procent) uważa, że zgoda sądu konstytucyjnego na ratyfikację europejskiego funduszu ratunkowego EMS jest słuszną decyzją - wynika z najnowszego sondażu niemieckiej telewizji ZDF. Z wyrokiem nie zgadza się 39 procent ankietowanych.

Jednocześnie aż 61 proc. badanych sądzi, że decyzja sędziów w Karlsruhe nie uwzględniła w wystarczającym stopniu interesów Niemiec. Przeciwną opinię wyraziło 27 proc. respondentów.

Niemcy sceptycznie oceniają też szanse na rozwiązanie kryzysu w strefie euro dzięki funduszowi EMS. Zdecydowana większość, 78 proc., wątpi, czy wejście w życie tego mechanizmu o wartości 700 mld euro zdecydowanie przyczyni się do zażegnania kryzysu. Nadzieję, że to się uda, wyraziło 16 proc. ankietowanych.

W środę Federalny Trybunał Konstytucyjny orzekł, że Niemcy mogą przystąpić do Europejskiego Mechanizmu Stabilizacyjnego pod warunkiem prawnomiędzynarodowych gwarancji, iż wielkość zobowiązań finansowych Niemiec z tego tytułu nie przekroczy 190 mld euro bez zgody parlamentu. Parlament musi być również należycie informowany o działaniach EMS, w czym nie może przeszkadzać obowiązek do zachowania tajemnicy zawodowej przez członków gremiów funduszu.

Według czwartkowej prasy niemieckiej warunki, postawione przez sąd w Karlsruhe mogą przysporzyć dodatkowych problemów z wdrożeniem EMS. _ - Uzupełnienie traktatu (o EMS) albo dodatkowy protokół podlegałyby ratyfikacji przez wszystkie kraje-strony traktatu _ - wskazuje _ Frankfurter Allgemeine Zeitung _. Łatwiejszym rozwiązaniem byłoby zgłoszenie zastrzeżenia do traktatu równocześnie z jego ratyfikacją czy podpisaniem. _ - Ale i tu nie obejdzie się bez innych krajów. Zastrzeżenie do takiego traktatu, jak EMS muszą zaakceptować wszystkie pozostałe państwa _ - pisze gazeta.

Z kolei _ Sueddeutsche Zeitung _ ocenia, że próba ograniczenia przez niemiecki trybunał pułapu zobowiązań finansowych Niemiec z tytułu udziału w EMS będzie bezskuteczna, bo wydane w środę orzeczenie nie dotyczy działań Europejskiego Banku Centralnego; ten zaś ogłosił w zeszłym tygodniu, że będzie nieograniczenie skupować krótkoterminowe obligacje zadłużonych krajów strefy euro. _ Jak do tej pory EBC robi, co chce _ - pisze _ SZ _.

Czytaj więcej w Money.pl
Decyzja Niemiec niezgodna z traktatem UE? Choć Federalny Trybunał Konstytucyjny zgodził się na ratyfikację funduszu ratunkowego przez Niemcy, to eksperci mają zastrzeżenia.
Kluczowy fundusz pomocowy zgodny z niemiecką konstytucją, ale... Trybunał Konstytucyjny przystał na utworzenie nowej instytucji. Sprawdź, pod jakimi warunkami.
wiadomości
wiadmomości
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)