Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

Wzrost gospodarczy na świecie coraz wyższy. Są nowe prognozy

0
Podziel się:

Analitycy Międzynarodowego Funduszu Walutowego szacują, że światowy PKB może w tym roku wynieść 3,7 proc.

Wzrost gospodarczy na świecie coraz wyższy. Są nowe prognozy
(Nejron/Dreamstime)

MFW podniósł dziś do 3,7 proc. prognozę globalnego wzrostu PKB w 2014 r. Prognozy dla USA zostały podniesione do 2,8 proc., a dla eurolandu do 1 proc. Fundusz przestrzegł jednak przed ryzykiem zbyt słabej inflacji, a nawet deflacji w strefie euro.

Zgodnie z prognozami Międzynarodowego Funduszu Walutowego (MFW), globalne PKB wzrośnie w 2014 r. o 3,7 proc. (wzrost o 0,1 pkt proc. w porównaniu z prognozami w październiku) oraz o 3,9 proc. w 2015 (bez zmian w stosunku do poprzednich prognoz), głównie dzięki ożywieniu w rozwiniętych gospodarkach.

Prognozy PKB dla Stanów Zjednoczonych to 2,8 proc. w 2014 r. i 3,0 proc. w 2015 r. wobec 2,6 i 3,4 proc. prognozowanych w październiku.

Strefa euro - jak informuje MFW - po recesji _ wychodzi na prostą _, ale ożywienie będzie znacznie słabsze niż w USA. Prognozy dla eurolandu zostały zrewidowane w górę o 0,1 pkt proc. zarówno w tym, jak i przyszłym roku do odpowiednio 1,0 i 1,4 proc.

MFW podniósł prognozę wzrostu w Hiszpanii na lata 2014 i 2015 do 0,6 i 0,8 proc. (odpowiednio o 0,4 i 0,3 pkt proc.) oraz dla Niemczech w tych samych latach do 1,6 i 1,4 proc. (odpowiednio o 0,2 i 0,1 pkt proc.).

W regionie Europy Środkowo-Wschodniej PKB ma wzrosnąć do 2,8 w 2014 i o 3,1 proc. w 2015 r. wobec 2,7 i 3,3 proc. prognozowanych w październiku.

Jak powiedział główny ekonomista MFW Olivier Blanchard, _ ożywienie się umacnia _, ale _ wciąż jest słabe i nierównomierne _. _ - W większości rozwiniętych gospodarek bezrobocie jest zbyt wysokie, a ryzyka pozostają _ - powiedział Blanchard.

MFW kładzie nacisk na ryzyka związane z niską inflacją w rozwiniętych gospodarkach, a nawet deflacją w strefie euro. _ - Im niższa stopa inflacji, i tym bardziej im większa stopa deflacji, tym bardziej jest to niebezpieczne dla ożywienia w eurolandzie _ - powiedział Blanchard. Wyjaśnił, że deflacja oznacza wyższe realne stopy procentowe, wyższe obciążenia związane z obsługą zarówno prywatnego, jak i publicznego zadłużenia, a także mniejszy popyt i niższy wzrost. By zapobiec tym ryzykom, kluczowa jest - według ekonomisty - odpowiednia polityka monetarna oraz wzmocnienie bilansu banków.

Głównym wyzwaniem dla rozwiniętych gospodarek będzie powrót do tradycyjnej polityki monetarnej. Zdaniem MFW kluczowe jest uniknięcie _ zbyt wczesnego _ wycofania się banków centralnych, które podczas kryzysu utrzymały bardzo niskie stopy procentowe, _ z podjętych działań dostosowawczych _. Ta uwaga - jak podkreślono w analizie MFW - odnosi się także do USA. W grudniu Fed rozpoczął stopniowe ograniczanie programu masowego zasilania gospodarki tanim pieniądzem.

Jak powiedział Blanchard, MFW oczekuje przez jakiś czas _ złożonych przepływów kapitału między krajami _. W tych okolicznościach najbardziej dotknięte mogą zostać gospodarki wschodzące. MFW zaapelował do banków centralnych krajów rozwiniętych o _ jasne komunikowanie _ działań.

Blanchard ocenił, że znacznie lepsze prognozy wzrostu PKB w USA w 2014 roku to efekt m.in. osiągniętego w grudniu przez Kongres porozumienia budżetowego, zgodnie z którym konsolidacja fiskalna, która była znacznym obciążeniem dla wzrostu w 2013, w tym roku zostanie ograniczona.

Czytaj więcej w Money.pl

Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)