Notowania

polska w strefie euro
27.10.2011 07:55

Za "ileś lat" może być trudniej. Prezydent chce euro szybko

Docelowym interesem Polski jest wejście do strefy euro po jej uzdrowieniu i spełnienie kryteriów przyjęcia wspólnej waluty - uważa prezydent Bronisław Komorowski.

Podziel się
Dodaj komentarz
(prezydent.pl/GFDL)

Docelowym interesem Polski jest wejście do strefy euro po jej uzdrowieniu i spełnienie kryteriów przyjęcia wspólnej waluty - uważa prezydent Bronisław Komorowski. Jak podkreślił, wierzy w to, że strefa euro odzyska swój wigor.

_ - Trzeba pracować nad tym, żeby strefa euro się uzdrowiła i była strefą atrakcyjną. Trzeba dbać o nasze polskie interesy, a, w moim przekonaniu, tym interesem docelowym, którego terminu nie musimy dzisiaj określać, to jest wejście do strefy euro, ale po jej uzdrowieniu i posiadanie swojej zdolności wejścia do strefy, bo my jej dzisiaj nie mamy, my nie spełniamy kryteriów _ - mówił prezydent wieczorem w TVP 1.

Zwrócił uwagę, że za _ ileś _ lat Polsce może być trudniej wejść do strefy euro. _ - M.in. dlatego, że, ja wierzę w to, strefa euro odzyska swój wigor, odzyska swoje wartości, odzyska szanse na to, aby być obszarem przyspieszenia integracji europejskiej, a więc także zyskiwania na konkurencyjności w stosunku do USA, Rosji, Chin i wszystkich innych _ - wyjaśnił.

Jak podkreślił w ramach prezydencji Polska walczy o naprawienie strefy euro, mimo, że nie jest jej członkiem. Przypomniał jednak, że chce nim być, bo podjęła decyzję o przyjęciu wspólnej waluty z chwilą przystąpienia do UE.

Kalkulator walutowy

Kwota:
Przelicz z:
Przelicz na:
Data:

- Jest kwestia wyboru momentu przystąpienia do strefy euro-PAP. Dziś nikt o zdrowych zmysłach nie powinien sugerować, że to można zrobić dziś, pojutrze. Każdy człowiek odpowiedzialny powie: pracujemy nad tym, by strefa euro zreperowała się, chcemy wejść do uzdrowionej strefy euro - dodał. Jak podkreślił, _ problem polega na tym, żebyśmy nie czekali na ten moment, tylko działali na rzecz zwiększenia konkurencyjności naszej, polskiej gospodarki _.

Pytany o swoje oczekiwania, jeśli chodzi reformy, prezydent odpowiedział: _ Nie warto robić reform dla reform. Warto natomiast mieć ambitne plany reformujące _. Na pytanie, czy widzi potrzebę także bolesnych reform, Komorowski odpowiedział: _ Czas bolesnych reform mamy w ogromnej mierze za sobą, bo to były reformy robione w warunkach bankructwa państwa polskiego na przełomie lat 80 i 90. - Dzisiaj państwo polskie rozwija się, polska gospodarka się rozwija, zwiększa się budżet - raz szybciej raz wolniej, ale się stale zwiększa - mamy też linę asekuracyjną w postaci członkostwa w UE, więc nie ma sensu straszyć Polaków tym, że każda zmiana musi być zmianą bolesną. Może być ambitną, może być czasami trudną, ale to już nie jest ryzyko takiego bólu, jak z czasów reformy Leszka Balcerowicza, bo się sytuacja zmieniła i na szczęście _.

Podczas szczytu UE w Brukseli przywódcy 27 państw Unii zgodzili się na rekapitalizację unijnych banków, do której dojdzie, jeśli obradująca w Brukseli strefa euro uzgodni cały pakiet antykryzysowy, w tym wzmocnienie funduszu ratunkowego eurolandu EFSF.

O wejściu Polski do strefy euro czytaj w Money.pl
[ ( http://static1.money.pl/i/h/151/t84887.jpg ) ] (http://www.money.pl/gospodarka/unia-europejska/wiadomosci/artykul/sa;za;wlaczeniem;krajow;spoza;euro;w;reformy;eurolandu,110,0,912750.html) Poparli akcję Polskę w sprawie strefy euro _ Sueddeutsche Zeitung _ poparł pomysł Polski na wspólny list 17. państw w tej sprawie.
[ ( http://static1.money.pl/i/h/198/t156358.jpg ) ] (http://www.money.pl/gospodarka/unia-europejska/wiadomosci/artykul/komorowski;w;strasburgu;wiecej;europy,45,0,908077.html) Chce ratować euroland. "Więcej Europy!" Prezydent Bronisław Komorowski chce współdziałać w tworzeniu planów naprawczych europejskiej gospodarki.
[ ( http://static1.money.pl/i/h/104/t86632.jpg ) ] (http://www.money.pl/gospodarka/wiadomosci/artykul/rostowski;polska;w;euro;nie;wiem;kiedy,206,0,864974.html) Rostowski: Polska w euro? Nie wiem, kiedy _ Należy usunąć znaczące deficyty instytucjonalne i strukturalne w strefie euro, zanim Polska do tej strefy przystąpi. _
Tagi: polska w strefie euro, komorowski, wiadomości, wiadmomości, kraj, gospodarka, unia, fundusze unijne, gospodarka światowa, pap
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz