Notowania

stosunki usa-rosja
09.06.2011 15:19

Zaatakowali Rosję w dniu szczytu z UE

Według Parlamentu Europejskiego, trzeba zacieśniać współpracę z Moskwą, ale tylko wtedy, gdy zobowiąże się do poprawy sytuacji w zakresie praw człowieka.

Podziel się
Dodaj komentarz
(photo-service.europarl.europa.eu)

*Trzeba zacieśniać współpracę handlową i wizową z Rosją, ale tylko wtedy, jeśli Moskwa zobowiąże się do poprawy sytuacji w zakresie praw człowieka - brzmi przyjęta przez PE rezolucja. Dziś rozpoczyna się szczyt UE-Rosja w Niżnym Nowogrodzie. *

Tymczasem europosłowie wskazują w rezolucji, że w Rosji zapadają _ politycznie motywowane wyroki sądowe na przeciwników politycznych _ (np. Michaiła Chodorowskiego), trwa _ tłumienie wolności mediów _ czy _ dyskryminacja mniejszości seksualnych _.

Krytykują też utrudnienia, jakie przy rejestracji napotykają opozycyjne partie polityczne przed wyborami do Dumy, niższej izby parlamentu, w 2011 roku. Podkreślają też konieczność wyjaśnienia okoliczności śmierci Siergieja Magnickiego. Jako przykład braku wolności słowa i swobody zgromadzeń podają szósty z rzędu zakaz organizacji parady równości w Moskwie. Wytykają też korupcję w wymiarze sprawiedliwości.

_ - Od 1994 roku nic się nie zmieniło w naszych instytucjonalnych stosunkach z Rosją. Jest oczywiste, że potrzebujemy nowego porozumienia o partnerstwie i współpracy. Ale powinno to iść w parze z rzeczywistymi postępami w zakresie demokracji i państwa prawa _ - powiedział niemiecki deputowany, wiceszef frakcji liberalnej Alexander Graf Lambsdorff. Zaapelował, by w związku z brakiem konkretnych efektów szczytów UE-Rosja ograniczyć ich liczbę z dwóch rocznie do jednego, natomiast rozwojem stosunków UE-Rosja powinna według niego bardziej zająć się Europejska Służba Działań Zewnętrznych.

Odnotowując toczące się rozmowy UE z Rosją na temat kolejnych ułatwień wizowych, PE podkreśla w rezolucji, że _ powinny one współgrać z procesem wprowadzania ułatwień wizowych wobec krajów Partnerstwa Wschodniego _. Ponadto europosłowie wezwali szefową unijnej dyplomacji Catherine Ashton, by domagała się od Rosji, aby _ zaprzestała wydawania paszportów osobom zamieszkującym okupowane prowincje Osetii Południowej i Abchazji _. _ Rosja powinna natychmiast wycofać swoje wojska z tych gruzińskich prowincji _ - dodają europosłowie.

W rezolucji przekonują też, że dostawy surowców naturalnych _ nie powinny być wykorzystywane jako narzędzie polityczne _. Nawiązując do tragicznej w skutkach awarii w japońskiej elektrowni jądrowej Fukushima, posłowie apelują też o przeprowadzanie także w Rosji _ naprawdę ambitnych testów warunków skrajnych w elektrowniach jądrowych _.

Zdaniem PE, członkostwo Rosji w WTO _ zwiększy zaufanie inwestorów i pomoże Rosji przyciągnąć więcej zagranicznych inwestycji _. Jednocześnie PE wzywa władze rosyjskie, żeby nie dopuszczały się nadużyć i nie uzasadniały względami sanitarnymi niedopuszczalnych praktyk protekcjonistycznych, takich jak obecny zakaz wszelkiego importu warzyw z UE. _ Rosja powinna także powstrzymać się od stosowania innych utrudnień w handlu, takich jak unia celna pomiędzy Rosją, Kazachstanem i Białorusią, która doprowadziła do wzrostu skonsolidowanych taryf celnych _ - apelują posłowie.

Tagi: stosunki usa-rosja, szczyt, wiadomości, wiadmomości, gospodarka, unia, prawo, wiadmości, fundusze unijne, gospodarka światowa
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz