Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na
kodeks postępowania
01.01.2012 13:50

Zaczął obowiązywać kodeks postępowania europosłów

Od dziś europosłowie muszą składać deklaracje o dodatkowych zarobkach, które przekraczają rocznie 5 tys. euro.

Podziel się
Dodaj komentarz
(photo-service.europarl.europa.eu)

Od dziś zaczyna obowiązywać kodeks postępowania europosłów, który wprowadza nowe zasady ich kontaktów z lobbystami i zakazuje konfliktu interesów. Powstał w reakcji na ujawniony skandal korupcyjny przez dziennikarzy _ Sunday Times _.

Dziennikarze zorganizowali prowokację, a w pułapkę wpadli europosłowie z Austrii, Słowenii i Rumunii, którzy w zamian za przeforsowanie zmian w unijnych przepisach dostawali pieniądze, nawet do 100 tysięcy euro rocznie.

Pomysł wprowadzenia nowego kodeksu postępowania chwali Doru Frantescu, z organizacji Vote Watch, badającej przejrzystość działań europosłów. - _ Każdy wie, że wiele było problemów z zachowaniem europosłów jeśli chodzi o ich związki z lobbystami. Nowy kodeks postępowania poprawia sytuację, bo europoslowie muszą deklarować dodatkowe dochody. Zapewniona jest od teraz przejrzystość w ich działaniu _ - powiedział Polskiemu Radiu Doru Frantescu.

Deputowani muszą składać deklaracje o dodatkowych zarobkach, które przekraczają rocznie 5 tysięcy euro i mają zakaz przyjmowania prezentów powyżej 150 euro. Doru Frantescu uważa, że powinien być jeszcze jeden wymóg - by europosłowie informowali z kim się spotykają i z kim konsultują przygotowując raporty dotyczące zmian w unijnym prawie.

- _ Chodzi o to, by wszyscy wiedzieli kto wpływał, lub chciał wpływać na deputowanych. Szkoda że ten zapis nie został ujęty w nowym kodeksie postępowania _ - dodał.

Jeśli europosłowie złamią zasady nowego kodeksu i będą przyjmować pieniądze za wpływanie na tworzone prawo, grożą im sankcje - od upomnienia, po zakaz zajmowania wysokich stanowisk i pisania raportów. Europoseł może też być pozbawiony diety lub prawa udziału w posiedzeniach komisji parlamentarnych. Nad przestrzeganiem kodeksu postępowania będzie czuwać kilkuosobowa komisja, doradzająca przewodniczącemu Parlamentu Europejskiego.

O lobbingi i korupcji czytaj w Money.pl
Prezydent podpisał zmiany ustawy o lobbingu Nowelizacja przewiduje zwiększenie efektywności działań legislacyjnych rządu oraz ich przejrzystości w procesie stanowienia prawa.
Buzek na czele antykorupcyjnej grupy Do czerwca ma opracować kodeks postępowania europosłów oraz nowe zasady kontaktów z lobbystami.
Tagi: kodeks postępowania, wiadomości, wiadmomości, gospodarka, unia, prawo, wiadmości, fundusze unijne, gospodarka światowa
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz