Notowania

pomoc dla grecji
15.06.2011 08:13

Zastrzyk 90 miliardów euro uratuje Grecję?

Jest zgoda na udzielenie wsparcia, ale kraje Unii nadal spierają się co do wysokości pomocy dla kraju.

Podziel się
Dodaj komentarz
(PAP/EPA)

*Unijnym ministrom finansów nie udało się porozumieć w sprawie szczegółów kolejnej międzynarodowej pomocy dla pogrążonej w kryzysie Grecji. *

Jest zgoda co do samego finansowego wsparcia, ale nie wiadomo jeszcze ile ono wyniesie (pada suma 90 miliardów euro) i w jaki sposób w ratowanie greckiej gospodarki zaangażowany zostanie sektor prywatny.

Sytuacja jest poważna bo Grecja bez kolejnego, szybkiego zastrzyku finansowego sobie nie poradzi, a jej bankructwo odbije się katastrofalnie na sytuacji w całej strefie euro. Dlatego trwają gorączkowe poszukiwania kompromisu w sprawie szczegółów międzynarodowej pomocy. Na razie nastąpiło zbliżenie stanowisk, powiedział luksembuski minister ds. budżetu Luc Frieden.

- _ Widać postęp, więc jestem optymistą, choć nie ma łatwych rozwiązań _- stwierdził. Minister finansów Jacek Rostowski dodaje: _ Kluczowe jest, by była jedność, żeby to rozwiązanie do końca przyszłego tygodnia było osiągnięte _.

W przyszłym tygodniu odbędzie się unijny szczyt na którym powinna zapaść decyzja. Wiele będzie jednak zależało od piątkowego spotkania niemieckiej kanclerz i francuskiego prezydenta. Berlin naciska, by ciężar finansowego wsparcia wziął na siebie także sektor prywatny, bo chce w ten sposób przekonać do udzielenie pomocy Grecji społeczeństwa w krajach, które są temu przeciwne.

Tymczasem wiele krajów sceptycznie odnosi się do pomysłu, by Grecję ratował także sektor prywatny, bo w przypadku kolejnych zawirowań przysporzy to problemów także samym bankom. Na udział sektora prywatnego podejrzliwie patrzą też agencje ratingowe, które uważają, że będzie to oznaczało częściową redukcję długu i grożą, że jeszcze bardziej obniżą ocenę wiarygodności Grecji.

Czytaj w Money.pl
[ ( http://static1.money.pl/i/h/89/t91225.jpg ) ] (http://www.money.pl/gospodarka/unia-europejska/wiadomosci/artykul/prywatni;inwestorzy;uratuja;grecje,222,0,850654.html) Prywatni inwestorzy uratują Grecję? Rehn: Unia Europejska bliska jest przyjęcia niemieckich propozycji zamiany greckich obligacji na nowe.
[ ( http://static1.money.pl/i/h/78/t96078.jpg ) ] (http://www.money.pl/gospodarka/unia-europejska/wiadomosci/artykul/prywatyzacja;warunkiem;pomocy;dla;grecji,14,0,846606.html) Prywatyzacja warunkiem pomocy dla Grecji Słowacja swój udział w pakiecie pomocy dla dotkniętego kryzysem kraju obwarowuje licznymi zastrzeżeniami.
[ ( http://static1.money.pl/i/h/169/t141225.jpg ) ] (http://www.money.pl/gospodarka/unia-europejska/wiadomosci/artykul/niemcy;decyzja;o;pomocy;dla;grecji;pozniej,205,0,846285.html) Niemcy: Decyzja o pomocy dla Grecji później Decyzja o drugim pakiecie pomocowym dla Grecji opóźni się - napisał niemiecki dziennik "Handelsblatt" w wydaniu internetowym.
Tagi: pomoc dla grecji, grecja, wiadomości, wiadmomości, gospodarka, unia, najważniejsze, gospodarka polska, fundusze unijne, gospodarka światowa
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz