Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

Zieloni domagają się obostrzeń wydobycia gazu łupkowego w Unii

0
Podziel się:

Grupa europosłów, domaga się wzmocnienia unijnych przepisów środowiskowych. Nie ukrywają, że chcą zakazać szczelinowania.

Zieloni domagają się obostrzeń wydobycia gazu łupkowego w Unii
(photo-service.europarl.europa.eu)
bEJWkrpN

Europosłanka Zielonych chce, by projekt raportu PE o gazie łupkowym wskazywał na potrzebę wzmocnienia unijnych przepisów. Obecne nie zapewniają ochrony przed ryzykami jego wydobycia - przekonuje Catherine Greze.

_ - To próba Zielonych wepchnięcia tylnymi drzwiami niekorzystnych zapisów w raporcie komisji środowiska, a tym samym utrudnienia opłacalnego wydobycia gazu łupkowego w UE, m.in. w Polsce _ - powiedział europoseł tej komisji Konrad Szymański (PiS).

Francuzka eurodeputowana zaproponowała zmianę w ramach projektu opinii do raportu komisji PE ds. rozwoju, która zajmuje się unijną pomocą dla państw rozwijających się. Zdaniem Szymańskiego komisja ta nie powinna zajmować się gazem łupkowym.

bEJWkrpP

Projekt raportu ws. środowiskowych aspektów wydobycia gazu łupkowego zaprezentował 11 kwietnia jego sprawozdawca Bogusław Sonik (PO). Każdy kraj ma prawo do wydobywania gazu łupkowego, a obecne przepisy UE o wydobyciu kopalin są wystarczające, by zapewnić bezpieczeństwo ludziom i środowisku przy wydobyciu tego gazu - to główny wniosek projektu.

Choć wniosek ten jest korzystny dla Polski, która ma najpewniej jedne z największych zasobów tego surowca w UE i obawia się obostrzeń jego wydobycia, to kształt raportu może się zmienić po zebraniu poprawek od innych komisji PE. Parlament Europejski może przegłosować raport i poprawki jeszcze przed wakacjami. Termin zgłaszania poprawek do raportu upływa 23 kwietnia br.

_ Obecne przepisy UE nie zapewniają adekwatnej ochrony przed ryzykami dla środowiska i zdrowia człowieka, wynikającymi z wydobycia gazu łupkowego _ - czytamy w projekcie opinii komisji ds. rozwoju, proponowanym przez Greze, do którego dotarła.

_ Wiele badań i doświadczenie Stanów Zjednoczonych wskazuje, że z wydobyciem gazu łupkowego związanych jest wiele ryzyk dla zdrowia i środowiska. Wzywamy Komisję (Europejską), kraje członkowskie oraz Europejski Bank Inwestycyjny, by nie finansowały ani w żaden inny sposób nie wspierały poszukiwań i wydobycia gazu łupkowego i ropy w krajach rozwijających się _ - wzywa deputowana Zielonych.

bEJWkrpV

Zieloni w PE nie ukrywają, że chcą zakazania w UE wydobycia gazu łupkowego jedyną dostępną dotąd metodą szczelinowania hydraulicznego. Taki zakaz wskutek protestów ekologów ustanowiły Francja oraz Bułgaria. Krytycy uważają, że wydobycie łupków negatywnie wpływa na środowisko, m.in. zanieczyszcza wody gruntowe przez używane domieszki chemiczne do rozsadzenia skały łupkowej.

Sonik, prezentując projekt raportu, zapowiedział, że będzie przeciwny poprawkom, które służyłyby znacznemu zwiększeniu kosztów wydobywania gazu z łupków, choć przyznał, że trudno przewidzieć wynik prac nad dokumentem w PE.

Projekt raportu podkreśla, że kraje członkowskie mają _ wyłączność _ na decyzje ws. wydobycia, dlatego do kompetentnych organów krajowych należy zapewnienie odpowiednich regulacji i kontroli wydobycia gazu łupkowego.

Czytaj więcej w Money.pl
Koncesje na wydobycie gazu i ropy tylko... Wydawanie pozwoleń na poszukiwania, rozpoznawanie i wydobywanie podlega teraz przetargom.
To ważny raport w sprawie gazu łupkowego Nie ma na razie potrzeby zaostrzenia unijnych przepisów w związku z wydobyciem gazu łupkowego. Taki jest wniosek analizy prawnej, przygotowanej dla Komisji Europejskiej.
Eksperci wskazali sposób na tańszy gaz Ich zdaniem, w Polsce powinien powstać węzeł gazowy, dzięki któremu ceny surowca mogłyby spaść.
Energia odnawialna. Polska opóźnia Unię Polska nie poinformowała jeszcze KE o pełnym wdrożeniu dyrektywy ws. energii ze źródeł odnawialnych, a termin jej wdrożenia minął 5 grudnia 2010 r.
bEJWkrqq
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)