Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

Zwrot w sprawie unijnych pieniędzy. Dostaniemy więcej?

0
Podziel się:

- Nie poświęcimy Europy, by padła ofiarą na ołtarzu ajatollahów oszczędności i cięć.

Zwrot w sprawie unijnych pieniędzy. Dostaniemy więcej?
(ec.europa.eu)

Parlament Europejski po stronie przyjaciół polityki spójności, w tym Polski. Europosłowie z komisji budżetowej powiedzieli NIE dla cięć w unijnym budżecie na lata 2014-2020.

Komisja budżetu PE przyjęła rezolucję ws. budżetu UE na lata 2014-2020. Będzie to stanowisko PE na szczyt UE w listopadzie, kiedy przywódcy spróbują osiągnąć kompromis._ - Wspieramy Przyjaciół Spójności - _mówi szef tej komisji Alain Lamassoure.

Warszawa zabiega o to, by w latach 2014-20 dostać więcej niż w obecnym budżecie UE; jednak państwa, które dokładają do unijnej kasy, m.in. Wielka Brytania, Niemcy, Francja, Holandia i Finlandia, domagają się ograniczenia funduszy spójności.

Nasz kraj jest ich największym beneficjentem w obecnej perspektywie finansowej - w latach 2007-2013 otrzymamy ok. 68 mld euro. Komisarz do spraw Budżetu KE Janusz Lewandowski przekonuje, że to właśnie polityka spójności powinna służyć pobudzaniu gospodarek UE w kryzysie.

W przyjętej ogromną większością rezolucji eurodeputowani komisji budżetowej potwierdzili swoje zgłaszane od dawna postulaty: chcą budżetu ambitnego pod względem wielkości, przynajmniej w wysokości zaproponowanej przez Komisję Europejską w ubiegłym roku, czyli na poziomie 988 mld euro na siedem lat. Nie zgadzają się na cięcia, których domagają się kraje płatnicy netto. Domagają się też nowych źródeł dochodu do budżetu, np. z podatku od transakcji finansowych.

_ - PE wspiera propozycję KE i przyłącza się do grupy państw tzw. Przyjaciół Spójności _ - powiedział szef komisji budżetowej, Francuz Alain Lamassoure, podsumowując stanowisko PE na negocjacje z Radą UE, czyli rządami. _ Kładziemy nacisk, by wydatki budżetowe wspierały tzw. kraje spójności (czyli biedniejsze kraje o odpowiednio niższym PKB), a także kraje, które są obecnie w szczególnych kłopotach, a także finansowały polityki innowacyjne, energię odnawialną, wielkie sieci infrastrukturalne w Europie, nowe technologie i wymiany studenckie _ - dodał.

W swej rezolucji PE nie podaje globalnej kwoty, jakiej chciałby w budżecie na lata 2014-2020. Ale jak wyjaśnia polska europosłanka, członkini komisji budżetu PE Sidonia Jędrzejewska, _ PE mówi nie dla cięć _, których domagają się kraje płatnicy netto, rzędu nawet 100-150 mld euro w stosunku do propozycji KE.

_ - Jeśli w listopadzie przywódcy osiągną porozumienie budżetowe o 100-150 mld euro niższe (niż proponuje KE), to moim zdaniem eurodeputowani odrzucą ten budżet _ - powiedziała Jędrzejewska.

_ - Jesteśmy gotowi, by negocjować, ale nie za wszelką cenę. Przede wszystkim nie poświęcimy Europy, by padła ofiarą na ołtarzu ajatollahów oszczędności i cięć - oświadczyła europosłanka Zielonych Isabelle Durant. - Budżet europejski musi być zwiększony. Nie tylko dlatego, by sprostać nowym kompetencjom przyznanym Unii przez Traktat z Lizbony, ale także by osiągnąć ambitne cele klimatyczne, pomocy rozwojowej, zatrudnienia i walki z ubóstwem _.

Zgoda PE jest niezbędna, by nowy budżet UE na lata 2014-2020 zaczął obowiązywać. W przypadku jej braku, w 2014 roku, gdy skończy się obecna perspektywa finansowa 2007-13, UE musiałaby działać w oparciu o prowizorium budżetowe.

Drugi najważniejszy priorytet PE to rezygnacja z wszelkich istniejących obecnie rabatów do budżetu, w tym największego rabatu brytyjskiego oraz wprowadzenie tzw. własnych dochodów do budżetu, które stopniowo zastąpiłyby obecne składki rządów do unijnej kasy obliczane na podstawie PKB na jednego mieszkańca. W rezolucji znalazł się zapis, że do 2020 roku składki państw zasilałyby budżet UE tylko w 40 procentach, a reszta pochodziłaby z nowych własnych dochodów.

_ - Naciskamy na to, ale trzeba przyznać, że w tej dziedzinie mamy od roku, od kiedy zaczęły się negocjacje budżetowe, jedyny postęp - powiedział Lamassoure . - Żaden kraj nie kwestionuje już potrzeby reformy dochodów UE. Oczywiście kraje się różnią; Brytyjczycy chcą utrzymać swój rabat, ale nawet Londyn zgadza się, by kraje, które stworzą podatek od dochodów finansowych przekazywały z niego zyski do budżetu UE _.

Jędrzejewska pytana, co w ostateczności będzie ważniejsze dla PE: wielkość budżetu czy ustanowienie nowych własnych dochodów, nie ma wątpliwości. _ Wielkość będzie najważniejsza. Wśród wielu europosłów nie ma wielkiego entuzjazmu dla nowych źródeł _ - ocenia.

Kolejne priorytety PE to zwiększenie elastyczności, by móc przesuwać środki budżetowe wewnątrz niektórych polityk, a także między nimi, aby szybciej odpowiadać na nowe wyzwania i zmieniające się potrzeby. PE domaga się też tzw. jedności budżetowej, czyli tego, by włączyć do budżetu wszystkie inne fundusze europejskie, jak fundusz na pomoc rozwojową dla państw trzecich, a także środki na programy Galileo czy ITER.

Lamassoure tłumaczył, że PE chciałby uwspólnotowienia funduszy antykryzysowych strefy euro (EMS, EFSF), które obecnie działają poza traktatem UE. Lamassoure będzie też zabiegał, by budżet strefy euro - jeśli powstanie - też był powiązany ze wspólnotowym budżetem całej UE i podlegał tym samym kontroli eurodeputowanych.

Czytaj więcej w Money.pl
Chcą dotatkowych środków do budżetu UE KE przedstawi 23 października nowelizację tegorocznego budżetu UE, w której poprosi kraje UE o znaczne zwiększenie dostępnych środków, bo brakuje jej pieniędzy na pokrycie kosztów niektórych unijnych programów, w tym programu wymiany studentów Erasmus.
Zdradza, kiedy da propozycje budżetu Unii KE jeszcze przed szczytem UE w listopadzie, którego celem jest wypracowanie politycznego porozumienia ws. budżetu, przedstawi swoje propozycje.
Janusz Lewandowski: W sprawie unijnych pieniędzy mam wiele złych wiadomości Komisarz Unii Europejskiej do spraw budżetu ujawnia, ile możemy stracić na buncie największych płatników.
unia
wiadomości
wiadmomości
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(0)