Notowania

06.02.2013 22:14

USA: Poczta nie będzie dostarczać listów w soboty

Amerykański Urząd Pocztowy, który w ubiegłym roku fiskalnym poniósł straty w wysokości prawie 16 mld dolarów, wprowadza kolejne cięcia usług.

Podziel się
Dodaj komentarz
(BassittART/iStockphoto)

Amerykańska poczta, zmagająca się od kilku lat z poważnymi problemami finansowymi, postanowiła zaprzestać doręczania listów w soboty. Ogłoszone dziś zmiany mają wejść w życie w sierpniu.

Amerykański Urząd Pocztowy (U.S. Postal Service - USPS), który w ubiegłym roku fiskalnym poniósł straty w wysokości prawie 16 mld dolarów, wprowadza kolejne cięcia usług, chcąc ratować się przed bankructwem. Wskutek recesji i coraz szerszego wykorzystania e-maila drastycznie spadły obroty i dochody USPS. W konsekwencji poczta w ubiegłych latach była już zmuszona redukować zatrudnienie i podnosić opłaty.

Zaprzestanie dostarczania listów w soboty ma przynieść poczcie około 2 mld dol. oszczędności rocznie. Paczki w dalszym ciągu będą dostarczane przez sześć dni w tygodniu. Od 2010 roku poczta zanotowała 14-procentowy wzrost wpływów z dostarczania paczek. Urzędy pocztowe w dalszym ciągu będą otwarte w soboty, lecz nie wyklucza się, że zostaną skrócone godziny ich pracy, głównie w małych miejscowościach.

_ - Amerykańska opinia publiczna rozumie, jakie wyzwania stoją przed Urzędem Pocztowym, i popiera odpowiedzialne i racjonalne działania podejmowane w celu poprawy sytuacji finansowej _ - powiedział szef USPS Patrick R. Donahoe.

Z sondaży Gallupa wynika, że większość Amerykanów godzi się na zaprzestanie dostaw listów w sobotę. Rozwiązanie takie zaproponował też w swoim planie cięć budżetowych prezydent Barack Obama.

O likwidacji dostarczania listów w soboty mówi się od dwóch lat. W przeszłości sprzeciwiał się temu Kongres. Tym razem szef poczty podjął decyzję, nie czekając na zgodę Kongresu. Podejmowane od kilku lat próby uchwalenia reformy tej państwowej instytucji, działającej w USA od 237 lat, kończyły się do tej pory fiaskiem.

Poczta zmaga się ze spadkiem zapotrzebowania na jej usługi od 2006 roku. Do tego doszły obciążenia finansowe wynikające z rosnących kosztów ubezpieczenia medycznego i emerytalnego pracowników. Z tego powodu w ostatnich latach zamknięto ponad jedną trzecią z około 31 tys. placówek pocztowych w USA, głównie na terenach wiejskich. O prawie 193 tys., czyli 28 proc., zredukowano liczbę pracowników, obniżając roczne koszty funkcjonowania poczty o 15 mld dolarów.

Czytaj więcej w Money.pl
[ ( http://static1.money.pl/i/h/117/m37749.jpg ) ] (http://news.money.pl/artykul/usa;amerykanskim;skautem;nie;moze;byc;gej,217,0,1246681.html#utm_source=money.pl&utm_medium=referral&utm_term=redakcja&utm_campaign=box-podobne) Amerykańskim skautem nie może być gej Skauci przez dwa dni debatowali nad zmianą tej zasady, ale decyzję odłożyli do maja.
[ ( http://static1.money.pl/i/h/178/m204722.jpg ) ] (http://www.money.pl/gospodarka/wiadomosci/artykul/usa;naklada;kolejne;sankcje;na;iran,172,0,1246636.html#utm_source=money.pl&utm_medium=referral&utm_term=redakcja&utm_campaign=box-podobne) USA nakłada kolejne sankcje na Iran Amerykański Departament Skarbu zablokował dostęp do systemu finansowego USA państwowej irańskiej telewizji IRIB.
[ ( http://static1.money.pl/i/h/74/m245322.jpg ) ] (http://news.money.pl/artykul/strzelanina;w;denver;nie;zyja;trzy;osoby,107,0,1246571.html#utm_source=money.pl&utm_medium=referral&utm_term=redakcja&utm_campaign=box-podobne) Strzelanina w Denver. Nie żyją trzy osoby Ofiary - kobietę i dwoje dzieci - znaleziono w domu po tym, jak policjanci otrzymali zgłoszenie na alarmowy numer.
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz